Hospodársky denník
USD44,844 Sk
EUR43,797 Sk
CHF29,814 Sk
CZK1,412 Sk
  Piatok  23.Augusta 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Po hektických dňoch oddych

Obchodníci na komoditných trhoch si včera mohli na chvíľu vydýchnuť. Po desiatich hektických dňoch, keď ropné deriváty získavali v priemere 30 centov na deň a na krátky čas prekonali aj nepokoriteľnú hranicu 30 USD za barel, nastala dlhoočakávaná zmena trendu. Príčina bola podľa analytikov jednoznačná - vyberanie ziskov.

Žiadne správy

V čase, keď ropné deriváty prudko rastú a na trhu chýbajú významné správy, pristupujú obchodníci k uzatváraniu skôr otvorených pozícií. Tým sa hráči, ktorých cieľom je zarobiť na pohybe cien, dostávajú k zisku. V posledných dňoch ceny čierneho zlata na svetovom trhu rástli nielen v obavách z nového vojenského konfliktu. Prekvapením pre trh boli aj tohtotýždňové výsledky amerických ropných agentúr. Americké rafinérie sa predzásobujú surovou ropou, pretože v blízkej budúcnosti očakávajú konflikt medzi Spojenými štátmi a Irakom. Aj preto po nečakanom zvýšení o 3 - 6 mil. barelov nenastalo vypredávanie ropných kontraktov, ale naopak sa ich cena výrazne zvýšila.

Neistotu na trhu nerozohnali ani predstavitelia OPEC, ktorí sa ešte stále nevedia dohodnúť, či v septembri zvýšia vývoz pre štvrtý kvartál tohto roka. Niektorí členovia, medzi nimi Alžírsko a Niger, požadujú exportné kvóty zvýšiť. Iní (Kuvajt) zasa naopak chcú súčasnú situáciu zachovať po celý tento rok. Rozkol vládne aj medzi vrcholovými predstaviteľmi kartelu. Kým tajomník organizácie je za zmenu kvót, prezident sa tomuto aktu zatiaľ bráni. Pozorovatelia však upozorňujú, že situácia sa môže odraziť v náraste ceny čierneho zlata až nad hodnotu 30 USD. OPEC však viackrát upozorňovala, že takýto vývoj nepodporí. Cieľom kartelu ešte stále zostáva cena v rozpätí od 22 do 28 USD za barel. Aj napriek nejasnej situácii, čo sa týka septembrového zvyšovania vývozných kvót, niektorí analytici pripomínajú, že kartel mal v minulosti vždy problémy s ich dodržiavaním. Aj posledné údaje poukazujú na tento fakt. Napríklad v júli vyviezlo 10 krajín celkovo o 1,8 mil. barelov ropy viac, ako im stanovili limity. Najväčším previnilcom bolo už tradične Alžírsko. Problémy s nadprodukciou však pociťuje aj Saudská Arábia.

Včera si októbrové deriváty na surovú ropu na newyorskej burze NYMEX odpočítali 32 USc a v polovici seansy kótovali na hodnote 28,92 USD za barel. V nočnom obchodovaní cez systém ACCESS predtým stratili 10 USc. V tom istom čase sa na druhej strane Atlantiku na londýnskej burze IPE prevádzali októbrové deriváty pri kurze 27,24 USD za barel, čo predstavuje pokles o 17 USc.

Nad 30 USD nie

Analytici si myslia, že v blízkej budúcnosti by ropa aj napriek 10 rastúcim seansám nemala na dlhšie obdobie pokoriť hranicu 30 USD za barel. Podľa nich sa cena derivátov bude pohybovať v rozpätí od 27,50 do 29,50 USD za barel.

Zlatu sa už zopár dní nedarí zmeniť trend a pokračuje v poklese. Príčinou je jednoznačne sa posilňujúci dolár, ktorý reaguje na optimizmus amerických akciových trhov. V Európe si žltý kov odpísal takmer 2 USD a kótoval na hodnote 306 USD za uncu. Rovnako si viedlo aj striebro, ktoré vo štvrtok skončilo blízko šesťmesačného minima. Jedna unca tohto kovu sa predávala za 4,37 USD.

(M. Laznia/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.