Hospodársky denník
USD45,405 Sk
EUR44,227 Sk
CHF30,466 Sk
CZK1,461 Sk
  Piatok  2.Augusta 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Likvidátor bezpečnosti?

Nemenované zdroje a neobmedzená sloboda tlače sú dôvodom vysokej nervozity pre ministra obrany USA Donalda Rumsfelda. Nemenované zdroje totiž opakovane prezrádzajú rôznym vplyvným a mienkotvorným americkým denníkom informácie, ktoré Pentagón úzkostlivo stráži na svojich plánovacích stoloch. Napríklad údaje o možných scenároch útoku na Irak a možných prioritách vojenskej taktiky. Hodnotné informácie. Privádzajúce do rozporu dve tváre života v Spojených štátoch. Na jednej strane je to všemocné právo na slobodu prejavu, zaručenú prvým dodatkom k ústave a na strane druhej snahy americkej administratívy o udržanie veľmocenského vplyvu USA na svete, čo sa dnes okrem iného prejavuje aj širokofrontálnou kampaňou USA proti terorizmu. Ak by sme hlbšie analyzovali príčiny pohnútok oboch strán - novín a vlády - dospeli by sme k tomu istému záveru: ide o zisk. Novinám o zisk o čosi okamžitejší, keďže v horúcom lete schladia hlavy čitateľskej obce prekvapujúcimi správami o chystanej vojne, čo, pravdaže, zvyšuje záujem o noviny a náklad pekne stúpa. Vláde ide o zisk takpovediac dlhodobý a trvanlivejší, lebo čím dlhšie USA zostanú na svojej pozícii veľmoci číslo jeden vo svete, tým dlhšie z toho budú mať aj profit. Takže by sa dalo povedať, že ide o rozpor medzi okamžitým a dlhodobým ziskom. Právo na zárobok je v USA takmer sväté a, pravdaže, noviny v honbe za „bombasprávami“ sa neštítia kupovať si svoje zdroje či používať rôzne metódy a prostriedky. Etika však nikdy nebola kompatibilná so ziskovosťou... A že sa to kríži s tajnými plánmi vlády a štátu? O to sú to zaujímavejšie správy!

Podľa ministra obrany Rumsfelda sú niektoré noviny a novinári asi primálo vlastenecké, určite neprofesionálne, keď zverejnili plány, ktoré mali zostať utajené a ohrozili tak záujmy USA. „Je to nesprávne a je to protiprávne. Stojí to životy mnohých Američanov a zmenšuje šance našej krajiny na úspech,“ povedal Rumsfed na adresu novín. Ide najmä o denník New York Times, ktorý už 5. júla, odvolávajúc sa na svoj dobre informovaný zdroj blízky Pentagónu, ktorý podľa zákona nemusí odhaliť, zverejnil tajné prípravy na vojnu proti Iraku vrátane počtu vojakov a možnosti spojencov. A potom ešte viackrát priniesol doplňujúce správy o scenári a koncepte amerického útoku s cieľom zosadiť irackého prezidenta Saddáma Husajna. Malo to za následok vytvorenie komisie vyšetrovateľov, členov Pentagónu, ktorí prešetrujú, kto by mohol byť tým dôverným a dobre informovaným zdrojom/zdrojmi v spojení s novinami. Rumsfeldov hnev bol nemalý, dôkazom čoho je aj skutočnosť, že minulý týždeň minister požiadal v tomto smere o pomoc aj Federálny úrad vyšetrovania (FBI). Podľa Rumsfelda každý, kto si myslí, že môže voľne narábať s vojnovými plánmi, „nemôže poznať ľútosť a zaslúži si ísť do väzenia“. Ministrovo rozhorčenie dopĺňa hodnotenie Ústrednej spravodajskej služby (CIA) zo 14. júla o dôsledkoch úniku informácií na vojnu USA proti terorizmu. Teroristi zo siete al-Káida údajne veľmi pozorne sleduje všetky verejne dostupné informácie, ktoré jej pomáhajú obísť americkú bezpečnosť a vyhnúť sa špionáži USA. A správy amerických denníkov vraj odhaľujú dosť. Včera s ďalšími informáciami o možnej vojne v Iraku a o nerozhodnosti americkej vlády začať vojnu prišiel denník Washington Post.

V Amerike však nikto, ani prezident, ani vláda, si nedovolí siahnuť na slobodu tlače. Nevyplatilo by sa im to. Dobre vedia to, čo Napoleon svojho času veľmi dobre vytušil - tlač a médiá sú siedma veľmoc. Mocná veľmoc. Nová situácia vo svete však prináša aj v USA nové pomery. Napríklad vznik nového rezortu - ministerstva na obranu vlasti -, ktorý pod kontrolou prezidenta USA dostane šikovný rozpočet a nemalé právomoci. A možno aj šancu na to prinútiť nezodpovedné noviny tváriť sa zodpovednejšie.

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude oblačno a na mnohých miestach prehánky a búrky, ojedinele aj s krupobitím a prívalovým dažďom. Neskôr miestami, najmä na západe, polojasno. Najvyššia denná teplota 24 až 29 stupňov.Slabý vietor sa na západe popoludní zmení na severozápadný 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 17 stupňov. V sobotu bude polooblačno, najmä na východe časom oblačno a lokálne prehánky alebo búrky. Nočná teplota 17 až 13, denná teplota 25 až 30 stupňov. V nedeľu bude jasno až polooblačno, popoludní opäť pribúdanie oblačnosti od juhozápadu. Nočná teplota 16 až 12, v údoliach miestami chladnejšie, denná teplota 27 až 31, na severe okolo 25 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.32 a zapadne o 20.23 hod.

Amsterdamdážď21
Atényslnečno32
Belehradpolooblačno26
Berlíndážď20
Bratislavapolooblačno24
Bruselpolooblačno21
Budapešťdážď22
Bukurešť oblačno27
Frankfurtjasno21
Helsinkipolojasno20
Istanbuldážď27
Kodaňoblačno26
Kyjevjasno27
Lisabonpolojasno24
Londýnpolooblačno20
Madridpolojasno25
Moskvabúrka26
Oslooblačno25
Paríždážď19
Prahadážď21
Rímjasno29
Sofiadážď20
Štokholmpolojasno22
Varšavadážď29
Viedeňpolooblačno26
Záhrebdážď30
Ženevadážď22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.