Hospodársky denník
USD42,963 Sk
EUR42,011 Sk
CHF28,651 Sk
CZK1,386 Sk
  Pondelok  30.Septembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nádeje v reformu silnejú

Japonská mena počas posledného pracovného dňa svoje zisky, zaznamenané počas minulého týždňa, už nezvýšila. Nebolo totiž isté, či Japonsko nezačne ráznejšie presadzovať reformu svojich bánk. Trh tiež čakal na personálne zmeny v japonskej vláde, ktoré majú prebehnúť práve dnes. Investorov zaujímalo, či zotrvá vo svojej funkcii minister pre finančné služby Hakuo Janagisawa, ktorý je považovaný za prekážku veľkej bankovej reformy.

Dolár stúpol o tretinu percenta na 122,40 jenu, keď vo štvrtok klesol pod 122 jenov - na najnižšiu úroveň v minulom týždni. „Existujú určité nádeje, že finančný systém sa bude stabilizovať. To je dostatočný dôvod na opätovné nákupy jenu. Musíme si však počkať na konkrétne opatrenia, a tie sa nedozvieme skôr než v októbri,“ vyjadril sa díler z nemenovanej japonskej banky. Ekonomické údaje z Japonska jen tiež práve nepovzbudili. Dáta ukázali, že nezamestnanosť je skoro na najvyššej úrovni v povojnovej histórii krajiny a deflácia sa prehlbuje.

Dobré výsledky

Spoločná európska mena sa takisto posilnila približne o tretinu percenta, a to na 119,81 jenu. V predošlej seanse sa nakrátko dostala na týždenné minimum pod 119 jenov. Oproti doláru sa euro pohybovalo len v úzkom obchodnom pásme 0,9765 - 0,9790 USD/1 EUR s výnimkou popoludňajšieho zverejnenia, keď dolár zareagoval na priaznivé správy o spotrebiteľskej dôvere Univerzity Michigan a zdražel pod hranicu 0,9760. Index spotrebiteľskej dôvery v septembri klesol na 86,1 bodu, čo bol o trochu lepší výsledok, než sa pôvodne očakávalo (86,0 bodu). Hrubý domáci produkt USA vzrástol podľa konečných údajov v 2. štvrťroku medziročne o 1,3 %, pričom analytici predpokladali revíziu ukazovateľa na 1,2 % z pôvodne uvedených 1,1 %. V prvých troch mesiacoch tohto roka stúpol výkon amerického hospodárstva o 5,0 %. Ako oznámilo francúzske ministerstvo práce, nezamestnanosť vo Francúzsku stagnovala v auguste na 9 %, keď počet ľudí bez práce klesol o tisíc na úroveň 2,426 milióna. Zdroj zo Štatistického úradu INSEE uviedol, že počas nadchádzajúcich mesiacov bude nezamestnanosť súvislo, aj keď mierne narastať.

Vyberali zisky

Najvýraznejšie sa rast dolára prejavil pri menovom páre USD/GBP, keď pri hranici 156 centov/1 GBP dochádzalo aj po oznámení nárastu britského deficitu bežného účtu platobnej bilancie za druhý kvartál, k vyberaniu ziskov, čím sa kotácie dostali viac ako trištvrte centa nižšie.

Česká koruna sa z úvodných 30,15 Kč za euro najprv mierne posilnila o 2 haliere, no vzápätí sa oslabila na 30,33 CZK/1 EUR. Dôvodom bol väčší nákup spoločnej európskej meny zo strany domácich a zahraničných investorov. Oproti doláru sa česká mena obchodovala bez väčších výkyvov po 31 CZK/1 USD.

Kurz slovenskej meny oproti euru po otvorení trhu stagnoval na úrovni 41,910/950 SKK/1 EUR. Oproti americkej mene sa koruna držala na úrovni 42,840/890 Sk za dolár. Kurz českej a slovenskej koruny bol 1,3820/3850 Sk za Kč.

Katarína Krajmerová, BFX

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.