Hospodársky denník
USD42,963 Sk
EUR42,011 Sk
CHF28,651 Sk
CZK1,386 Sk
  Pondelok  30.Septembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vývoj určovali tropické búrky

Piatkové obchodovanie na komoditných trhoch bolo poznačené predvíkendovou atmosférou. Kontrakty ropy na americkom NYMEX-e po začiatočných stratách napokon finišovali s miernymi ziskami, pretože investori si s ohľadom na vyčíňajúce tropické búrky v karibskej oblasti chceli zaistiť svoje pozície. Citeľný bol aj vplyv neustupujúceho napätia v americko-irackých vzťahoch. Pritom aj úvodné hodiny obchodovania sa niesli pod taktovkou prírodných živlov.

Opäť produkujú

Tri významné americké rafinérie situované na východnom pobreží totiž obnovili svoju produkciu, ktorá bola v strede týždňa dočasne pozastavená v dôsledku blížiaceho sa hurikánu Isidore. V dôsledku toho, že spoločnosti Exxon Mobil Corp., Shell Oil Co. a Valero Energy Corp. boli nútené dočasne uzatvoriť svoje rafinérie v oblasti juhovýchodnej Louisiany, sa celková denná produkcia amerických rafinérií znížila o 1,4 milióna barelov ropy. Novembrové kontrakty ropy na NYMEX-e napokon uzatvárali so ziskom 13 centov na 30,54 USD za barel. Ich denné cenové rozpätie predstavovalo 30,16 až 30,75 USD. V porovnaní s utorkovým 19-mesačným maximom (31,39 USD) tak novembrové dodávky uzatvárali týždeň s takmer jednodolárovou stratou. V Londýne sa cena jedného barelu ropy typu Brent s dodávkou v novembri napokon ustálila na 28,88 USD, čo v porovnaní so štvrtkom predstavovalo pokles o 1 cent. Denné pásmo predstavovalo 28,66 až 29,15 USD. Podľa najnovších správ by mala búrka Lili ešte zosilnieť a hrozí dokonca, že sa v pondelok zmení na hurikán.

Cena ropných derivátov sa vyvíjala v piatok zmiešane. Zatiaľ čo októbrové dodávky benzínu, ktoré, mimochodom, tento pondelok exspirujú, dosiahli prírastok 0,62 USc a vyhupli sa na konečných 81,43 centa za galón, rovnako datované (a rovnako exspirujúce) dodávky vykurovacieho oleja zaznamenali oslabenie o 0,02 USc na 80,38 USc za galón.

Neudržalo zisky

Zatiaľ čo cena ropy v piatok stúpala, cena zlata zamierila dole. Trh so zlatom totiž v závere minulého týždňa zasiahla vlna vyberania ziskov, a tak cena zlata išla dole aj napriek tomu, že akciové trhy finišovali hlboko v červených číslach. Hoci v úvode dňa zlato ešte zbieralo drobné zisky, decembrové futuritné kontrakty zlatého kovu na COMEX-e uzatvárali so stratou 60 USc na 321,10 USD/troyskú uncu. Denné minimum zaznamenali na 320,10 USD, pričom najvyššie sa ocitli ráno a síce na 323,10 USD/oz. Celkový objem transakcií však bol nízky a dosiahol len polovicu štvrtkového objemu. Pre analytikov bol takýto vývoj prekvapením, korekciu totiž očakávali až pri hodnote 324 USD/oz. Dôvodom je zrejme skutočnosť, že investori v úvode týždňa nakúpili vysoký objem kontraktov. Podľa piatkových údajov CFTC totiž objem čistých nekomerčných dlhých pozícií medzitýždenne stúpol z predchádzajúcich 25-tisíc kontraktov na 42-tisíc kontraktov (vždy k utorku daného týždňa).

V záporných číslach sa ocitlo aj striebro. Decembrové kontrakty tohto kovu obchodované na COMEX-e prišli v piatok o 2 centy, keď uzatvárali na 4,505 USD/oz. Októbrová platina na americkom NYMEX-e naopak zaznamenala nárast o 60 centov na 559 USD/oz. S prepadom o 4,30 USD zasa uzatvárali decembrové kontrakty paládia. Ich záverečná cena predstavovala 315,10 USD za troyskú uncu.

(I. Sedliaková/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.