Hospodársky denník
USD44,046 Sk
EUR43,22 Sk
CHF29,438 Sk
CZK1,437 Sk
  Pondelok  16.Septembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kvalita a inovácia motorom

Národný program už máme, len ho treba plniť

Verejnosť často vníma zvyšovanie produktivity a snahu firiem dosahovať výsledky s menším počtom pracovníkov ako príčinu nezamestnanosti. Národný program zvyšovania produktivity a konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky (NPZPKSE), ktorý vláda SR prijala na svojom minulotýždňovom rokovaní, však považuje produktivitu za hlavný predpoklad zabezpečenia zvýšenej zamestnanosti. Aj z formálnej stránky je tento program súčasťou Národného programu zamestnanosti. Jeho cieľom je v prvom rade pomáhať v oblasti reformy riadenia a zvyšovania produktivity na podnikovej úrovni, veď čísla hovoria, že

úroveň produktivity

na Slovensku dosahuje len desatinu úrovne produktivity najvyspelejších krajín EÚ. Materiál, ktorý vláde predložilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, označuje ako príčiny nízkej výkonnosti a produktivity nielen nedostatočné technické vybavenie, nesprávnu organizáciu práce a pracovísk, ale aj neefektívne využitie zdrojov a nedostatočnú motiváciu pracovných síl. Produktivitou sa zaoberajú aj vlády vyspelých krajín sveta a na jej podporu realizujú systémové opatrenia. Medzi ne patrí i zakladanie národných centier produktivity. Európska asociácia národných centier produktivity (EANPC), ktorej riadnym členom je od roku 1999 i Slovenské centrum produktivity, prijala pred štyrmi rokmi memorandum, veľmi aktuálne i pre SR. Jeho zmyslom je komplexnejšie chápanie produktivity vo vzťahu k trom kľúčovým a aktuálnym problémom európskych krajín - ekonomickému rastu produktivity prostredníctvom inovácií, rastu kvality pracovného života a rastu zamestnanosti. Podobne aj NPZPKSE, ak hovorí o vstupoch, nemyslí tým iba objem práce, ale i kvalitu a množstvo všetkých zdrojov vrátane prírodných, infraštrukturálnych a organizačných. Preto aj NPZPKSE do roku 2006 stojí na piatich pilieroch:

- hospodárskeho rastu krajiny,

- kvality a inovácií,

- rastu zamestnanosti a rozvoja ľudských zdrojov,

- ochrany práce a životného prostredia,

- osvety a zvyšovania povedomia.

V ich rámci je pripravených deväť opatrení rozpracovaných do 60 projektov. Rozhodujúca úloha stimulovať ich realizáciu však pripadá vláde a MPSVR SR. Vzhľadom na dátum možno hovoriť o „zapojení“ budúceho kabinetu. Keďže ide o program, ktorý vznikol po diskusiách s odborníkmi, domácimi, ale aj zahraničnými, a to z viacerých medzinárodných inštitúcií, medzi nimi EANPC a Medzinárodnej organizácie práce (ILO), nová

výkonná moc

by ho mala rešpektovať. A priebežne aj zlepšovať, veď ide o otvorený dokument a v jeho rámci sa ráta s každoročnou aktualizáciou projektov.

Čo sa teda ukladá priamo vláde:

- Vytvárať priaznivé ekonomické podmienky na zvyšovanie záujmu podnikov o rast ich produktivity a konkurencieschopnosti.

- Podporovať proces rozširovania povedomia produktivity a osvojenia si významu produktivity a konkurencieschopnosti podnikmi.

- Určiť priority, krátkodobé a dlhodobé ciele v oblasti produktivity a konkurencieschopnosti.

- Prostredníctvom Rady hospodárskej a sociálnej dohody a regionálnych orgánov tripartity venovať systematickú pozornosť plneniu programu.

- Podporovať kampaň za zvyšovanie produktivity a konkurencieschopnosti podnikov s dôrazom na využitie médií, audiovizuálnych prostriedkov a publikácií.

- Garantovať možnú zahraničnú podporu a účasť pri plnení národného a podnikových programov zvyšovania produktivity a konkurencieschopnosti.

Pristavme sa ešte pri zásadnej otázke z úvodu článku: Ako možno zmeniť pôsobenie produktivity tak, aby namiesto znižovania zamestnanosti prispievala k jej zvyšovaniu? Ide o tzv. paradox produktivity, ktorý zaznamenali vo vyspelých krajinách. Tam, kde je najvyšší rast a úroveň produktivity, zároveň rastie zamestnanosť. Spravidla ide

o rozvoj služieb

a následné spomaľovanie rastu produktivity meranej tradičným spôsobom. Na plnenie programu sa má vytvoriť koordinačná rada ako odborný poradný orgán ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Národné centrá produktivity v západnej Európe sú ochotné poskytnúť pomoc vrátane doplnkových finančných zdrojov. Predpokladá sa, že program si v rokoch 2002 až 2006 vyžiada asi 127,5 mil. Sk. Vzhľadom na charakter jednotlivých projektov prichádza do úvahy ich viaczdrojové financovanie vrátane súkromných a podnikových zdrojov. Na financovanie projektov v tomto roku sa predpokladá asi 9,1 mil. Sk, a to zo zdrojov mimo štátneho rozpočtu.

Zuzana Krútka

Počasie

Dnes bude prevažne oblačno a miestami, najmä na severe, prehánky, od nadmorskej výšky 1500 m snehové. Popoludní na niektorých miestach zmenšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 11 až 15, na juhu miestami okolo 17 stupňov. Severozápadný vietor 3 až 6 m/s. Teplota vo výške 1500 m 3 stupne. V utorok bude polojasno, postupne od severozápadu až oblačno a miestami, najmä na severe a východe, občasný dážď. Najnižšia nočná teplota 9 až 4, v dolinách a kotlinách okolo 2, najvyššia denná teplota 13 až 17, na severe väčšinou len okolo 11 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno, zrána v nižších polohách ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. V horských oblastiach ojedinele prehánky. Najnižšia nočná teplota 9 až 5, v dolinách a kotlinách miestami okolo 3, najvyššia denná teplota 16 až 20 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.33 a zapadne o 18.58 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 12. 9. 2002: Bratislava 100,48, Sliač 98,32, Košice 99,37, Poprad 93,88, za 13. 9. 2002: Bratislava 100,54, Sliač 98,39, Košice 99,32, Poprad 94,02, za 14. 9. 2002: Bratislava 100,11, Sliač 97,95, Košice 98,81, Poprad 93,50.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdampolooblačno18
Aténypolooblačno26
Belehradprehánky17
Berlínpolojasno 17
Bratislavaoblačno15
Bruselpolooblačno19
Budapešťoblačno15
Bukurešťjasno18
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkioblačno14
Istanbulprehánky18
Kodaňoblačno16
Kyjevdážď14
Lisabonprehánky23
Londýnpolooblačno19
Madridoblačno26
Moskvapolooblačno17
Oslozamračené15
Parížpolooblačno23
Prahazamračené 13
Rímjasno25
Sofiapolooblačno15
Štokholmdážď14
Varšavaoblačno14
Viedeňoblačno15
Záhrebpolooblačno18
Ženevapolojasno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.