Hospodársky denník
USD43,831 Sk
EUR43,193 Sk
CHF29,477 Sk
CZK1,435 Sk
  Pondelok  23.Septembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vietor do plachiet integrácie

Brusel je presvedčený, že nová vláda SR bude reformná

Predstavitelia Európskej únie a NATO vyjadrili spokojnosť s priebehom a výsledkami slovenských volieb a veria vo vznik vlády, ktorá úspešne dokončí integráciu do euroatlantických štruktúr. Popredné svetové médiá poukazujú na nečakaný úspech premiéra Mikuláša Dzurindu a komunistov, tiež predpovedajú vznik pravicovej vlády na Slovensku.

Európska komisia je presvedčená, že výsledok volieb na Slovensku povedie k vytvoreniu vlády, ktorá bude pokračovať v reformách a dovedie krajinu do Európskej únie, uviedol hovorca EK pre rozšírenie Jean-Christopher Filori. Komisia teraz očakáva výsledok rokovaní politických strán, ktoré sa dostali do parlamentu, o podobe novej slovenskej vlády. „Sme však presvedčení, že to bude vláda, ktorá bude pokračovať v reformách a dovedie Slovensko do EÚ,“ povedal hovorca komisára pre rozšírenie Güntera Verheugena. Vyhlásenie k výsledkom parlamentných volieb v SR vydalo aj dánske predsedníctvo v EÚ. Únia podľa neho očakáva vytvorenie novej vlády, ktorá bude schopná pokračovať v pokroku SR smerom k členstvu v EÚ. Dánske predsedníctvo pripomenulo, že EÚ je odhodlaná ukončiť prístupové rokovania s pripravenými kandidátskymi krajinami do konca tohto roka.

Severoatlantická aliancia sa neponáhľala oficiálne vyjadriť k výsledkom volieb. Zdroje NATO však opatrne privítali výsledok a usúdili, že SR je na dobrej ceste pokračovať v proreformnej a prointegračnej politike. NATO teraz očakáva, aké bude zloženie novej vlády. Zdroje aliancie však zdôraznili, že rozhodnutie o tom, či NATO pozve Slovensko za svojho člena, bude prijaté tesne pred novembrovým summitom v Prahe alebo až na ňom. Predseda Európskeho parlamentu Pat Cox včera privítal výsledky parlamentných volieb na Slovensku. „Slovenskí občania dali najjasnejším možným spôsobom najavo, že si želajú čo najskôr vstúpiť do Európskej únie,“ uviedol Cox.

Výsledok slovenských volieb za priaznivý z integračného hľadiska označil aj český prezident Václav Havel, premiér Vladimír Špidla, ako aj rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel, ktorý dokonca premiérovi Dzurindovi poblahoželal k volebnému úspechu.

Neskoré vydania amerických denníkov zachytili prvé neoficiálne výsledky parlamentných volieb na Slovensku. Rozhlasové a televízne stanice tiež informovali o vývoji volieb v SR. Odborné kruhy vyzdvihujú neočakávane silnú pozíciu strany Mikuláša Dzurindu, všímajú si návrat komunistov do parlamentu i pokles záujmu Slovákov o nacionalistické strany, ktoré brojili proti vstupu krajiny do transatlantických štruktúr. Denník Washington Times o lídrovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi napísal: „Bývalý premiér, ktorého autoritatívny štýl práce počas jeho vlády nenašiel dostatočnú podporu v jeho úsilí o návrat k moci, sa ukázal byť slabý na to, aby mohol vládnuť sám.“

V podobnom duchu informujú aj britské médiá. Financial Times si všíma, že Slovensko sa vymyká z regionálnych trendov, keď tu k moci zrejme príde pravica, na rozdiel od susedného Česka, Poľska a Maďarska, kde sú pri moci strany ľavého stredu. Okrem toho je podľa FT vláda Mikuláša Dzurindu jedna z mála medzi postkomunickými krajinami, ktorej sa podarilo znovuzvolenie. Spravodajca BBC poukázal na dve prekvapenia volieb: prvým je návrat nereformovaných komunistov do parlamentu, druhé predstavuje - v porovnaní s predvolebnými prieskumami - nižší zisk strany Smer Róberta Fica.

Veľkú pozornosť slovenským voľbám venovali médiá v susedných krajinách. Väčšina z nich sa zhoduje, že v poli porazených skončil Vladimír Mečiar, aj keď jeho strana získala najväčší počet hlasov, avšak nedokáže nájsť koaličného

(TASR, by)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.