Hospodársky denník
USD44,592 Sk
EUR43,225 Sk
CHF29,435 Sk
CZK1,421 Sk
  Utorok  17.Septembra 2002

Irak s atómovou bombou?

Prudká diskusia o jadrovom programe Bagdadu

Dokáže Irak vyrobiť a použiť atómovú bombu alebo nejakú inú zbraň hromadného ničenia? Takto znie jedna z najaktuálnejších otázok dneška a neprekvapuje, že teórie na túto tému pribúdajú ako huby po daždi. Názor, že Irak je len krôčik od výroby atómovej bomby, najhorlivejšie presadzuje iracký vedec Čidir Hanza. Až do roku 1994 sa aktívne podieľal na irackom jadrovom programe, keď však ušiel z krajiny. V súčasnosti vraj spolupracuje s americkými tajnými službami a každú príležitosť využíva, aby verejne poukázal na hrozbu z Bagdadu.

Saddám Husajn by ešte do Vianoc mohol mať jadrovú bombu, uviedol Hanza pre včerajšie vydanie britského denníka The Times. Bagdad má aj dokumentáciu, podľa ktorej mohol postaviť stovky centrifúg na výrobu uránu - podľa tej, ktorú museli Iračania pod dohľadom zbrojných inšpektorov OSN zničiť. Podľa neho pre The Times ani zbrojní inšpektori, ak sa budú môcť do Iraku vrátiť, by nemuseli zariadenia na výrobu jadrových zbraní nájsť, pretože ide o malé laboratóriá a Irak mal za štyri roky neprítomnosti inšpektorov dosť času na to, aby ich dobre ukryl v podzemí. Hamza tiež zopakoval svoje presvedčenie, ktoré v lete vyslovil aj v americkom Kongrese: „Do roku 2005 by Irak mohol mať až tri atómové bomby.“

Na čele opačného názorového prúdu je tiež „človek z terénu“ - Scott Ritter. Bývalý inšpektor OSN, ktorý v Iraku strávil až sedem rokov, tvrdí, že všetko, čo politici a médiá hlavného prúdu napísali a povedali o irackom zbrojnom programe, je úplná lož. Okrem presvedčenia o bezzubosti Bagdadu, Ritter vyjadruje aj obavy pred nadchádzajúcou vojnou: „Hodinky tikajú a tikajú smerom k vojne. A bude to ozajstná vojna. Bude to vojna, ktorej dôsledkom dôjde k smrti stoviek, ak nie aj tisícov Američanov a desaťtisícov irackých civilistov. Bude to vojna, ktorá devastuje Irak. Vojna, ktorá úplne zničí kredibilitu Spojených štátov amerických.“

Pri takejto rozpoltenosti by mohol zavážiť názor Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu so sídlom vo Viedni. Táto sa však vyjadruje dosť neurčito a trvá na potrebe obnoviť inšpekcie na irackom území, aby sa mohla uistiť, že Irak nemá kapacity na výrobu jadrových zbraní.

(TASR, by)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.