Hospodársky denník
USD44,399 Sk
EUR43,54 Sk
CHF29,657 Sk
CZK1,423 Sk
  Piatok  30.Augusta 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Koruna za vodou posilňuje.

Česká ekonomika povodňami značne utrpela. Posledné odhady hovoria o škodách na úrovni 90 mld. CZK, čo je napríklad skoro dvojnásobok schváleného tohtoročného rozpočtového deficitu ČR (46 mld. CZK) a takmer 80-krát viac ako škody z povodní na našom území. Aj napriek veľkým dosahom augustových záplav na ekonomiku česká koruna netrpí, ba dokonca z tejto situácie aj paradoxne ťaží. Namieste je otázka: Prečo?

Rozum vraví, ak je poškodené hospodárstvo krajiny, musí sa to zákonite prejaviť aj na horšom kurze meny. V prípade českej koruny to však tak celkom pravda nie je. Počas povodní sa síce koruna oslabila (o 0,4 %), ale v posledných dňoch, keď sa povodňové škody prakticky zo dňa na deň zvyšujú, česká mena získava na hodnote. Takto vlastne díleri na devízových trhoch dávajú najavo, že česká ekonomika už čoskoro bude za „vodou“.

Kurz na medzibankovom devízovom trhu, ktorý je formovaný dopytom a ponukou po konkrétnej mene, predstavuje vlastne očakávania dílerov. Ak sa napríklad predpokladá, že do krajiny v blízkej budúcnosti príde veľký balík peňazí v cudzej mene, obchodníci na medzibankovom trhu spozornejú. Takýto obnos peňazí sa musí skôr alebo neskôr zameniť na koruny, a tak v predstihu nakúpia lacnú korunu, aby ju neskôr konvertovali na devízy. A tak bankoví díleri tvoria zisk. Mimochodom dílingové oddelenia bánk, ktoré obchodujú aj s menami, tvoria peňažným inštitúciám jedny z najvyšších ziskov.

Súčasne neoslabovanie (posilňovanie) českej koruny je spôsobené dvoma faktormi. Jeden má krátkodobý dosah a ten druhý dlhodobý. Z krátkodobého hľadiska sa koruna posilňuje vďaka očakávaným prílevom devíz od zahraničných zaisťovní pre české poisťovne, ktoré sa budú musieť zameniť za koruny.

Laickej verejnosti je menej známa skutočnosť, že nielen klienti sa poisťujú v poisťovniach, ale aj samotné poisťovne sa ešte ďalej poisťujú v špecializovaných finančných inštitúciách, ktoré sa nazývajú zaisťovne. Všeobecne sa očakáva, že poisťovne v Českej republike v dôsledku záplav uhradia poisteným najmenej 20 mld. CZK a časť z týchto prostriedkov sa bude hradiť z prostriedkov zaisťovní. A takáto suma, ku ktorej sa určite pridajú aj prostriedky v rámci pomoci zo zahraničia, nie je nezaujímavá pre hráčov na devízových trhoch. Výsledkom je, že aj napriek neblahým dosahom záplav na ekonomiku sa koruna posilňuje.

Keby existoval len tento krátkodobý efekt, po jeho vyprchaní by česká mena zákonite mala strácať pôdu pod nohami. K takémuto scenáru s určitosťou nedôjde, pretože koruna je najmä u zahraničných investorov obľúbenou stredoeurópskou menou. Prísun devíz do českej ekonomiky sa v blízkej budúcnosti nezastaví, pretože súvisí s prílevom priamych zahraničných investícií. Kým sa americký dolár posilňuje prílevom akciového kapitálu na americké burzy, česká koruna prílevom zahraničného kapitálu v rámci priamych zahraničných investícií, slovenská koruna reaguje zväčša na neekonomické vplyvy (naposledy na predvolebné preferencie).

Teritórium Česka sa z mnohých príčin stalo rajom investičných príležitostí. Podľa správy OECD prišlo do Česka od roku 1992 do roku 2001 26 mld. USD priamych investícií a krajina sa umiestnila celkovo na 6 mieste hneď za Írskom a Švédskom. Na Slovensko za ten istý čas prišlo len 4,9 mld. USD priamych zahraničných investícií. A tu je aj jedna z hlavných príčin súčasného kurzu CZK/SKK 1,4.

Prísun zahraničných investícií (a tým aj posilňovanie kurzu koruny) bude dosahovať prinajmenej rovnaké úrovne ako pred kritickými augustovými dňami. Dokonca je veľká pravdepodobnosť, že v dôsledku obnovy záplavami zničeného hospodárstva tieto čísla vzrastú rýchlejšie. Preto mena našich západných susedov ani v budúcnosti nebude trpieť.

Kde sa však berie toľko dôvery zahraničných investorov? Existuje určite veľa faktorov, prečo si investori vyberajú práve české „lúky a háje“. Zaujímavá je však závislosť medzi vstupom krajiny do NATO a posilňovaním koruny. Od marca roku 1999, keď ČR vstúpila do NATO, koruna oproti referenčnej mene - euru sa neprestajne posilňuje. Kým v tom období jedno euro stálo 37 CZK, dnes to je asi 31 CZK.

Slovákom, ktorí merajú výkonnosť ekonomiky silou meny, neostáva nič iné, len dúfať, že vstupom do NATO prilákame investorov, čo by sa za istých okolností mohlo prejaviť aj na sile slovenskej koruny.

Marcel Laznia

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.