Hospodársky denník
USD43,576 Sk
EUR43,295 Sk
CHF29,555 Sk
CZK1,422 Sk
  Štvrtok  5.Septembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Občania dajú na názor OSN

Boj proti terorizmu, hrozba útokov na Irak a ďalšie najaktuálnejšie svetové témy výrazne formujú vzťah občanov na celom svete proti USA. Väčšina Európanov je tak presvedčená, že Amerika si čiastočne sama môže za zničujúce teroristické útoky, ktoré otriasli New Yorkom a Washingtonom minulý rok 11. septembra. Tento poznatok vyplýva z prieskumu verejnej mienky, na ktorom sa zúčastnilo viac než 9000 Európanov i Američanov, a ktorého výsledky zverejnili v stredu v Londýne. Zúčastnení mali povedať, ako sa dívajú na svet rok po útokoch na USA.

Až 55 percent Európanov si myslí, že k tragickým udalostiam prispela samotná zahraničná politika USA. Najvyššie percento tých, ktorí sú presvedčení, že Washington nesie na útokoch podiel viny, sa našlo vo Francúzsku - až 63 percent. Najmenej kritickí proti USA boli v tomto zmysle Taliani - tam sa vyjadrilo za spoluvinu Bieleho domu na útokoch 51 percent opýtaných. Dnes je však väčšina Európanov (59 percent) presvedčená, že správanie Spojených štátov v zahraničí od tragických útokov na ich krajinu je namierené najmä na ich vlastnú ochranu, než na niekdajšie presadzovanie vlastnej vôle vo svete.

Hoci prieskum odhalil, že proti americkému prezidentovi Georgovi W. Bushovi a jeho zvládaniu zahraničnej politiky sú kritickejší Európania než Američania, pohľady oboch svetadielov na ostatný svet ako na celok sú v podstate podobné. „Napriek správam o roztržke medzi európskymi vládami a americkou vládou náš prieskum našiel viac podobností než odlišností v tom, ako sa americká a európska verejnosť díva na svet z väčšej perspektívy,“ uviedol Craig Kennedy, prezident Nemeckého Marshallovho fondu USA (GMF), ktorý vykonal uvedený prieskum v spolupráci s americkou Chicagskou radou zahraničných vzťahov (CCFR). V súvislosti s dnes široko diskutovaným Irakom, kde Bushova vláda opakovane volá po „potrebe zmeny režimu“ a oprávňuje ňou svoj zamýšľaný vojenský útok proti prezidentovi Saddámovi Husajnovi, sa európska i americká verejnosť vyjadrili podobným spôsobom. Európania i Američania podporujú vojenskú inváziu do Iraku na čele s USA, ale len pod podmienkou, že takáto operácia by mala medzinárodný súhlas a podporu.

Len 20 percent Američanov si myslí, že USA by mali v prípade Iraku konať samostatne, zatiaľ čo 65 percent Američanov a 60 percent Európanov sa prihovára za intervenciu so súhlasom OSN a súčasnou podporou spojencov. Pri zvažovaní rozličných scenárov amerického útoku na Irak a otázke, či by podporili účasť ich krajiny na takejto akcii, u Európanov najviac zavážila prítomnosť alebo absencia mandátu OSN.

Proti americkému útoku na Irak sa vyslovili tri štvrtiny Japoncov, pričom 69 percent je presvedčených, že Japonsko by prípadnú vojenskú operáciu USA nemalo podporiť. V telefonickom prieskume uskutočnenom v posledný augustový víkend 77 percent z 2127 opýtaných Japoncov jednoznačne odmietlo myšlienku americkej vojenskej kampane v Iraku. So zásahom by pritom súhlasilo 14 percent obyvateľov Japonska a 20 percent si myslí, že ich krajina by mala ponúknuť USA pomoc. Polovica opýtaných Japoncov sa domnieva, že takáto operácia zhorší bezpečnosť vo svete, 23 percent si myslí pravý opak. Takéto nálady obyvateľstva komplikujú situáciu japonskej vláde, ktorá skôr či neskôr bude musieť zaujať pevnejšie stanovisko voči tejto otázke, pričom bude musieť prihliadať aj na spojenectvo s USA.

(TASR, by)

Počasie

Dnes bude polojasno, miestami oblačno. Popoludní pri zväčšenej oblačnosti v západnej polovici územia miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 16 stupňov. Slabý vietor.V piatok bude polooblačno až oblačno, ojedinele prehánky a búrky, najmä na západe územia. Nočná teplota 14 až 10, v horských dolinách okolo 8 stupňov, denná teplota 24 až 28 stupňov. V sobotu bude polooblačno až oblačno, na západe územia miestami prehánky a búrky, inde zrážky len ojedinele. Nočná teplota 15 až 10 stupňov, denná teplota 24 až 28 stupňov, na severe územia chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.18 a zapadne o 19.21 hod.

Amsterdampolooblačno23
Atényslnečno30
Belehradpolooblačno27
Berlínprehánky22
Bratislavapolojasno27
Bruseloblačno23
Budapešťpolooblačno28
Bukurešť veľká oblačnosť25
Frankfurtprehánky22
Helsinkipolooblačno24
Istanbulbúrky25
Kodaň polooblačno22
Kyjevpolooblačno26
Lisabonpolooblačno23
Londýnpolooblačno23
Madridslnečno31
Moskvapolooblačno24
Oslopolojasno23
Parížpolooblačno22
Prahapolooblačno24
Rímpolooblačno27
Sofiaprehánky23
Štokholmslnečno24
Varšavapolooblačno27
Viedeňpolojasno27
Záhrebpolooblačno26
Ženevaprehánky20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.