Hospodársky denník
USD43,416 Sk
EUR43,362 Sk
CHF29,689 Sk
CZK1,427 Sk
  Piatok  6.Septembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Málo docenená biomasa

Komentuje Peter Farárik

Slovensko disponuje významným a zatiaľ nedoceneným potenciálom drevnej biomasy využiteľnej vo výrobe energie. Reálny odhad hovorí o produkcii 1,3 milióna ton ročne, z čoho však krajina využíva len jednu pätinu. Biomasa sa väčšinou spracúva na drevné brikety a pelety s ročnou výrobou vyše 20-tisíc ton. Je to málo v porovnaní s jej potenciálom a ani to málo väčšinou neskončí v kotolniach doma, ale v zahraničí. Nezáujem domácich podnikov o energetické využívanie biomasy pramení z viacerých protikladov. Mnohí výrobcovia zotrvačne podliehajú predstave, že zemný plyn bude ešte dlho najlacnejším a najdostupnejším ekologickým palivom. Tejto ilúzii podľahli aj mnohí majitelia rodinných domov, pre ktorých sa plyn stal plošne preferovaným médiom. Ako je známe, pretrvávajúca deformácia cien klasických palív a plynu tomu len dopomohla. Sú však firmy, kde pri úvahách o energetickom hospodárstve sú už o niečo ďalej. Patrí sem aj spracovateľ ihličnatého dreva, banskobystrická Smrečina, kde je v štádiu realizácie už druhý kotol na spaľovanie drevnej biomasy. Vedenie spoločnosti sa preň rozhodlo na základe dôkladnej analýzy výskytu tohto zdroja energie. Dnes firma využíva vlastný odpad zo štyroch pätín, pričom vlani premenila na energiu celkovo 28-tisíc ton biomasy.

Tamojší energetici si zrátali, že 2,5 kg dreva nahradí zhruba kubický meter zemného plynu pri cene, ktorá stojí za povšimnutie. Do uvedenia prevádzky kotla s výkonom 10 MW mali v Smrečine Holding spotrebu 14,5 milióna kubických metrov zemného plynu a vlani pri výraznom zvýšení výroby bola dokonca nižšia o sedem miliónov kubíkov. Využitím drevného paliva udržali náklady na výrobu technologického tepla nezávisle od toho, že ceny zemného plynu sa zvýšili. Odrazu sa odrezky z výroby a drevný prach, s ktorým si predtým takmer nevedeli poradiť, stali cenným palivom. Podobne však rozmýšľajú aj v Bučine Zvolen a iní spracovatelia dreva. Aj keď ich zatiaľ nie je veľa, vlastným príkladom dláždia u tejto u nás ešte novej myšlienke. A to aj napriek nedostatku zdrojov na nákup náročných technológií, nedostatočnej podpory legislatívy a chýbajúcej prepracovanejšej stratégii energetického využívania biomasy.

Počasie

Dnes bude veľká, vo východnej polovici Slovenska zmenšená oblačnosť. Početné prehánky a búrky, najmä na západe a severozápade Slovenska. Najvyššia denná teplota 22 až 26, na východe pri zmenšenej oblačnosti okolo 28 stupňov. Na severozápade Slovenska okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. Slabý premenlivý vietor, na západe neskôr severozápadný 3 až 6 m/s.V sobotu bude polooblačno až oblačno, miestami prehánky a búrky. Nočná teplota 15 až 10 stupňov, denná teplota 22 až 27, na severe miestami okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno, lokálne prehánky a búrky, na východe krajiny prevažne len malá oblačnosť. Nočná teplota 14 až 10 stupňov, denná teplota 22 až 27 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 19.19 hod.

Amsterdamoblačno19
Atényjasno28
Belehradoblačno23
Berlínbúrka24
Bratislavadážď21
Bruseloblačno20
Budapešťoblačno23
Bukurešť polooblačno25
Frankfurtoblačno22
Helsinkioblačno21
Istanbulpolooblačno24
Kodaňoblačno21
Kyjevoblačno23
Lisabonjasno25
Londýndážď18
Madridjasno28
Moskvaprehánky24
Oslodážď18
Parížpolooblačno19
Prahapolooblačno21
Rímdážď22
Sofiapolooblačno19
Štokholmpolooblačno22
Varšavadážď22
Viedeňdážď20
Záhrebdážď20
Ženevapolooblačno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.