Hospodársky denník
USD44,844 Sk
EUR43,797 Sk
CHF29,814 Sk
CZK1,412 Sk
  Piatok  23.Augusta 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dolár sleduje vývoj akcií

Dolár sa počas štvrtkovej seansy priblížil k hornej hranici intervalu, v ktorom sa drží od začiatku týždňa, keď pokračujúce oživenie na Wall Street posilnilo nádej, že by mohli akciové trhy mať to najhoršie za sebou. Budúcnosť americkej ekonomiky je však stále pomerne neistá a objemy obchodovania sú nízke. Dolár je celkovo silnejší, chýba mu však hybná sila k zásadnejšiemu prelomu. Skutočnosť, že sa znižuje averzia k riziku, je pre dolár pozitívna, bude však trvať ešte dlho, než sa dôvera v americké aktíva úplne zotaví. Predpoludním sa zelená bankovka kótovala blízko denného maxima na 119,10 JPY/1 USD a 97,64 centa za 1 euro. Oproti stredajšiemu záveru si dolár polepšil asi o pol percenta.

Barometer dôvery

V posledných mesiacoch dolár vývoj amerických akcií starostlivo sleduje, pretože Wall Street sa považuje za barometer dôvery v najväčšiu svetovú ekonomiku. Euro ostalo ľahostajné k údajom z Nemecka, ktorého hrubý domáci produkt v uplynulom štvrťroku stúpol viac, než sa čakalo (medzikvartálne o 0,3 %). Analytici očakávali len 0,2-percentný nárast. Odborníci privítali nárast nemeckej spotreby, zásob aj dovozu ako signál, že sa najväčšia európska ekonomika postupne postaví na nohy. Stále sa však podľa nich nemôže plne zotaviť z poklesu, ktorý zažila v druhej polovici tohto roka. Podľa správy austrálskej centrálnej banky vykazuje podľa najnovších štatistických údajov svetová ekonomika známky oživenia. Jeho priebeh však bude s najväčšou pravdepodobnosťou slabší, ako sa predpokladalo. Výhľad slabšieho rastu sa pritom týka hlavne USA. K americkej ekonomike sa vyjadrili aj zástupcovia troch lokálnych rezervných bánk v USA. Podľa nich rastie najväčšia svetová ekonomika uspokojivým tempom, a preto nie je nevyhnutné znižovať úrokové sadzby. Tie sú už dnes na najnižšej úrovni za posledných 40 rokov.

Menový pár GBP/USD sa v priebehu obchodovacieho dňa pohyboval v rozpätí od 1,5260 do 1,5290 dolára za libru.

Maloobchodný predaj Veľkej Británie v júli medzimesačne vzrástol o 0,3 %, teda pod analytické očakávania (0,6 %). V máji zaznamenali 0,4-percentný nárast. V medziročnom porovnaní maloobchodný predaj vzrástol o 4,5 %. Konfederácia britského priemyslu (CBI) znížila predpoveď na tohtoročný rast britského HDP z pôvodných 1,7 % na 1,5 %, a to v dôsledku oslabenia celkového dopytu. V budúcom roku očakáva 2,7-percentný nárast HDP.

Podlomili ju dáta

Česká mena pokračovala v znehodnocovaní. Z úvodných 30,95 Kč za euro sa prudko oslabila až na 31,10 CZK/1 EUR. Pred obedom stála na 31,00 CZK/1 EUR. Ku strate koruny prispel vyšší než očakávaný schodok júlovej obchodnej bilancie. Česká koruna klesla aj oproti doláru a obchodovala sa za 31,80 Kč za dolár.

Slovenská koruna sa opäť oslabovala oproti spoločnej európskej mene. Z úvodných 43,690/730 klesla o necelých 10 halierov na úroveň 43,760/810 SKK/1 EUR. Oproti zelenej bankovke sa kótovala na 44,780/830 Sk za dolár. Kurz slovenskej a českej meny bol 1,4085/5105 Sk za Kč.

Katarína Krajmerová

BFX

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.