Hospodársky denník
USD44,844 Sk
EUR43,797 Sk
CHF29,814 Sk
CZK1,412 Sk
  Piatok  23.Augusta 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nie vždy treba dávať veľa

Orientačné cyklistické majstrovstvá v Bratislave

Orientačná cyklistika je u nás športom, ktorý si hľadá svojich priaznivcov. Napriek tomu, že nepatrí medzi odvetvia, ktoré majú bohatú históriu, priaznivcov začína rapídne pribúdať. Aj na víkendových otvorených majstrovstvách Slovenska sa predstaví takmer dvesto pretekárov z Česka, Maďarska, Rakúska a zo Slovenska. Boje o najlepšieho orientačného cyklistu sa uskutočnia v Bratislave, a to v priľahlých lesoch na Vydrici, Kačíne, Kamzíku, Klanecu a Snežienke. „Centrum podujatia je v Knižkovej doline v Rači. Miestny úrad Rača nám bezplatne zapožičal chatu Alpinka, kde máme ako organizátori hlavný stan,“ prezradila riaditeľka pretekov Eva Králová. Majstrovské súboje sa uskutočnia v sobotu a nedeľu. Okrem toho, že pretekári budú bojovať o národný titul, paralelne sa uskutočnia preteky Slovenského a Českého pohára. Súťaží sa vo všetkých vekových kategóriách a výkonnostných stupňoch. V snahe získať čo najviac priaznivcov o orientáciu na bicykloch v terénnom prostredí organizátori pripravili aj súťaže verejné. Ide o tzv. náborovú kategóriu, v ktorej môže štartovať každý, kto má záujem, a kondičnú, ktorá je určená tým, čo už majú skúsenosti s touto súťažou, ale ešte nie sú registrovaní.

„Prihlásilo sa nám 175 pretekárov. Obsadené sú všetky kategórie od tých najlepších až po tie masové. V rámci elitnej kategórii sa predstavia súčasné reprezentačné špičky zúčastnených krajín. Predovšetkým výborné výkony sa očakávajú od českých reprezentantov, ktorí na prvých MS vo Francúzsku získali striebro a bronz. Ale sme radi, že sa nám hlásia aj cyklisti - turisti, ktorí si to chcú vyskúšať. V sobotu sa preteká na dlhej trati a pre elitnú kategóriu sme zvolili systém voľného výberu kontroly. To znamená, že 30 kontrolných stanovíšť si pretekár vyberie podľa vlastného uváženia. To robí súťaž oveľa atraktívnejšou a náročnejšou. V nedeľu sa preteká na krátkych tratiach - elitári na 12 km a vo verejných kategóriách na 4 až 8 km,“ dodala E. Králová.

Hlavným organizátorom dvojdňového zápolenia je ŠŠK pri Gymnáziu Vazovova v Bratislave. Klub pod vedením E. Královej získal viacero podporovateľov. „Je to výsledok mojich pomocníkov z klubu. Veľmi prácne a dôsledne získavali sponzorov pre podujatie. Ja učím na gymnáziu a väčšina členov - súčasní či minulí - sú moji študenti. Mnohí mi ostali verní aj po skončení školy a pomohli nám s organizáciou pretekov, a najmä so zabezpečením cien či malého občerstvenia alebo pri tvorbe pomôcok, ako sú mapy, informácie a pod.,“ vysvetlila E. Králová. Nešlo o veľké sumy. Viaceré firmy či osoby pomohli už len tým, že napríklad rozmnožili mapky, propozície pretekov. Aj tentoraz sa ukázalo, že do športu netreba investovať veľa peňazí. Stačí len umne a efektne pomôcť a podujatie môže byť zaistené na patričnej úrovni. „Systém elektrického merania nám zapožičali kolegovia z Brna, s ktorými sme sa dohodli, že podujatie bude zároveň aj Českým pohárom. Od firiem ako Dobrá Voda či Pepsi-Cola a Stein sme dostali ich produkty na občerstvenie pretekárov. Fax Copy Cannon nám pomohol s rozširovaním máp, pomohol aj Siemens, Tronet. Slovenské aerolínie nám prispeli na ceny. Automobilka Citröen nám pre víťaza jednej kategórie dala auto s plnou nádržou, ktoré môže úspešný pretekár jeden víkend používať. Nejde o veľké a horibilné ceny. Snažili sme sa zaistiť pre každého účastníka, ktorý dosiahne výkon do tretieho miesta, nejaký malý prezent,“ doplnila E. Králová.

(ger)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.