Hospodársky denník
USD44,363 Sk
EUR43,593 Sk
CHF29,721 Sk
CZK1,405 Sk
  Utorok  20.Augusta 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Konečne doriešiť marazmus

Nie je vôbec nervózny z deklarovanej neprijateľnosti HZDS

Je jedným z mála úspešných podnikateľov, ktorý sa rozhodol pre oficiálny, či skôr priamy a neutajovaný vstup do politickej arény, je Viliam Veteška. Donieslo sa nám, že za jednu z prioritných úloh považuje odstránenie marazmu z doterajšej privatizácie, ale najmä nastolenie vlády práva, poriadku - bezpečnosti a v neposlednom rade odbornosti. Predtým takto hovoril ako podnikateľ a od tejto jari už aj ako člen HZDS-ĽS. Na kandidátke tejto politickej strany pre parlamentné voľby zaujal desiatu pozíciu a dokonca je krajským lídrom. So zreteľom na „neprijateľnosť“ HZDS-ĽS a jeho lídra Vladimíra Mečiara zahraničím prečo sa tak rozhodol?!

Že by bol jeho životnou métou poslanecký mandát, to je takmer vylúčené.

V. Veteška: Myslím, že v HZDS pôsobí viacero úspešných podnikateľov a mnohí vstúpili do tejto politickej strany, podobne ako ja, v poslednom období. Zrejme nás spája viacero dôvodov. Samotné rozhodnutie o mojom vstupe do HZDS nezáviselo len od mojich úvah. Pochádzam z regiónu mesta Púchov, kde som bol už niekoľkokrát v rámci okresu požiadaný, v období dvoch rokov dozadu, aby som zvýšil aktivitu nielen v prospech rozvoja regiónu, ale aj v prospech rozvoja ekonomiky Slovenska. Asi to súvisí s pohľadom občanov na súčasný stav našej ekonomiky. Ešte ako nečlen tejto politickej strany som sa podieľal, v odborných kruhoch, na projektoch rozvoja našej ekonomiky, najmä v oblasti dopravy a cestovného ruchu. Tieto oblasti spolu veľmi súvisia. Podieľal som sa na spracovaní materiálov, ktorých realizácia by mohla efektívnejšie, rýchlejšie a racionálnejšie zabezpečiť rozvoj náročných ekonomických oblastí. Prácou v takýchto odborných skupinách som prezentoval svoje osobné názory. Keďže jednoznačne sa hlásim k začatiu projektov na podporu rozvoja ekonomiky našej krajiny, definoval som cesty, ako sa takéto rozvojové projekty môžu začať a realizovať. Zrejme takéto odborné náhľady mali nakoniec vplyv na to, že politické špičky z HZDS, na základe odporúčaní z okresu, rozhodli o mojom zaradení na kandidátku za poslanca do NR SR na mieste číslo desať.

Kroky, ktoré robím, ma vedú k tomu, aby som prispel ku konkrétnejšiemu rozvoju hospodárstva v našej krajine. Súčasný stav v ekonomike nezodpovedá proklamovaným výsledkom a ja nie som ochotný ďalej čakať, kým sa začnú slová našich politických špičiek prekrývať skutkami. Nie som ochotný trpieť ani také ekonomické zmätky, ktoré vyrábajú niektorí tzv. ekonomický predstavitelia našej krajiny.

Hd: Čiže, HZDS je vašou platformou na zmiernenie osobnej nespokojnosti so stavom krajiny a jej hospodárskych pomerov?

V. Veteška: Mám dostatok skúseností a hlavne mám hmatateľné pracovné výsledky, ktoré priniesli ľuďom prácu, peniaze, radosť z práce aj radosť z užitých peňazí, ktoré si zarobili pri dobrej robote vo firmách, ktoré som viedol. Mnohé z týchto poznatkov je možné uplatniť z hľadiska legislatívneho procesu, prípadne jeho zavedenia v podnikateľskej oblasti. Mnoho týchto poznatkov možno uplatniť aj pri hodnotení dokumentov, ktoré sú potrebné a majú sa stať reálne pre rozvoj celej našej spoločnosti. Pokiaľ ide o prezentáciu zahraničných a implantovaných myšlienok zo zahraničia, že predseda HZDS Vladimír Mečiar nie je akceptovateľný, sú to veci, ku ktorým sa nemusím vyjadrovať. Výsledky volieb označia, kto je a kto nie je akceptovateľný.

HZDS-ĽS má síce svojho vodcu Vladimíra Mečiara, ale má aj obrovskú členskú základňu, najstabilnejšiu a má aj také odborné kruhy, ktoré sú schopné realizovať skutočné ekonomické zmeny, ktoré naša krajina potrebuje. Môžeme vychádzať z postulátu, že poslanecké kreslo nemusí byť mojím životným cieľom, alebo z iného pohľadu vrcholom mojej činnosti. Veľmi si vážim NR SR, nie však v zložení ako dosiaľ. NR SR ako najvyšší zákonodarný orgán v našej krajine si musí získať späť svoju prirodzenú dôveru. Toto dokážu urobiť, teda prinavrátiť prirodzenú sebadôveru, len ľudia, ktorí majú za sebou dobré výsledky a dobré realizovateľné vízie.

Hd: Vrátim sa k tomu, čo prízvukujú najnovší odídenci z HZDS-ĽS. Za najväčší problém pôsobenia, a to aj z hľadiska prípadnej účasti na výkonnej štátnej - vládnej moci, považujú neakceptovanie Vladimíra Mečiara a spolu s ním celého subjektu zahraničím, ktoré možno konkretizovať. Čo s takouto situáciou?

V. Veteška: Nie je pravda, že celé hnutie je neakceptovateľné. Už som spomenul, že v HZDS je množstvo odborníkov porovnateľných s inými stranami, dokonca si myslím, že oveľa lepších ako v iných stranách. Z hľadiska kompaktnosti tejto politickej strany sa dajú odborné myšlienky a profesionálne úvahy lepšie realizovať, účinnejšie a rýchlejšie uvádzať do praxe. Ako nový člen HZDS sa nemienim vyjadrovať k stanoviskám odídencov, pretože mnohí z nich angažovali v minulosti aj mňa práve pre túto ľudovú stranu. Som toho názoru, že voliči by nemali pobehovať ako ovečky za každým, kto si čo zmyslí, pretože niektorí tzv. politickí lídri zmenili svoj politický kabát päť- aj šesťkrát. Takúto neúctu si voliči nezaslúžia. Napriek tomu sa vyjadrím v tom zmysle, že každý má právo prejaviť svoje politické myslenie, každý má právo robiť svoje kroky, pretože tu platí zásada ľudskej slobody. Ľudia musia prebrať zodpovednosť za svoje činy z hľadiska posilňovania alebo rozvracania spoločnosti, alebo aj politických strán a tým následne predsa len spoločnosti.

Za žiadnym rozhodnutím by nemali byť kŕče a zlosť, ani žlčové úvahy o pomste. Každé rozhodnutie do budúcna by malo reprezentovať snahu o dosiahnutie cesty dopredu, snahu o porozumenie medzi ľuďmi, snahu o dobré výsledky rozvoja našej krajiny. Ak sa bude robiť politika z takéhoto pohľadu, tak vykonáme všetky kroky na stabilizovanie slovenskej politickej scény.

Hd : Pokúste sa formulovať nie sto, ale povedzme, desať najdôležitejších problémov slovenského hospodárstva a celej spoločnosti, ktoré treba radikálne riešiť.

V. Veteška: Za najkľúčovejšie považujem naštartovanie ekonomických reforiem, aby sme naozaj prešli od slov k reálnym činom, aby v tejto krajine nebolo 20 až 25 % nezamestnaných a aby túto krajinu necharakterizovala tieňová ekonomika. Ďalej považujem za mimoriadne dôležité stabilizovať školský a vôbec celý vzdelávací systém. Nech ľudia, ktorí vyrastajú v tejto krajine, majú dostatočný pocit sebadôvery a po ukončení vzdelávacieho procesu sa môžu zaradiť do praktického života s dôverou, že budú dostatočne zabezpečení, že budú mať kde bývať a kultúrne žiť. Za ďalšiu kľúčovú otázku považujem vyriešenie komplexnej zdravotnej starostlivosti. Zdravotníctvo už dlhodobo naozaj chátra, odborníci utekajú, neodborníci sa skrývajú v nadpočetných stavoch v niektorých nemocniciach. Občania nevedia, na koho sa môžu s dôverou obrátiť, aby dostali tú najlepšiu kvalifikovanú lekársku pomoc. Súvisí to, samozrejme, aj s oddlžením lekární, a preto je potrebné pristúpiť k radikálnemu riešeniu ozdravenia samotného zdravotníctva. Za dôležité tiež považujem aj stabilizovanie rozvoja podnikateľského sektora na úrovni malého a stredného podnikania. Tu vidím priestor na vytvorenie nových pracovných príležitostí a sebauplatnenie mnohých mladých ľudí a za vyrovnanie podmienok slovenských podnikateľov spolu s prichádzajúcimi zahraničnými podnikateľmi a s ich investíciami. V tomto smere by zároveň mal prestať i hon na podnikateľov, akoby hon na čarodejnice, často z nezmyselných dôvodov. Nemenej dôležitou bude skutočnosť usporiadať vlastnícke a majetkové vzťahy v tejto krajine. Na jednej strane mám na mysli dokončenie privatizácie, nikdy nebude dostatočne priehľadná, ani si nebudem namýšľať, že bude priehľadná, ale treba s pokusom čo najväčšej priehľadnosti túto privatizáciu dokončiť, aby boli jasní vlastníci z pohľadu zodpovednosti za život sprivatizovaných firiem. Tiež považujem za dôležité definitívne stabilizovať vlastnícke vzťahy aj fyzických osôb, aby sa celý ten marazmus z minulosti, keď vznikali nové vlastnícke vzťahy, mnohokrát aj v deravej legislatíve, ukončil a vyriešil. Musia sa definitívne zdaniť majetkové prírastky aj fyzickým osobám, aby sa zaviedol poriadok vo vlastníckych vzťahoch z pohľadu nadobudnutia majetkov, aby sa definitívne ukončil proces hľadania zlodejov a aby nastúpil proces právoplatného platenia daní a posilňovania štátneho rozpočtu. Z hľadiska rozvojových projektov považujem za jeden z najdôležitejších vybudovanie systému rozvoja cestovného ruchu. V prvom rade posilnením regiónov, čo paralelne súvisí s posilnením vzdelávacieho systému v oblasti cestovného ruchu a poskytovania služieb. Treba zabezpečiť dostatok technológií pre kvalitné poskytovanie služieb prostredníctvom hotelov, bufetov i reštaurácií. Ďalej je to otázka dobudovania riadiacich štruktúr na úrovni regiónov a dobudovania štátnej správy pri zabezpečení rozvoja cestovného ruchu.

Hd: Cestovný ruch je predsa vašou doménou ...

V. Veteška: Cestovný ruch považujem za jedno z kľúčových odvetví na zabezpečenie rastu hrubého domáceho produktu. Spolu s cestovným ruchom považujem za neodkladne podstatné zrýchlenie dobudovania diaľnic, ktoré spomalila táto vláda, a takisto aj dobudovania dopravných systémov, či už železníc, cestnej a leteckej dopravy. Práve v leteckej doprave sa táto vláda dopustila závažných, až by som povedal „zázračných“ chýb. Z celospoločenského hľadiska považujem za radikálne riešenie potlačenie korupcie, ktorá rastie z roka na rok závratným tempom. Túto vládu a členov hospodárskych a spoločenských špičiek obviňujem z toho, že možno sami navodili situáciu, aby napriek deklarovanému potláčaniu korupcie táto, naopak, rástla. V neposlednom rade považujem za kľúčovú komplexnú reštrukturalizáciu sociálneho systému aj z pohľadu zdravotného zabezpečenia, sociálneho zabezpečenia a dôchodkového zabezpečenia. Ide o komplexnú reformu, o ktorej sa štyri roky hovorilo a na ktorú nezostali finančné prostriedky ani z predaja lukratívnych podnikov. Tieto prostriedky sa pravdepodobne minuli na iné menej významné projekty.

Hd: Ste všeobecne uznávaný hospodársky líder, ktorý postavil aj Slovenské aerolínie. Podnikanie a politika nejdú v našich pomeroch dokopy, alebo aspoň vyvolávajú celý rad problémov, nehovoriac už o mediálnych tlakoch a podobne. Obetovali ste vašu druhú lásku za možnosť byť v politike?

V. Veteška: Výsledky, ktoré dosahujú spoločnosti, na čele ktorých už viac ako desať rokov stojím, ma presvedčili o tom, že názory, ktoré si tvorím a ktoré pramenia práve zo skúseností pri riadení firiem, mi dávajú plne za pravdu vysloviť niekoľko postulátov v tejto súvislosti. Z môjho pohľadu ide predovšetkým o to, že som sa nepresvedčil o tom, že politika, ktorú robia súčasní politickí predstavitelia, má konkrétny pozitívny vplyv na slovenskú ekonomiku. Minimálne nie v takom rozsahu, ako to deklarujú. Ide mi o to, aby politika bola realitou života, realitou ekonomiky a zároveň aj schopnosťou takúto realitu v týchto oblastiach dosiahnuť. Aby sme opäť nezostali len pri politikárčení a lobistických záujmoch. Sám som hrdý na to, že Slovenské aerolínie počas štyroch rokov svojej existencie, keď boli pod ťažkým tlakom, mnohokrát nemúdrych rozhodnutí a ovplyvňovaní, rastú vo svojich výkonoch, medziročne viac ako 50 %. Blížia sa k prvým konkrétnym ziskom. To všetko ma spolu s výsledkami, ktoré dosahujeme v cestovnom ruchu a využití našich hotelových kapacít, priťahovaní zahraničných investícií spoločne so hraničnými turistami na Slovensko, postupne stavajú do pozície dostatočne sebavedomého muža, ktorý môže svoje názory prezentovať aj v politických kruhoch. Najmä v situácii, keď ide o prezentáciu odborných názorov a prostredníctvom politiky ich realizáciu v reálnej praxi. Pokiaľ ide o akési mediálne tlaky, mám úplne jasné a konkrétne stanovisko. Nech hovoria tí, ktorí majú výsledky. Nech hovoria tí, ktorí niečo vybudovali. Nech hovoria tí, ktorí nesú zodpovednosť za ľudí, ktorým pripravili prácu a s ktorými dosahujú dobré hospodárske výsledky. Nech sa posudzuje podľa takýchto ukazovateľov a ak budeme mať možnosť podľa takýchto ukazovateľov posudzovať reálne výsledky, budeme mať aj právo očakávať spoločenský zmysel takéhoto konania, ku ktorému som sa i ja prihlásil.

Peter Kasalovský

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.