Hospodársky denník
USD44,363 Sk
EUR43,593 Sk
CHF29,721 Sk
CZK1,405 Sk
  Utorok  20.Augusta 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Times sú veľké

Pomoc Európskej únie pre povodňami postihnuté stredoeurópske krajiny (Nemecko, Rakúsko, Česká republika a Slovensko), na ktorej sa premiéri týchto krajín v nedeľu dohodli do zástupcami Európskej komisie v Berlíne, si včera všimol aj renomovaný britský denník Times. Podľa Times by postihnuté krajiny nemali využívať pomoc od únie ako „predvolebné sladidlo“ a takisto by ju nemali rozmeniť na tisíce finančných príspevkov na čistenie pivníc plných blata. Mali by ju použiť na to, aby posilnili brehy, postavili hrádze, aby zabezpečili, že slabé články priemyslu z komunistickej éry už nebudú hrozbou a tiež na krízové balíky, ktoré mnohé mestá ignorujú, pretože je len veľmi malá šanca, že ich niekedy budú potrebovať. Všetci by si mali zobrať príklad z Maďarska, ktoré sa poučilo z obrovských povodní v roku 1838, zvýšilo hrádze a nikdy nepodceňovalo silu rozzúrených riek, konštatovali záverom Times.

Dobré rady renomovaného denníka Times o hospodárení s pomocou EÚ, ktoré sprostredkovala TASR, majú niekoľko kozmických chýb. Je fakt, že iba časť povodňami postihnutého územia NSR zažila éru „komunizmu“. Nenašiel som zmienku, že by bola nastala v takom Bavorsku či v niektorej zo spolkových krajín Rakúska. Je nefér tvrdiť, že „tam“, t. j. na území zasiahnutom povodňami, boli hrozbou „slabé články priemyslu z komunistickej éry“. Od tej sa už minulo nielen veľa vody, ale takmer trinásť rokov, čo je dosť pre nových vlastníkov nemenovaných podnikov na brehoch Vltavy, Labe, Dunaja a ďalších riek. A napokon ďalšou kozmetickou chybou je dávať takému Slovensku za príklad Maďarsko, ktoré sa vraj poučilo z obrovských povodní v roku 1838 (!) a „zvýšilo hrádze a nikdy nepodceňovalo silu rozzúrených riek“.

Chyby kozmetické vznikajú všelijako, ale väčšinou sú od narodenia. Čo robiť s názorom, že „slabé články priemyslu z komunistickej éry“ sú hrozbou? Prijať ho a čudovať sa, prečo je priemysel všade vo svete situovaný na brehoch riek a vodných plôch. Poďakovať sa treba tiež za informáciu, že politici z centrálnej Európy chcú použiť finančné fondy na odstraňovanie škôd a revitalizáciu územia ako „predvolebné sladidlo“. Čo sa týka „maďarského poučenia“ z obrovských povodní pred stošesťdesiatštyrmi rokmi, tak najprv by sme sa ako SR mali skloniť za vybudovanie našich hrádzí pred niekdajšími uhorským vládami, pod ktoré sme patrili až do 1918. roku. Dúfajme, že tie hrádze jestvujú dodnes a sú priam večné. Azda by svet prepáčil aj poďakovanie prvému tajomníkovi MSRS J. Kádarovi za podporu projektu SVD na Dunaji Gabčíkovo-Nagymaros.

Takže, zamyslime sa nad dobrými radami z Times a nenavrávajme si, že to bolo práve VD Gabčíkovo a Čunovo, ktoré prispeli v tomto auguste k nezaplaveniu dunajskými vodami nielen južného Slovenska, ale aj severného Maďarska a samotnej Budapešti. Netraumatizujme sa rovnako ako vláda M. Dzurindu haagskym rozsudkom o SVD Gabčíkovo-Nagymaros. Zabudnime, že sme vybudovali voľajaké a dokonca všeobecne prospešné vodohospodárske stavby, ktoré by boli azda predmetom závisti či utajovaného obdivu v zahraničí. Myslime si to svoje, lebo aj tak platí čoraz viac, že väčší má vždy pravdu. A Times sú vskutku veľké...

P. Kasalovský

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.