Hospodársky denník
USD44,088 Sk
EUR43,46 Sk
CHF29,595 Sk
CZK1,426 Sk
  Pondelok  2.Septembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dokolečka, dokola...

Peter Kasalovský

„Politická atmosféra (na Slovensku) sa mení a existuje veľmi, veľmi veľká šanca, že demokratické strany, ktoré sú za pokračovanie proeurópskej a reformnej politiky, budú mať väčšinu v parlamente a vytvoria budúcu vládu,“ vyhlásil v sobotu v dánskom Helsingore komisár EK G. Verheugen na presskonferencii počas neformálnej schôdzky ministrov zahraničných vecí EÚ. Odpovedal aj na otázku TASR, čo ho viedlo k výroku, že predvolebná situácia v SR je teraz omnoho lepšia, ako pred letnými prázdninami. S ministrami zahraničných vecí jednotlivých štátov Európskej únie sa podľa vlastných slov zhodol, že je dôležité, aby slovenské voľby priniesli krajine takú parlamentnú väčšinu a vládu, ktorá bude schopná pokračovať v politických a ekonomických reformách a priviesť Slovensko do európskych a transatlantických štruktúr.

Presvedčenie našich západných priateľov a budúcich spojencov, že práve teraz je tu „veľmi veľká šanca“, vnucuje názor o ich nedostatočnej informovanosti. Ba až o pomýlenej predstave o našej vnútropolitickej scéne, o ktorú sa podľa všetkého postarali aj viaceré strany zo súčasnej koalície. Predovšetkým tie, ktoré po roku-dvoch stratili svoje volebné pozície z 1998. roka nie pre príťažlivú múdrosť opozície, ale v dôsledku spôsobu vládnutia a neplnenia pre väčšinu občanov viac ako dôležitých deklarovaných programových záväzkov. Bolo logické, že stratu popularity koaličných strán bolo treba zdôvodniť najmä v zahraničí, a tak sa vytváral priam mýtus o mečiarovskom fluide a návrate HZDS-ĽS k moci. Aj keď tohtoročné prieskumy volebných preferencií vytrvalo potvrdzovali, že šanca HZDS-ĽS zostaviť vládu je viac-menej teoretickou a takmer vylúčenou po deklaráciách našich štátnych priateľov, že nielen V. Mečiar, ale aj HZDS-ĽS sú nimi neakceptovateľní.

Naša verejnosť bola dlhé mesiace priam traumatizovaná názormi z domova a ním inšpirovaným zahraničím, že jej hrozí nová totalita. A to bez ohľadu na to, že všetky strany významné z hľadiska minulej, ale aj budúcej zahraničnej orientácie SR podporujú jednak ambíciu získať členstvo v EÚ, ale aj v NATO. Problémom je však to, že zahraniční priatelia nevnímajú alebo nechcú pochopiť, že realitou je takmer všeobecná nespokojnosť s výsledkami súčasnej vlády. Akoby nebrali fakt, že nekompromisná kritika vládnej politiky vyniesla preferenčne novým stranám Smer a Aliancii nového občana celkovo až 27-percentnú podporu potenciálnych voličov. Nehovoriac už o čiastkovej kritike zo samotných vládnych strán, ako aj zo všetkých opozičných, tak je jasnejšie ako slnko taký záver, že kontinuita v súčasnej „reformnej politike“ je pre budúcich lídrov neprijateľnou. Pravdou je to, že je nevyhnutné pokračovať v transformáciách, ale tých ozajstných.

Či je situácia z hľadiska nášho politického a hospodárskeho vývoja lepšia po lete alebo pred ním zo zorného uhla komisára EK pre rozšírenie G. Vergheugena, to nie je významné. Dôležitý je jeho záver, že SR bude mať proeurópsky a reformne orientovanú vládu po nadchádzajúcich voľbách. (Azda mu neušlo, že sa na nej môže zúčastniť aj Hnutie za demokraciu, ktoré sa vyfarbuje ako výsledok „vnútorného prerodu“ v HZDS-ĽS.) Deklarovanie snahy západných činiteľov nezasahovať do nášho predvolebného diania je trápne, keďže už dlhšie je známe, čo podmieňuje naše prijatie do NATO aj EÚ, ale mali by predsa vyjaviť, ktoré sú to podľa nich tie proeurópske a proreformné strany, a najmä osobnosti, schopné vytvoriť parlamentnú a vládnu väčšinovú koalíciu, aby výsledkom neboli svojím spôsobom zaskočení. Západní analytici už dlhšie totiž informujú, že volebným víťazom by malo byť SDKÚ, SMK a KDH a s nimi buď ANO alebo Smer.

Parlamentné voľby máme o devätnásť dní, a tak s určitou úľavou a vďačne prijímame aj to verheugenovské objavenie Ameriky.

Peter Kasalovský

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno, na severe a východe spočiatku zamračené. Miestami prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na juhozápade okolo 24 stupňov. Severozápadný až severný vietor 5 až 10 m/s. Teplota vo výške 1500 m 12 stupňov. V utorok bude prevažne polooblačno, popoludní v horských oblastiach zväčšená oblačnosť a miestami prehánky. Nočná teplota 13 až 9, v dolinách miestami chladnejšie, najvyššia denná teplota 20 až 26, na severe okolo 19 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 13 až 9, miestami v dolinách okolo 7, najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 20 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.14 a zapadne o 19.27 hod.

Amsterdamjasno23
Atényoblačno29
Belehradbúrky28
Berlínjasno 23
Bratislavaoblačno24
Bruseljasno23
Budapešťprehánky25
Bukurešťpolojasno27
Frankfurtjasno25
Helsinkioblačno19
Istanbulprehánky26
Kodaňjasno22
Kyjevjasno28
Lisabonjasno29
Londýnjasno22
Madridjasno31
Moskvaslnečno25
Oslojasno18
Parížjasno23
Prahajasno 21
Rímjasno29
Sofiaprehánky23
Štokholmjasno21
Varšavajasno24
Viedeňpolojasno24
Záhrebdážď21
Ženevapolooblačno22

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 29. 8. 2002: Bratislava 99,97, Sliač 98,02, Košice 99,22, Poprad 93,77, za 30. 8. 2002: Bratislava 100,20, Sliač 98,20, Košice 99,10, Poprad 93,93, za 31. 8. 2002: Bratislava 100,15, Sliač 98,23, Košice 99,13, Poprad 93,93.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.