Hospodársky denník
USD44,652 Sk
EUR43,415 Sk
CHF29,576 Sk
CZK1,435 Sk
  Štvrtok  19.Septembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Tajničku rozlúštia až nemeckí voliči

Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) na čele so súčasným kancelárom Gerhardom Schröderom sa na vlne odmietania amerického vojenského zásahu v Iraku týždeň pred parlamentnými voľbami dostala do vedenia v prieskumoch verejnej mienky. A hoci výsledky väčšiny prieskumných agentúr hovoria len minimálnom náskoku 1 až 2 percentá, z psychologického hľadiska je to mimoriadne dôležitý moment.

Bavorský premiér Edmund Stoiber, kandidát koalície kresťanských demokratov a Kresťanskosociálnej únie (CDU/CSU), bol ešte pred mesiacom presvedčený o svojom volebnom víťazstve, teraz jeho tábor chytá nervozita. CDU/CSU preto na poslednú chvíľu mení taktiku a začína hrať citlivou antiimigračnou kartou. „Konzervatívci od samého začiatku čelili ťažkej voľbe: či sa majú uchádzať o hlasy voličov širokého centra alebo nasadnúť na celoeurópsku vlnu populistickej pravice, ktorá stúpencov Pima Fortuyna priniesla do holandskej vlády,“ píše britský The Guardian a dodáva: „Stoiber si zvolil umiernenú opciu, keď držal na uzde jemu vlastnú štipľavú rétoriku a predstavoval seba ako prívetivého, usmievavého dobráka. Posledná náhla zmena vo vystupovaní sa však javí ako priznanie, že zvolená taktika zlyhala.“

Už skutočnosť, že eventuálne útoky na Irak a imigračná otázka ako témy významnou mierou ovplyvňujú záverečnú fázu kampane, hovorí dosť o jej priebehu. Nebola celkom tradičná. A nielen preto, že ju vo významnej miere ovplyvnili „vonkajšie“ faktory, ako sú Irak či záplavy. Dalo sa totiž očakávať, že Stoiber dokonale využije slabú výkonnosť ekonomiky a odoberie ľavici hlasy. Schröderovi sa však vďaka výraznej politickej šikovnosti podarilo odpútať pozornosť od vysokej nezamestnanosti a zintrigovať voliča za všeobecnejšie témy. „Hlavným heslom volieb sa paradoxne nestala pomoc chorému nemeckému hospodárstvu, ale dôvera, solidarita a starostlivosť o ľudí,“ všimol si nemecký Die Welt.

Z hľadiska strednej a východnej Európy sú voľby zaujímavé najmä v súvislosti s integráciou do Európskej únie. Zaužívaný je názor, že nemecké voľby budú rozhodujúce pre doriešenie finančných aspektov rozšírenia. Táto téma však v kampani nerezonovala. Možno aj preto, že, ako tvrdí Daily Telegraph, „žiadny nemecký líder rozšírenie nechce, ale žiadny to ani nechce verejne priznať“.

Ak sa však opierame o ich verejné vyhlásenia, rozšíreniu je predsa naklonenejší Schröder. Otázky financovania v predvolebnej kampani nechal síce nezodpovedané, no stále sa deklaruje za prijatie desiatich krajín už v roku 2004. Edmund Stoiber je rezervovanejší. Nielenže v minulosti zapochyboval o pripravenosti niektorých kandidátskych krajín vstúpiť do EÚ v stanovenom termíne, ale sa radikálnejšie stavia aj k otázke financií. „Zvýšenie nemeckých príspevkov do EÚ neprichádza do úvahy,“ vyhlasuje realisticky Stoiber, keď príde reč na rozšírenie a nových členov. Ak pritom vezmeme do úvahy jeho vyhlásenia o Benešových dekrétoch ako „otvorených ranách“, je jasné, že nejde o žiadneho integračného šampióna.

V každom prípade je jasné, že nič nie je jasné. Volebnú tajničku definitívne rozlúštia nemeckí občania až v nedeľu pri volebných urnách. Analytici pripúšťajú hneď niekoľko možných koalícií. Najprirodzenejšia je súčasná medzi SPD a zelenými v prípade víťazstva ľavice a tradičná medzi CDU/CSU a liberálmi z FDP, ak uspeje pravica. FDP však pripúšťa aj sobáš so Schröderom, niektorí analytici zasa kalkulujú aj o málo pravdepodobnom partnerstve medzi SDP a neokomunistami, ak sa títo vôbec dostanú do parlamentu. Napokon, vždy je tu aj možnosť veľkej koalície medzi SPD a CDU/CSU. Akékoľvek prognózy sťažuje ešte viac komplikovaný nemecký volebný systém, ktorý je v podstate pomerný s prvkami väčšinového a ktorý pripúšťa celkom reálnu možnosť, že do parlamentu sa dostane viac poslancov ako stanovených 598.

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu miestami okolo 20 stupňov. Slabý vietor. Teplota vo výške 1500 m okolo 9 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď, v severnej polovici oblačno, časom až polooblačno a zrážky len ojedinele. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4, denná teplota 13 až 18 stupňov. V sobotu bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 10 až 5, denná teplota 12 až 16 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.37 a zapadne o 18.52 hod.

Amsterdamoblačno17
Aténypolooblačno27
Belehradpolooblačno23
Berlínoblačno18
Bratislavapolooblačno22
Bruseloblačno19
Budapešťoblačno22
Bukurešť jasno21
Frankfurtoblačno19
Helsinkiprehánky15
Istanbuljasno23
Kodaňpolooblačno18
Kyjevpolooblačno13
Lisabonpolojasno24
Londýnoblačno19
Madridpolojasno25
Moskvaoblačno12
Oslooblačno15
Parížprehánky21
Prahaoblačno18
Rímprehánky27
Sofiajasno19
Štokholmoblačno18
Varšavaoblačno17
Viedeňoblačno22
Záhrebzamračené24
Ženevadážď18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.