Hospodársky denník
USD44,652 Sk
EUR43,415 Sk
CHF29,576 Sk
CZK1,435 Sk
  Štvrtok  19.Septembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Investičný liek

Počas salzburského rokovania Svetového ekonomického fóra (WEF) odznelo konštatovanie, podľa ktorého osem z desiatich najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík sveta od roku 1997 sa nachádza v regióne strednej a východnej Európy.

Podľa ekonómky rakúskeho finančného ústavu Bank Austria/Creditanstalt Marianne Kagerovej sa krajiny strednej a východnej Európy v posledných piatich rokoch rozvíjajú rýchlejším tempom ako regióny Latinskej Ameriky alebo Ázie. Rakúsky peňažný ústav vo svojej štúdii počíta v budúcich rokoch s tempom rastu HDP na úrovni 4 - 4,5 %.

Krajiny strednej a východnej Európy za svoje prvenstvo medzi rozvíjajúcimi sa ekonomikami vďačia hneď niekoľkým skutočnostiam. Veľmi dôležité je, že finančné krízy, ktoré v minulosti (ale aj dnes) postihli ázijské a latinskoamerické hospodárstva, sa nášho regiónu dotkli len veľmi okrajovo. Aj preto investori v minulosti presúvali svoje investície z rizikových (ázijských a latinskoamerických) regiónov do krajín strednej a východnej Európy. A práve zahraničným investíciám mnohé krajiny tohto regiónu vďačia za svoju terajšiu slávu. Za obdobie posledných piatich rokov pritieklo do regiónu takmer 90 mld. USD priamych zahraničných investícií, čo predstavuje 22 % z celkového HDP krajín strednej a východnej Európy. V Latinskej Amerike je tento podiel 15 % a v Ázii bez Číny iba 6 %.

Známa je skutočnosť, že firma na svoj rozvoj potrebuje kapitál - investície. Podobne je to aj v prípade celého národného hospodárstva. Ak chce krajina produkovať a prosperovať, musí mať dostatok investícií. Kapitál môže získať buď z domácich zdrojov, alebo zo zahraničia. Výška domácich zdrojov v prípade transformujúcich sa ekonomík je obmedzená, preto jedinou záchranou sú investície zvonku. Aj tu však treba rozlišovať medzi krátkodobými a dlhodobými zahraničnými investíciami. Krátkodobí investori prichádzajú do krajiny so špekulačných dôvodov, väčšinou pre vysoké úrokové sadzby. Ak takéto investície dosiahnu vysokú úroveň, sú pre ekonomiku skôr na ťarchu.

Na druhej strane dlhodobé investície (priame zahraničné investície) prispievajú väčšinou nielen k rozvoju podniku, ale aj celej krajiny. Jednoznačne pozitívnym príkladom v regióne strednej a východnej Európy je Česká republika, ktorá podľa zdrojov OECD za posledných desať rokov prilákala priame zahraničné investície v celkovej výške 26,8 mld. USD (Slovensko za to isté obdobie získalo len 4,9 mld. USD). Ešte priaznivejšie vyznieva ukazovateľ podielu investícií k HDP. V roku 2000 sa Česko s viac ako 40 % dostalo na druhé miesto hneď za Nový Zéland. Ďalším z nášho regiónu bolo Maďarsko až na 12. mieste (25 %). Slovensko s viac ako 20 % skončilo medzi 30 krajinami OECD na 16. mieste (posledné z krajín V4).

Výsledkom prílevu investícií je nielen vyšší hospodársky rast, ale aj nízka nezamestnanosť, vyššia produktivita práce, rast kurzu domácej meny a nízke úrokové sadzby. No na druhej strane krajina z vysokým podielom zahraničných investícií je závislá od vývoja najväčších svetových ekonomík. Ak vo svete číha recesia, určite sa to prejaví aj na hospodárskom raste danej krajiny.

Slovensko má šancu prilákať zahraničné investície a znížiť náskok Českej republiky. Závisieť to však bude nielen od domácich pomerov vnútri našej krajiny, ale aj od situácie vo svete. Celkové zahraničné investície vo svete sa v posledných rokoch stále znižujú. Podľa UNCTAD, inštitúcie OSN, priame zahraničné investície na celom svete dosiahli vlani 735 mld. USD a boli o vyše 50 % nižšie ako v roku 2000. Preto situácia Slovenska v blízkej budúcnosti bude určite ťažia ako situácia Česka v investične dobrých časoch na sklonku minulého tisícročia.

Marcel Laznia

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu miestami okolo 20 stupňov. Slabý vietor. Teplota vo výške 1500 m okolo 9 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď, v severnej polovici oblačno, časom až polooblačno a zrážky len ojedinele. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4, denná teplota 13 až 18 stupňov. V sobotu bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 10 až 5, denná teplota 12 až 16 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.37 a zapadne o 18.52 hod.

Amsterdamoblačno17
Aténypolooblačno27
Belehradpolooblačno23
Berlínoblačno18
Bratislavapolooblačno22
Bruseloblačno19
Budapešťoblačno22
Bukurešť jasno21
Frankfurtoblačno19
Helsinkiprehánky15
Istanbuljasno23
Kodaňpolooblačno18
Kyjevpolooblačno13
Lisabonpolojasno24
Londýnoblačno19
Madridpolojasno25
Moskvaoblačno12
Oslooblačno15
Parížprehánky21
Prahaoblačno18
Rímprehánky27
Sofiajasno19
Štokholmoblačno18
Varšavaoblačno17
Viedeňoblačno22
Záhrebzamračené24
Ženevadážď18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.