Hospodársky denník
USD44,844 Sk
EUR43,797 Sk
CHF29,814 Sk
CZK1,412 Sk
  Piatok  23.Augusta 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Česká republika

Hrozby lejakov

Vltava vyplavila štrnástu obeť záplav v ČR. Pri lávke v Roztokách v okrese Praha-západ vydala včera rieka telo 24-ročného Slováka. Vo vode ležal 10 dní. Prívalové dažde, ktoré sa v pondelok znova prehnali cez juh a západ Čiech, zdvihli v noci navčera hladiny viacerých tokov. Voda v súčasnosti zaplavuje Nýřany pri Plzni. Podľa starostu Jiřího Davídka sa dokonca pretrhla aj hrádza jedného z troch rybníkov. S vytrvalým dažďom musia rátať obyvatelia juhu a juhozápadu Čiech. Hrozia takisto búrky s prívalovými dažďami a krúpami. Podľa Miloša Horáka z Českého hydrometeorologického ústavu sa dajú očakávať vzostupy hladín niektorých riek. Vody pribudne aj na horných tokoch Otavy a Vltavy. Pondelkové prívalové dažde prerušili dopravu v Klatovoch a na Tachovsku v západných Čechách. V Klatovoch sú zaplavené desiatky pivníc, čo obyvatelia minulý týždeň nezažili. Po povodniach je podľa ministerstva životného prostredia Libora Ambrozska mimo prevádzky asi 30 čistiarní odpadových vôd. To má za následok zhoršujúcu sa kvalitu vody v riekach.

Obavy politikov

Členom predstavenstva a dozornej rady pražského dopravného podniku môže súd zhabať osobný majetok. Ak sa dokáže, že zanedbali ochranu podzemnej dráhy, súd im smie majetok podľa Obchodného zákonníka zhabať. Postih by sa okrem generálneho riaditeľa podniku Milana Houfka vzťahoval aj na námestníkov primátorov, radného pre bezpečnosť a niektorých pražských zastupiteľov. Obchodný zákonník im ukladá vykonávať funkciu „so starostlivosťou správneho hospodára“. Ak sa dokáže, že tak nekonali, potom ručia osobným majetkom za škody, ktoré spôsobili. A to aj v prípade škôd, ktoré vznikli v dôsledku nedbanlivosti. Zaplavením 17 staníc metra sa zaoberá špeciálny policajný tím a prešetruje ich aj magistrát.

Nemecko

Hrádze pod tlakom

Hrádze ležiace v oblastiach postihnutých záplavami v severnom Nemecku sú aj naďalej pod tlakom. Príslušné úrady včera ráno oznámili, že situácia je kritická. Hoci záplavová vlna vyvíja na hrádze intenzívny tlak, špeciálne kamery nemeckého bundeswehru zatiaľ na nich neobjavili žiadne prípadné trhliny. Najväčšie obavy vyvolávali najmä priehrady na vedľajších tokoch Jeetzel a Seege v Dolnom Sasku. Dnešná noc mala ukázať, či priehrady vydržia silný nápor povodňových vĺn. Výška toku rieky Labe v nemeckých spolkových krajinách Meklenbursko-Predpomoransko, Dolné Sasko a Šlezvicko-Holštajnsko sa počas včerajšej noci nezmenila. V Šlezvicku-Holštajnsku dosiahla Labe úroveň 847 centimetrov, pričom tamojšie úrady vyhlásil, že tento stav majú pod kontrolou. Cez víkend sa však očakáva, že úroveň Labe dosiahne najväčšiu kulminačnú hodnotu približne 910 centimetrov.

Komu voda pomohla

Ustupujúca voda v Nemecku obnažuje nielen poškodenú krajinu, ale aj zmeny na domácej politickej scéne, konštatujú britské denníky v súvislosti s postavením nemeckého kancelára Gerharda Schrödera. Podľa Guardianu Schröderove šance na znovuzvolenie do funkcie kancelára vyzerajú teraz oveľa lepšie ako ešte pred pár týždňami. „Centrálna vláda, regionálne úrady a vojsko vynikajúco spolupracovali a kancelár vyzeral ako vodca, ktorý vie, ako situáciu zvládnuť. Pomohlo mu to, že zastáva vysokú funkciu, ale ukázal aj elán a vervu, s ktorými sa nasadenie jeho volebného rivala Edmunda Stoibera nedalo porovnať,“ píše Guardian. K podobnému záveru dospel aj Independent v komentári s titulkom: Záplavy možno zachránili pána Schrödera pred politickým nešťastím. Noviny sa domnievajú, že Schröderov návrh na odloženie daňových škrtov a zmrazenie verejných výdavkov naznačujú, že je oveľa prefíkanejším politikom, ako sa zdá. Po katastrofe, akú priniesli povodne, je výsledok nemeckých parlamentných volieb znovu otvorený.

Rakúsko

Škody a dažde

Najničivejšie povodne za posledné storočie v Rakúsku zapríčinili škody vo výške niekoľko miliónov eur. Okrem toho vážne poškodili viaceré chrámy v najpostihnutejšom regióne - spolkovej krajine Dolné Rakúsko. V mestách Zöbing a Plank boli zaplavené miestne kostoly do výšky do dvoch metrov po tom, čo sa po minulotýždňových prudkých dažďoch zvýšila hladina rieky Kamp. Vo viacerých kostoloch voda vážne poškodila interiéry vrátane barokových dekorácií na stenách, pričom niektoré postihnuté chrámy boli renovované len nedávno. Rímskokatolícka diecéza v St. Pölten uviedla, že bude žiadať o pomoc vo výške niekoľko miliónov eur, ktorú rakúsky parlament schválil minulý týždeň. Nová vlna nepriaznivého počasia s prudkými búrkami v noci navčera zapríčinila ďalšie povodňové vlny v južnej časti Viedne, kde zaplavila miestne komunikácie a zaliala domy v nízko ležiacich oblastiach. V Hornom Rakúsku prudké dažde zaliali časti miest Perg a Grein.

Balkán

Žiadne obavy

Hladina Dunaja v blízkosti chorvátskeho Vukovaru vystúpila na výšku 6,11 metra. Pri meste Batina hladina rieky dosiahla 7,30 metra a neočakáva sa ďalší nárast. Pri Batine a Osijeku je zaplavených niekoľko domov, polí a ciest. Dobrovoľníci a vojaci upevňujú hrádze pomocou vriec s pieskom, aj keď sa podľa chorvátskych a juhoslovanských vyhlásení netreba obávať väčších povodní. Pri srbskom meste Šombor dosiahol Dunaj výšku 7,14 metra. Oddnes by hladina Dunaja mala klesať. Bulharská vláda rozhodla o zaslaní pomoci európskym krajinám postihnutým povodňami.

(TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.