Hospodársky denník
USD44,046 Sk
EUR43,22 Sk
CHF29,438 Sk
CZK1,437 Sk
  Pondelok  16.Septembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Skutočný prístup k problému

Prejav prezidenta USA vzbudil pozornosť vo svete

Štvrtkový prejav prezidenta USA Georga W. Busha, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s OSN v otázke Iraku, ktorý šéf americkej vlády predniesol na pôde Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, vzbudil vo svete vlnu ohlasov. Kladných aj záporných.

Súhlasné názory

Britský premiér Tony Blair uvítal Bushov prejav a dodal, že v následnej diskusii o problematike bude Británia hrať aktívnu úlohu. „Tony Blair vždy veril, že OSN je správnym miestom na riešenie problematiky Iraku a zbraní hromadného ničenia, pretože ide práve o autoritu OSN, ktorou sa stále opovrhuje. Pokiaľ ide o diskusiu o Iraku, musí byť založená na tom, že o probléme sa skutočne hovorí, a nieže sa mu budeme vyhýbať,“ uviedol v mene britského premiéra jeho oficiálny hovorca.

Šéf demokratickej väčšiny v americkom Senáte Tom Daschle vyzdvihol prezidenta USA za „veľmi ráznu prezentáciu“ na pôde VZ OSN, zdôraznil však, že napriek tomu stále zostáva niekoľko otázok, ktoré treba zodpovedať, kým Kongres USA pristúpi k hlasovaniu o podpore vojenského zásahu proti Iraku a zdôraznil, že je ešte predčasné stanovovať akýkoľvek časový harmonogram, týkajúci sa možného zásahu v Iraku.

Prezident USA vo svojom prejave v OSN zopakoval svoje odhodlanie pokračovať v boji s medzinárodným terorizmom, uviedol izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres. „Ide o rozhodný prejav bez dvojznačností, ktorý bude mať veľký vplyv na všetky krajiny,“ povedal šéf izraelskej diplomacie.

Francúzsko zastáva názor, že jeho diplomatický akčný plán proti Iraku je kompatibilný s požiadavkami, ktoré vo štvrtok formuloval prezident USA George W. Bush. Francúzsky minister zahraničných vecí Dominique de Villepin vyjadril spokojnosť s ústrednou úlohou, ktorú prezident USA pripísal OSN. Vojenský zásah je podľa neho v tomto štádiu hypotézou, hrozbou, ktorá má vyvinúť nátlak na Irak.

Pevný záväzok spolupracovať s OSN uľahčí podľa Európskej komisie nájdenie spoločného postupu medzi USA a Európskou úniou v otázke Iraku - také je posolstvo EK, ktorá privítala štvrtkový prejav amerického prezidenta, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s OSN v otázke Iraku.

Poľský prezident Aleksander Kwasniewski i šéf poľskej diplomacie označili vo štvrtok argumenty predstavené Georgom W. Bushom za dostačujúce na vojenský zásah proti Iraku. Poľský premiér však verí, že existuje šanca na diplomatické riešenie.

Odmietavé stanoviská

Prejavu Georga W. Busha chýba dôveryhodnosť a je motivovaný pomstou a politickými ambíciami, povedal v New Yorku v reakcii na Bushov prejav iracký veľvyslanec pri OSN Muhammad al-Duri. Najvyšší predstaviteľ USA v prejave uviedol, že iracký prezident a jeho snahy o ustavičný vývoj zbraní hromadného ničenia predstavujú vážnu hrozbu pre mier na celom svete. Preto vyzval svetových lídrov, ktorí doteraz odmietali konfrontáciu s touto hrozbou, aby postupovali cieľavedomo a rozhodne a prinútili Irak k zodpovednosti. Al-Duri uviedol, že Bushovi sa nepodarilo predložiť žiadny dôkaz o tom, že Irak vlastní alebo vyvíja zbrane hromadného ničenia.

USA by urobili chybu, keby zaútočili na Irak bez oprávnenia BR OSN, vyhlásili vo štvrtok zhodne Írsko a Fínsko. Premiéri oboch krajín vyzvali amerického prezidenta, aby bol opatrný vo svojich plánoch zvrhnúť irackého prezidenta Saddáma Husajna.

Nemecko je po štvrtkovom prejave Georga W. Busha v OSN hlboko znepokojené možným jednostranným útokom USA na Irak. Uviedol to nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer.

Organizácia Amnesty International (AI) kritizovala amerického prezidenta za „selektívne využívanie“ jej správ o porušovaní ľudských práv v Iraku. Washington podľa AI ignoruje ľudské práva irackých obyvateľov pri plánovaní svojej vojenskej akcie proti režimu Saddáma Husajna a dodáva, že vláda USA a iné západné vlády si napríklad nevšímali správy o rozsiahlom porušovaní ľudských práv v Iraku počas iránsko-irackej vojny v 80. rokoch.

(TASR)

Počasie

Dnes bude prevažne oblačno a miestami, najmä na severe, prehánky, od nadmorskej výšky 1500 m snehové. Popoludní na niektorých miestach zmenšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 11 až 15, na juhu miestami okolo 17 stupňov. Severozápadný vietor 3 až 6 m/s. Teplota vo výške 1500 m 3 stupne. V utorok bude polojasno, postupne od severozápadu až oblačno a miestami, najmä na severe a východe, občasný dážď. Najnižšia nočná teplota 9 až 4, v dolinách a kotlinách okolo 2, najvyššia denná teplota 13 až 17, na severe väčšinou len okolo 11 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno, zrána v nižších polohách ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. V horských oblastiach ojedinele prehánky. Najnižšia nočná teplota 9 až 5, v dolinách a kotlinách miestami okolo 3, najvyššia denná teplota 16 až 20 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.33 a zapadne o 18.58 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 12. 9. 2002: Bratislava 100,48, Sliač 98,32, Košice 99,37, Poprad 93,88, za 13. 9. 2002: Bratislava 100,54, Sliač 98,39, Košice 99,32, Poprad 94,02, za 14. 9. 2002: Bratislava 100,11, Sliač 97,95, Košice 98,81, Poprad 93,50.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdampolooblačno18
Aténypolooblačno26
Belehradprehánky17
Berlínpolojasno 17
Bratislavaoblačno15
Bruselpolooblačno19
Budapešťoblačno15
Bukurešťjasno18
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkioblačno14
Istanbulprehánky18
Kodaňoblačno16
Kyjevdážď14
Lisabonprehánky23
Londýnpolooblačno19
Madridoblačno26
Moskvapolooblačno17
Oslozamračené15
Parížpolooblačno23
Prahazamračené 13
Rímjasno25
Sofiapolooblačno15
Štokholmdážď14
Varšavaoblačno14
Viedeňoblačno15
Záhrebpolooblačno18
Ženevapolojasno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.