Hospodársky denník
USD44,172 Sk
EUR43,251 Sk
CHF29,459 Sk
CZK1,433 Sk
  Piatok  20.Septembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Životné poistenie by malo byť daňovo zvýhodnené

Ako vyplýva z údajov zozbieraných Slovenskou asociáciou poisťovní (SAP), rast slovenského poistného trhu sa v posledných rokoch spomaľuje. Predpísané poistné dosiahlo za prvý polrok roku 2002 výšku 20,371 mld. Sk, čo predstavuje medziročný nárast o 10,33 %. Poistný trh svoj rast oproti rovnakému obdobiu minulého roka spomalil o viac ako polovicu, pretože vtedy to bol 21,6-percentný rast.

Pritom v rokoch 1995 - 2000 rástlo životné poistenie o 30 až 40 %, ako však vyplýva z posledných údajov, v posledných rokoch jeho rast kontinuálne klesá. Z toho dôvodu sa SAP už niekoľko rokov snaží presadiť zavedenie daňovej motivácie v oblasti životného poistenia prostredníctvom odpočítania poistného od základu dane. Išlo by o odpočítateľnú položku do výšky 24 000 Sk, ktorou je poistné zaplatené daňovníkom pri poistení na dožitie, ktoré má dlhodobý charakter a dôchodkové poistenie s minimálnym poistným obdobím päť rokov.

Životné poistenie je navyše znevýhodnené aj pred ďalšími segmentmi finančného trhu - stavebné sporenie, hypotekárne bankovníctvo, podielové fondy a doplnkové dôchodkové poistenie. Produkty týchto finančných inštitúcií zahŕňajú daňovú motiváciu alebo inú formu podpory štátu. Daňový systém by nemal zvýhodňovať jednu časť finančného sektora pred druhou, jeden subjekt pred ostatnými alebo jeden produkt alebo službu pred inými. Daňový systém by nemal ovplyvňovať rozhodovací proces občanov a podnikateľov. Občan by si mal vyberať finančné produkty nie na základe daňových zvýhodnení, ale podľa vlastných potrieb, ktoré chce uspokojiť. Daňovou motiváciou, ktorú navrhuje SAP, sa umožní zrovnoprávnenie postavenia životných poisťovní oproti ostatným častiam finančného sektora.

Zavedenie daňovej motivácie je bežnou praxou vo vyspelých európskych krajinách a z krajín V4 nie je už iba na Slovensku. V rámci EÚ je podiel životného a neživotného poistenia približne 57 %:43 %. U nás je tento pomer 43,6 %: 56,7 %. Znamená to, že občania si čoraz viac vážia vlastné majetky ako životy, preto prevláda neživotné poistenie i napriek tomu, že životné poistenie patrí k základným pilierom finančného plánovania každého človeka. Zaujímavým faktom je, že po zavedení daňovej motivácie v Česku v roku 2001 vzrástlo životné poistenie spolu o 24,6 %. Rast v rokoch 2000/1999 bol 14,5 %. Rozdiel viac ako 10 % oproti štandardnému rastu môžeme považovať za účinok daňovej motivácie.

Jedinečnosť poistenia

V porovnaní s inými finančnými nástrojmi je životné poistenie jedinečné v tom, že prostredníctvom svojich produktov umožňuje poisteným nielen sporiť, ale poskytuje najmä ochranu poisteného a jeho rodiny v prípade nepredvídaných udalostí - straty života, úrazu, choroby či hospitalizácie, a to počas produktívneho, ako aj postproduktívneho veku.

Životné poistenie predstavuje v súčasnosti finančne stabilný a dôveryhodný systém, ktorý je schopný chrániť klientov pred nepredvídanými udalosťami, zabezpečiť vložené peniaze pred vplyvom inflácie, umožniť sporenie finančných prostriedkov a vytvárať pre poistených zisk. Poisťovne sa v konkurenčnom boji snažia zabezpečiť svojim klientom čo najvyšší výnos pri minimalizácii rizika z investovania.

Poisťovne patria už po desiatky rokov k finančným inštitúciám, ktorým prináleží najvyššia dôvera zo strany klientov. V rokoch 2000 - 2002 sa prijali právne predpisy, ktoré sprísnili podmienky na vykonávanie poisťovacej činnosti, čo je dobré hlavne pre klientov. Stanovili sa požiadavky dôveryhodnosti a odbornej spôsobilosti riadiacich pracovníkov poisťovní, zaviedla sa pozícia zodpovedného aktuára a pracovníka zodpovedného pre vnútornú kontrolu. Zaviedol sa systém sankcií v prípade porušení povinnosti zo strany poisťovne. Upravil sa spôsob preukazovania a výpočtu solventnosti poisťovní, a tiež maximálne limity jednotlivých druhov aktív, do ktorých môžu poisťovne investovať.

Z hľadiska transparentnosti sú poisťovne kontrolované Úradom pre finančný trh (ÚFT), ktorému poisťovne pravidelne predkladajú svoje ročné závierky, účtovné výkazy atď. ÚFT udeľuje poisťovniam licencie na ich existovanie a pôsobenie na trhu, a potom ich kontroluje cez pravidelné finančné správy, dokonca má zákonnú možnosť vykonávať dohľad na mieste - v sídle jednotlivých poisťovní. Dozor poisťovní realizovaný ÚFT je prvoradým predpokladom dôveryhodnosti sektoru poisťovníctva pre občana a stabilizujúcim faktorom v dnešnej premenlivej situácii na finančnom trhu.

Životné poistenie však prináša aj prospech pre spoločnosť. Prenesením zodpovednosti sociálneho zabezpečenia občanov, a s tým spojených rizík, z „pliec“ štátu na súkromné inštitúcie, štát znižuje tlak na vlastný rozpočet v rámci jeho limitovaných zdrojov. Hromadením menších súm zo súkromných úspor od státisícov poistených poisťovne akumulujú veľké objemy nešpekulatívneho a kalkulovateľného kapitálu vo výške niekoľko desiatok miliárd Sk. Solventné poisťovne navyše výrazne prispievajú k ekonomickej stabilizácii a štrukturálnej reforme kapitálového trhu. Predpoklad na rok 2002 je, že zo zdrojov životného poistenia bude na slovenskom kapitálovom trhu investovaných až 40 mld. Sk.

Daňová motivácia

Aký je očakávaný prínos zo zavedenia daňovej motivácie? Daňovou motiváciou sa v prvom rade zruší diskriminácia občanov, ktorí si už v minulosti dostatočne uvedomili zodpovednosť za svoju vlastnú budúcnosť a uzatvorili životné poistenie. Vytvoria sa rovnaké investičné príležitosti aj pre oblasť životného poistenia ako súčasti sociálneho zabezpečenia občanov a významného účastníka finančného trhu. Po zavedení daňovej motivácie sa predpokladá zvýšenie poistenosti obyvateľstva na úroveň krajín EÚ do roku 2010. Vzrastie záujem o životné poistenie, čím sa zvýši životný štandard občanov počas ich produktívneho veku. Väčší objem predaja životného poistenia prispeje k zníženiu nákladovosti a zvýšeniu ziskovosti poisťovní, čo sa odrazí na raste daňových príjmov štátneho rozpočtu. V neposlednom rade bude životné poistenie tvoriť 30 % podielu príjmov občanov v postproduktívnom veku na ich celkovom dôchodkovom príjme.

PaedDr. Roman Holček

Viceprezident Slovenskej asociácie poisťovní

Napriek skutočnosti, že občania si životné poistenie hradia z čistého príjmu a že štát (na rozdiel od väčšiny krajín vyspelého sveta) životné poistenie daňovo nestimuluje, k ultimu roku 2001 životné poistenie zaznamenalo:

36,2 mld. Sk investícií, takmer v plnej výške investovaných do štátnych dlhopisov SR

4,9 mld. Sk plnení vyplatených klientom

13,9 mld. Sk poistného zaplateného klientmi, čo predstavuje 1,44 % HDP

3,4 mil. kusov zmlúv životného poistenia

Daňová motivácia a štátna podpora finančného sektora na Slovensku

Stavebné sporenie

Výnosy zo sporenia, úroky aj štátna prémia sú oslobodené od daní. V roku 2002 je štátna prémia vo výške 25 % vkladu, maximálne do výšky 4 tis. Sk ročne.

Hypotekárne bankovníctvo

Štátny príspevok stanovený na rok 2002 znižuje celkovú ročnú úrokovú sadzbu hypotekárneho úveru o 4,5 %. Úrokové výnosy z hypotekárnych záložných listov sú od dane z príjmov oslobodené.

Podielové fondy

Ak je fyzická osoba držiteľom podielových listov viac ako tri roky, nezaplatí z výnosu z ich predaja žiadnu daň. Ak je toto obdobie kratšie, je výnos z predaja znížený o výdavky a oslobodený od dane v sume do 50 tis. Sk v kalendárnom roku. Kapitálové výnosy z predaja cenných papierov, ktoré sú v portfóliu podielového fondu, nie sú zdaňované. Ak sú tieto cenné papiere držané právnickou osobou, výška dane sa pohybuje na úrovni 25 % a u fyzických osôb, s odstupňovanou sadzbou dane, podľa výšky ich základu dane (od 10 % do 38 %).

Doplnkové dôchodkové poistenie

Príspevky platené zamestnancom sa mu odpočítavajú od daňového základu, a to do výšky 10 % úhrnu ročného príjmu, maximálne do 24 tis. Sk ročne. Príspevky zamestnávateľa sú daňovými výdavkami do výšky 3 % úhrnu zúčtovaných miezd poistených. Dávky z doplnkového dôchodkového poistenia sú zdaňované pri výplate osobitnou zvýhodnenou sadzbou dane do výšky 10 %.

Životné poistenie

Žiadne daňové úľavy ani štátna podpora.

Počasie

Dnes bude prevažne veľká oblačnosť, ojedinele dážď. Najvyššia denná teplota 15 až 19 stupňov. Slabý vietor. Teplota vo výške 1500 m okolo 9 stupňov. V sobotu bude prevažne polooblačno, na severe a východe časom oblačno a ojedinele občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4, denná teplota 14 až 19, na severe okolo 12 stupňov. V nedeľu bude oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď. Nočná teplota 10 až 5, denná teplota 13 až 17, na severe chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.30 a zapadne o 18.50 hod.

Amsterdampolooblačno18
Atényslnečno28
Belehraddážď20
Berlínpolojasno18
Bratislavaoblačno19
Bruselpolooblačno18
Budapešťzamračené20
Bukurešť jasno24
Frankfurtoblačno19
Helsinkipolooblačno14
Istanbulslnečno23
Kodaňprehánky17
Kyjevpolojasno15
Lisabonpolooblačno24
Londýnpolojasno19
Madridoblačno24
Moskvapolojasno13
Oslooblačno16
Parížoblačno20
Prahaoblačno17
Rímpolooblačno25
Sofiajasno21
Štokholmoblačno16
Varšavapolojasno16
Viedeňdážď18
Záhrebdážď20
Ženevaoblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.