Hospodársky denník
USD43,576 Sk
EUR43,295 Sk
CHF29,555 Sk
CZK1,422 Sk
  Štvrtok  5.Septembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Veľa šancí ostalo nevyužitých

Viacerí členovia Hospodárskeho klubu (NEF) sa budú uchádzať o poslanecký mandát v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Medzi nimi aj MVDr. Gabriel Karlin za HZDS-ĽS, ktorý má vysoký kredit nielen vo Veľkom Krtíši, kde žije, a v ďalších okresoch v okolí, kde podnikateľsky pôsobil dovtedy, kým v januári nenastúpil na poslanecký mandát v NR SR. V ankete Hd Váš tieňový kabinet sa stal aj ministrom pôdohospodárstva a popri prezidentovi a. s. Tauris L. Sedmákovi je z tých najvyššie cenených odborníkov - potenciálnych manažérov problematického rezortu. Čo považuje zo svojej pozície za prioritné úlohy blízkej budúcnosti, to bola prvá otázka pre 55-ročného G. Karlina.

G. Karlin: K tvorbe múdrych noviel a nových zákonov je treba včas prizývať nepopísaných, čestných, ale aj úspešných podnikateľov, ktorí dokážu vidieť dopredu, lebo najlepšie vnímajú realitu a potreby pre rozvoj. Je nevyhnutné vytvoriť také ovzdušie v spoločnosti, aby porušovanie pracovnej disciplíny a nerešpektovanie zmluvných vzťahov, právnych noriem a osobitne zákonov bolo sankcionované najneskôr do jedného roka.

Hd: Je to kategorické, ale nateraz sa hráme na to, že sme jeden z najbohatších štátov. Svedčí o tom aj práca parlamentu, ktorú možno charakterizovať aj novelami noviel, ale aj tendenciou rozdávať ...

G. Karlin: Musíme sa zbaviť na prechodné obdobie so zreteľom na celkový stav a výkonnosť hospodárstva ilúzie „sociálneho štátu“. Keď sa raz ekonomika dostane do dynamiky, tak aj štát bude pôsobiť sociálne a môže rozdávať. Ak sa chceme vyhnúť ekonomicko-sociálnemu kolapsu, tak sa musí posilniť čo najskôr ekonomická sloboda občanov. V konečnom dôsledku ide aj o to, aby podnikavý občan sám rozhodoval o svojich financiách a, samozrejme, vedel za čo a koľko platí obci, mestu aj štátu.

Hd: Sme štátom úradníkov, ktorých je podstatne viac ako v minulom režime. Je ich čoraz viac ...

G. Karlin: Pre zdravý život štátu je likvidácia byrokracie veľmi dôležitá. Ide o to, aby bola menej početná štátna aj verejná správa a rozhodovanie sa prenieslo do obcí a miest, ale aj do VÚC. Je vecou úcty k tradíciám, aby bolo toľko VÚC, koľko ich môže byť funkčných, ale potom bez medzistupňov. Treba sa k tejto veci vrátiť a používať rozum. Politika má byť pre občanov a nie občania pre

Hd: Čiže, ste za to, aby sa posilňoval život nie v centre, ale „dole“?

G. Karlin: Centrálna moc sa bráni decentralizácii daňových príjmov, ale my sa musíme konečne učiť niesť konkrétnu zodpovednosť za rozvoj územia. Reformy boli mnohé, ale málo je tých, ktoré boli úspešné a priniesli občanom v niečom vyššiu kvalitu života. Je to tak preto, že boli vecou nepočetných a neraz tímov teoretikov, ktorí boli a sú odtrhnutí od potrieb občanov v praktickom živote.

Hd: Revolúcie, ktorých výsledkom nie je vyššia kvalita života, sú takpovediac nedokončenými...

G. Karlin: Skôr rozbabranými. Dajme prioritu riešeniu tých problémov, ktoré sa priamo týkajú života občanov: práce, bývania, zdravia, vzdelanosti, bezpečnosti a občianskej dôstojnosti, a budeme mať podstatne menej problémov.

Hd: Nie je predsa dosť zdrojov.

G. Karlin: Ide o to, aby sa finančné toky ďalej nestrácali alebo, aby neslabli či nerozplynuli sa cestou na miesto určenia. A potom, treba lepšie kontrolovať, ako sa s financiami hospodári, a to sa dá, keď občan bude mať záujem, ale aj potrebu vedieť, či jeho daňové a iné peniaze pracujú efektívne.

Hd: Kedysi HZDS vyšlo s tézou, že každý občan sa musí starať o seba a svoju rodinu. Potom nasledovali ústretové kroky, na ktoré nemôžeme mať, či už ako štát alebo zamestnávatelia. Na mysli máme trebárs predĺženie dovolenky, ktoré je v porovnaní s najvyspelejšími štátmi sveta priam provokáciou.

G. Karlin: Želateľné efekty sa dajú docieliť aj určitými experimentmi, a to aj za cenu miernych, ale únosných rizík, ktoré nie sú ničím výnimočným v živote jednotlivcov. Stratili sme dosť času, a príliš veľa šancí ostalo nevyužitých. Treba si urobiť inventúru za účasti všetkých, ktorým záleží na tom, aby sme sa pohli dopredu.

Hd: Čo máte konkrétne na mysli?

G. Karlin: Plnokrvnosť života. Zdravosť a psychofyzická zdatnosť, vzdelanosť a kultúrnosť nášho malého národa, celkovo jednej z najmenších občianskych komunít vo svete, sú tou najzákladnejšou podmienkou jeho úspešnosti. Jej plnenie si vyžaduje chirurgický rez. Čo je dôležitejšie ako to, aby sme boli zdraví, vzdelaní, kultúrni, a teda schopní konkurencie.

Hd: Čo doterajšie reformy?

G. Karlin: Reformy sú síce dôležité, ale nie samoúčelné. Keď na ne nie je dosť financií, tak sa musíme postarať, aby sa príslušné rezorty správali triezvo a úsporne - s výnimkou rezortu vnútra. Napríklad, treba konečne otvoriť stavidlá malému a strednému podnikaniu a daňovo zvýhodniť každého, kto vyrába a produkuje hodnoty, ale aj zamestnáva ľudí. Prioritu by mali dostať tie odvetvia, v ktorých máme nejakú šancu presadiť sa v porovnaní so zahraničím. Máme na mysli predovšetkým cestovný ruch. Máme takých ľudí, ktorí by s určitou štátnou podporou dokázali

Hd: Inak povedané, nezužitkovali sme ľudský potenciál a tiež revolúciu spred rokov, ktorá mala znásobiť dosahované výsledky, ale opak je pravdou.

G. Karlin: Zo začiatočného nadšenia sme sa dostali do víru vysiľujúcich zápasov o moc a všakovaké majetky. V nejednom prípade sme síce zrušili staré, povedzme, že aj prekonané, ale nenahradili sme ho novým a fungujúcim systémom. Opustili sme sa morálne a v mene vyšších princípov akceptovali neakceptovateľné. Pre nedôslednosť, pohodlnosť a do určitej miery aj farizejstvo sme nechali dospieť celý rad firiem do krachu. Miliardové hodnoty sa znehodnotili, či už pre neodbornosť, ba aj vlastnú hlúposť. Nepoučili sme sa z chýb a nedostatkov minulého režimu, a preto sme tam, kde sme.

Hd: Silné slová, ale ako z tejto situácie?

G. Karlin: Musíme si chrániť surovinové aj energetické zdroje, zabezpečiť správanie sa štátu ako riadneho gazdu - hospodára či vlastníka a potlačiť tých, ktorí ho cicali a vyciciavajú. Musíme byť o krok vpredu v disciplíne, v poriadku a v úcte k právnym normám. Musíme mať schopnosť sebareflexie a zároveň nápravy nedostatkov či negatív. Treba urobiť čiaru za vládou glotových rukávov a konať - kmitať, ale s rozumom.

Hd: Poľnohospodárstvo ako také by si zaslúžilo veľký priestor, ale pokúste sa v skratke načrtnúť niektoré jeho zápalové miesta.

G. Karlin: V rezorte je stály nárast vstupov a umelé držanie výstupov. Beží zúžená reprodukcia, neinvestuje sa a mnohokrát sa žije z podstaty. Ide o to, ako zreálniť výstupy a docieliť primeraný zisk, čo má v sebe aj veľmi nepopulárny moment, teda zvyšovanie cien produkcie. Je zrejmé, že ďalej bude pokračovať boj o udržanie terajšej miery dotácií a ich transparentnosť, o cenu a dostupnosť úverov, a tiež o zmenu pozície ich poskytovateľov, ktorí by mali byť spolupodnikateľmi (rovnako ako štát), o výšku daní a odvodov.

Hd: Momentálne to podľa prieskumov volebných preferencií vyzerá tak, že pôjdete do opozície, a vy osobne ste na nezvoliteľnej pozícii.

G. Karlin: Pozdvihnutie hospodárstva bude však vecou dohody koalície politických strán z tohtoročných parlamentných volieb. Ak bude doslovne veľkou, tak začne vnímať aj opozíciu. Či bude HZDS-ĽS mimo, to sa ukáže vo voľbách. Osobne mi záleží na tom, aby sme sa veľmi nedelili na takých či onakých, ale na tých, ktorým záleží alebo nezáleží, čo sa v našom štáte deje, a ako sa v ňom žije, môže žiť a bude žiť.

Peter Kasalovský

Počasie

Dnes bude polojasno, miestami oblačno. Popoludní pri zväčšenej oblačnosti v západnej polovici územia miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 16 stupňov. Slabý vietor.V piatok bude polooblačno až oblačno, ojedinele prehánky a búrky, najmä na západe územia. Nočná teplota 14 až 10, v horských dolinách okolo 8 stupňov, denná teplota 24 až 28 stupňov. V sobotu bude polooblačno až oblačno, na západe územia miestami prehánky a búrky, inde zrážky len ojedinele. Nočná teplota 15 až 10 stupňov, denná teplota 24 až 28 stupňov, na severe územia chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.18 a zapadne o 19.21 hod.

Amsterdampolooblačno23
Atényslnečno30
Belehradpolooblačno27
Berlínprehánky22
Bratislavapolojasno27
Bruseloblačno23
Budapešťpolooblačno28
Bukurešť veľká oblačnosť25
Frankfurtprehánky22
Helsinkipolooblačno24
Istanbulbúrky25
Kodaň polooblačno22
Kyjevpolooblačno26
Lisabonpolooblačno23
Londýnpolooblačno23
Madridslnečno31
Moskvapolooblačno24
Oslopolojasno23
Parížpolooblačno22
Prahapolooblačno24
Rímpolooblačno27
Sofiaprehánky23
Štokholmslnečno24
Varšavapolooblačno27
Viedeňpolojasno27
Záhrebpolooblačno26
Ženevaprehánky20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.