Hospodársky denník
USD43,416 Sk
EUR43,362 Sk
CHF29,689 Sk
CZK1,427 Sk
  Piatok  6.Septembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zálohovanie a archivácia počítačových dát

Takmer všetky odvetvia sú v súčasnosti podmienené existenciou počítačov. Sú pod všeobecným vplyvom informačných technológií, ktoré sú charakteristické dynamickým vývojom.

Tento trend neobišiel ani našu krajinu a významnou mierou sa zúčastňuje na existencii podnikateľského prostredia. Výsledkom nesmierneho množstva operácií je kvantum dát, ktoré je z rôznych dôvodov potrebné archivovať, čo okrem iného vyplýva aj zo zákonov Slovenskej republiky. Aké sú teda dostupné možnosti pre archiváciu údajov?

Vyhláška č. 55 Ministerstva financií Slovenskej republiky z 22. februára 1994 vo svojom znení a v znení neskorších predpisov hovorí, že „údaje kontrolnej pásky možno uchovávať aj na elektronickom nosiči dát, ktorým je len streamer, magneticko-optický disk, optický disk CD ROM. Následne na požiadanie kontrolného orgánu subjekt z archívneho média vytlačí údaje za ľubovoľný časový úsek predaja po obdobie troch rokov od konca kalendárneho roka, v ktorom bola vyhotovená“.

Voľba správnej technológie závisí hlavne od nárokov a požiadaviek na spôsob prístupu k dátam, ako aj od systému, v ktorom sa použije.

Streamer je páskové zálohovacie zariadenie, ktoré sa primárne používa na komplexné zálohovanie a sekundárne na archiváciu dát hlavne pri zložitejších alebo väčších systémoch. Je to hlavne z dôvodu pomerne vysokých obstarávacích nákladov, ako aj nákladov na jednotlivé zálohovacie médiá - pásky. Na druhej strane tieto médiá dokážu zálohovať a archivovať kapacitne väčšie objemy dát. Dostupné sú v internom aj externom prevedení. Interné majú veľkosť 5.25” mechaniky a montujú sa priamo do serverov alebo iných zdrojov dát, ktorým môže byť aj PC. V súčasnosti sa používajú aj takzvané knižnicové systémy, ktoré združujú do jedného celku mechaniku a zariadenie na výmenu pások, čím tvoria komplexný archivačný systém pre jednotlivé operačné systémy, ako aj pre multiplatformové riešenia. Externé streamery sa k zdroju dát pripájajú cez externé rozhranie (SCSI, paralelný port), ale ich použitie je v porovnaní s internými oveľa menšie. Pri použití streamerov sa stretneme s názvami ako DAT, QIC, DLT, SLR alebo LTO, ktoré vyznačujú metódu spracovania, t. j. zápisu a čítania dát.

Magneticko-optické mechaniky, ktoré sa na prvý pohľad od streamerov vôbec nelíšia, sa na tento účel začali používať a používajú asi najmenej. Opäť tu zohrala nemalú úlohu obstarávacia cena, ale hlavným dôvodom je vysoká náročnosť na neprašné prostredie a nástup nového trendu, a tým je CD. Tiež sú v internom aj externom prevedení. Zálohovanie prebieha na prepisovateľné záznamové médiá, ktoré kombinujú magneto-optický zápis a optické čítanie informácie.

Skutočný boom v archivácii však zaznamenala mohutne podporovaná technológia optických kompaktných diskov CD-ROM. Je nielen najpoužívanejšia, ale aj najdostupnejšie, čo malo na jej rozmach význačný vplyv.

CD-ROM (Compact Disc Read Only Memory) je formát CD používaný na uchovávanie elektronických dát textov, grafiky, ale aj hi-fi stereonahrávok. Audio CD prehrávač však nevie prehrávať CD-ROM disky, ale naopak, mechaniky CD-ROM zvukové disky prehrávať vedia. Na proces archivácie nám však CD-ROM nestačí, pretože umožňuje iba čítanie dát, na záznam ktorých sa používajú CD-R a CD RW mechaniky.

CD-R (CD-Recordable) je technológia ukladania dát na lacné a dostupné CD disky, ktoré umožňujú iba jeden zápis. Záznam 650 MB dát trvá od 5 do 74 minút v závislosti od použitej mechaniky.

CD-RW (CD ReWritable) je technológia umožňujúca prepisovanie CD diskov. Mechaniky CD-RW môžu byť tiež využité na zápis diskov CD-R, a, samozrejme, dokážu čítať všetky disky CD-ROM. Disky CD-RW môžu byť prepísané viac ako tisíckrát. Čítanie CD-RW diskov je však možné len na MultiRead CD-ROM mechanikách alebo na kompatibilných audioprehrávačoch CD-RW, čo však predpokladá, že zálohované sú audio, teda hudobné dáta.

Technológie CD-R a CD-RW podporujú formát UDF (Universal Disc Format). To znamená, že umožňujú čítanie a zápis vo všetkých hlavných operačných systémoch a deklarujú kompatibilitu s prepisovateľnými médiami (len CD-RW), ako aj s médiami pre jeden zápis.

V súhrne archivačných technológií nesmieme zabudnúť na DVD (Digital Versatrile Disc), technológiu, ktorá je stále vo vývoji. Optické disky majú rovnaké celkové rozmery ako disky CD, ale majú omnoho vyššiu kapacitu - uchovávajú 4- až 28-krát väčšie množstvo dát. Vďaka rozmanitosti štandardov je však používanie tejto technológie pre archiváciu stále niekde na začiatku svojej cesty. Nádejnou sa zdá byť technológia DVD+RW (DVD ReWritable). Je to zatiaľ jediný prepisovateľný formát, ktorý používa disky plne kompatibilné s existujúcimi prehrávačmi DVD-Video a mechanikami DVD-ROM pre videozáznam v reálnom čase, ako aj pre záznam dát prostredníctvom PC. Pretože je však ešte stále vo vývoji, tento spôsob archivovania sa ešte pomerne málo používa.

Spomeňme aspoň pár slovami aj médiá. Či už pásky CD alebo DVD médiá výraznou mierou vplývajú na celkový proces archivácie. Tak ako technológie, aj médiá sa vyvíjajú. Môže sa stať, že výrobca zmení výrobný proces, materiál či technológiu, čím sa môžu výrazne zmeniť kvalitatívne vlastnosti média. Pri výbere média treba zvážiť viacero vecí, nielen cenu. Výsledná kvalita závisí napríklad aj od spôsobu skladovania a podobných nepriamych faktorov. Ťažko jednoznačne odporučiť, na ktoré médium zálohovať. Pokiaľ chcete istotu, investujte do značky. Tak ako všade, aj pri médiách platí, že značka býva zárukou kvality. Na základe skúseností však vieme, že to tak môže byť, ale nemusí.

Veľmi významnú úlohu pri samotnej archivácii alebo zálohovaní zohráva podpora aplikácií a softvéru. Mnohí zo softvérových producentov integrujú funkcie zálohovania priamo alebo prostredníctvom samostatných modulov do svojich aplikácií. Sú však aj spoločnosti špecializujúce sa tento druh práce s dátami a vyvíjajú vysokošpecializované produkty na to, aby boli dáta dostatočne kvalitne ochránené.

Neraz sa zabudlo na možnosť zálohovania audia. Ako sa ku kopírovaniu, resp. k zálohovaniu stavia zákon? Podľa autorského zákona (č. 383/1997 Z. z. v znení neskorších predpisov) si môže každý urobiť kópiu čohokoľvek a akokoľvek pre svoju osobnú potrebu. Znamená to, že si môžete skopírovať CD, môžete si vytvoriť z audio CD, tzn. z hudobného CD, MP3, môžete si CD nahrať na magnetofónovú kazetu, dokonca si legálne urobiť aj výberovku z niekoľkých diskov, ale len pre osobnú potrebu! Licencia k softvéru tiež umožňuje vytvoriť si legálnu záložnú kópiu, ktorú je však potrebné zničiť pri jej predaji inej osobe (napríklad pri predaji počítača vrátane softvéru).

Čo dodať na záver? Spôsobov, akými sa dajú dáta chrániť, zálohovať a archivovať je niekoľko a ich využitie je rôznorodé. V prípade, že sa neviete rozhodnúť, ktorý spôsob je pre vás ten pravý, nechajte si odborne poradiť u vášho dodávateľa informačného systému, ktorý vám po dôkladnej analýze určite navrhne najlepšie riešenie.

Martin Fodor

produktový manažér

Počasie

Dnes bude veľká, vo východnej polovici Slovenska zmenšená oblačnosť. Početné prehánky a búrky, najmä na západe a severozápade Slovenska. Najvyššia denná teplota 22 až 26, na východe pri zmenšenej oblačnosti okolo 28 stupňov. Na severozápade Slovenska okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. Slabý premenlivý vietor, na západe neskôr severozápadný 3 až 6 m/s.V sobotu bude polooblačno až oblačno, miestami prehánky a búrky. Nočná teplota 15 až 10 stupňov, denná teplota 22 až 27, na severe miestami okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno, lokálne prehánky a búrky, na východe krajiny prevažne len malá oblačnosť. Nočná teplota 14 až 10 stupňov, denná teplota 22 až 27 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 19.19 hod.

Amsterdamoblačno19
Atényjasno28
Belehradoblačno23
Berlínbúrka24
Bratislavadážď21
Bruseloblačno20
Budapešťoblačno23
Bukurešť polooblačno25
Frankfurtoblačno22
Helsinkioblačno21
Istanbulpolooblačno24
Kodaňoblačno21
Kyjevoblačno23
Lisabonjasno25
Londýndážď18
Madridjasno28
Moskvaprehánky24
Oslodážď18
Parížpolooblačno19
Prahapolooblačno21
Rímdážď22
Sofiapolooblačno19
Štokholmpolooblačno22
Varšavadážď22
Viedeňdážď20
Záhrebdážď20
Ženevapolooblačno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.