Hospodársky denník
USD43,831 Sk
EUR43,193 Sk
CHF29,477 Sk
CZK1,435 Sk
  Pondelok  23.Septembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Žneme úrodu sejby politikov

Ďalšia vláda skončí o niekoľko dní. Je po parlamentných voľbách. Črtá sa nová, ale nepredbiehajme. Čo od nej čaká podnikateľská sféra, to je dosť jednoduché a nespočetnekrát vyjadrené v druhej polovici mandátu končiacej vlády. Avšak opakovanie je viac ako užitočné, a preto sme položili otázky viceprezidentovi Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR a generálnemu riaditeľovi Duslo Šaľa, a. s., Jozefovi Kollárovi.

Hd: Akou bola vláda z hľadiska podnikateľskej sféry?

J. Kollár: Je veľa problémov, ktoré vláda musela riešiť. Niečo sa jej podarilo, niečo menej a niečo vôbec. Za uplynulé volebné obdobie však treba vystaviť záverečné hodnotenie. Súdny čitateľ nech posúdi, v akom stave je ekonomika, čo sa zbytočne predalo a nemuselo sa, aký je stav zdravotníctva a školstva, je to aj takmer 500-tisíc nezamestnaných, veľká zadlženosť štátu, alarmujúca zahraničnoobchodná bilancia a klesajúca hodnota našej meny.

Hd: Aké to boli štyri roky pre 44-ročné Duslo? A čo bude ďalej, keď vzrastú ceny vstupov?

J. Kollár: Pre Duslo to boli úspešné roky. Dokázali sme sa vyrovnať s balíčkami neplánovaných ekonomických opatrení, s meniacou sa legislatívou a ďalšími problémami. Úspešne sme realizovali plánované rozvojové akcie a udržali sme si postavenie na trhoch. Ceny energií určite vzrastú v nadväznosti na cenu ropy a zemného plynu. Tým vzrastú aj ceny surovín. My máme spracovaný súbor opatrení, ako tomu budeme čeliť. Konštruktívny prístup očakávame aj od novej exekutívy. Ak necháme nechránených domácich výrobcov, čo tu potom bude?

Hd: Čo vy osobne, ste spokojný s doterajším vývojom spoločnosti a jej premenami?

J. Kollár: Musím konštatovať, že nie som spokojný. Po roku 1945 sme na tom boli hospodársky lepšie ako napríklad Nemecko alebo Rakúsko. Politickými rozhodnutiami po roku 1948 sme prestali držať krok s vývojom svetovej ekonomiky. Zaostali sme. To neboli rozhodnutia podnikateľov, ale politikov. To isté sa zopakovalo po roku 1989, opäť rozhodli politici bez znalostí na dosah ich rozhodnutí v ekonomike. Teraz žneme úrodu ich sejby. Už v roku 1990 zamestnávateľské zväzy upozorňovali, že prechod od bývalej ekonomiky k ekonomike trhovej sa nemôže nechať na náhodné kroky rôznych nevyprofilovaných politických zoskupení. Výsledok je tu, nielen v ekonomickej, ale aj spoločenskej oblasti.

Hd: Osobitne, ako vnímate kvalitu života v SR?

J. Kollár: Myslím, že odpoveď na túto otázku som už dal v doterajšom texte. Chcel by som ešte poznamenať, že dostatok jedných a živorenie druhých nie je naplnením mojich predstáv. Vývoj ekonomiky, ale ani spoločnosti nemôže byť náhodný. To vedie k nespokojnosti značnej časti obyvateľstva a to nemôže byť naším cieľom. Veľmi všeobecne povedané - kvalita života u nás nie je na očakávanej, ale ani želateľnej úrovni. Preto nám aj mozgy unikajú do zahraničia. Kto tu potom zvýši úroveň, a teda aj kvalitu života?

Hd: Kam vôbec smerujeme hospodársky, vzdelanostne, kultúrne, národne aj občiansky?

J. Kollár: Toto je otázka veľmi zložitá a vážna. Väčšina národa však na ňu vie svojím spôsobom odpovedať. Nazdávam sa, že cesta, po ktorej sme vykročili, nie je tá najsprávnejšia. Cieľ, ktorý máme dosiahnuť, sa dá docieliť aj iným spôsobom. Tempo a smer však musia vytýčiť tí, čo tomu rozumejú a vedia ako. To nie je možné nechať na antagonisticky sa správajúce politické garnitúry. K slovu sa musia dostať národohospodári a ďalší špecialisti. Som presvedčený, že ich máme, ale zatiaľ nedostali priestor.

Hd: Ako jeden z kľúčových mužov hospodárstva nielen v regióne, ale v celoštátnom meradle, kde nachádzate oporné múry pre optimizmus, či už osobný, alebo aj celospoločenský?

J. Kollár: Je tu stále dostatok kvalifikovaných a vzdelaných ľudí - robotníkov, vzdelancov rôznych profesií a odborností až po univerzitných profesorov. Tí vedia a musia nájsť cestu a získať naše postavenie v rodine európskych národov. Musíme zanechať rady a poučovanie cudzích, využiť vlastné sily a za cieľom ísť nie roztrieštení, ale maximálne jednotní. Vytvorenie takejto klímy treba požadovať od politikov, teda aj od novej vlády. Pozitívne výsledky sa potom celkom určite dostavia.

Peter Kasalovský

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.