Hospodársky denník
USD44,194 Sk
EUR43,405 Sk
CHF29,509 Sk
CZK1,437 Sk
  Utorok  3.Septembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Premeny Gabčíkova

Nedávno mi ktosi daroval knižku o Vodnom diele Gabčíkovo, vydanú v roku 1996. Je to poučné čítanie. Interpretovaním a najmä citovaním po roku 1990 verejne vyslovených názorov o tejto stavbe máme teraz možnosť vidieť aj to, kto bol kto a kto je i dnes v súčasnej slovenskej politike. Môžeme komparovať napríklad vtedajšie názory terajších predstaviteľov politických strán, a to aj vládnych, so súčasnou realitou tohto diela. Porovnávať so skutočnosťou výroky. Napríklad takéto: „Vodná elektráreň Gabčíkovo je v Európe najneľudskejšia a najkrutejšia stavba...“ alebo „podľa vyjadrenia odborníkov viac ako 50-tisíc ha ornej pôdy vyschne...“ či prognózu o zničení 16 kubických kilometrov rezervoáru pitnej vody drahocennej hodnoty, ktorá „poškodí celé ľudstvo...“. Autormi týchto perál sú podľa uvedenej publikácie na prekvapenie také osobnosti ako M. Duray, A. Duka-Zolyomi a P. Csáky. Iný politik, momentálne poslanec NR SR P. Tatár v roku 1990 tvrdil, že vybudovanie umelého kanála zoberie krajine aortu - tepnu a krajina pod ním zahynie. Najmä začiatkom 90. rokov minulého storočia bolo veľmi ťažké až nemožné argumentovať proti takým výrokom, ako „slovenská vláda má ten istý názor (na Gabčíkovo - pozn. autora) ako vláda totalitného režimu“, bez rizika osočenia, prípadne aj vážnejších osobných dôsledkov. Nemalo zmysel ohradiť sa proti sugestívne podaným názorom, že dielo „navždy ostane naším potomkom ako výstražný príklad aplikácie československého variantu stalinskej poučky o boji s prírodou“. Keď pred niekoľkými dňami v jednej z televíznych diskusných relácií tvrdil ten istý poslanec, že súčasná situácia v našom poľnohospodárstve nie je taká, ako ju vykresľoval jeho spolubesedník, ale práve opačná, bolo mi jasné, že ani vtedajšie jeho výroky o Gabčíkove nevychádzali z poznania, ale skôr z pocitov. Realita totiž nepustila, a tak Gabčíkovo už nie je jeho agendou ani jemu podobným.

Vybudovaním vodného diela sa nad ním čiastočne zdvihla hladina rieky. To vytvára situáciu, keď rovnaké, alebo nižšie prietoky znamenajú vyšší vodostav. Prípadnému nebezpečenstvu, vyplývajúcemu z tohto javu, sa predchádza udržiavaním profilu koryta, prípadne jeho rozširovaním, alebo aj bagrovaním. Podobne, ako sa to už robí pod Bratislavou. Ide o odborné otázky, ktoré by nemali byť zneužívané proti existencii tejto stavby.

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na severe časom oblačno. Zrána ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. Severný až severovýchodný vietor 3 až 6 m/s.V stredu bude jasno až polojasno, zrána miestami hmla. Nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách len okolo 6 stupňov, denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. Vo štvrtok bude polojasno, časom až oblačno a lokálne prehánky alebo búrky. Nočná teplota 12 až 7, denná teplota 22 až 27 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.15 a zapadne o 19.25 hod.

Amsterdampolojasno22
Atényoblačno28
Belehradoblačno28
Berlínpolooblačno21
Bratislavapolooblačno25
Bruselpolooblačno22
Budapešťpolooblačno27
Bukurešť polojasno27
Frankfurtpolooblačno23
Helsinkipolooblačno20
Istanbulprehánky25
Kodaňpolojasno22
Kyjevpolojasno28
Lisabonjasno27
Londýnpolooblačno23
Madridjasno31
Moskvaslnečno28
Oslopolojasno20
Parížjasno22
Prahapolooblačno20
Rímoblačno27
Sofiaprehánky22
Štokholmpolojasno21
Varšavajasno24
Viedeňpolooblačno24
Záhreboblačno24
Ženevadážď19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.