Hospodársky denník
USD43,416 Sk
EUR43,362 Sk
CHF29,689 Sk
CZK1,427 Sk
  Piatok  6.Septembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Posilní lobovanie arabský hlas?

Šéf Arabsko-amerického inštitútu so sídlom vo Washingtone James Zogby navrhol arabským ministrom zahraničných vecí, aby sa v USA sformovala arabská loby. Na schôdzke šéfov diplomacie arabských krajín v egyptskej Káhire Zogby načrtol víziu nátlakovej skupiny, ktorá by mala za cieľ obhajovať práva Arabov v USA a v zahraničí, zvlášť po udalostiach z minuloročného 11. septembra. Loby má pomáhať presadzovať arabské politické iniciatívy, akou bol napríklad saudskoarabský mierový plán pre Blízky východ, ktorý schválil v marci arabský summit v libanonskom Bejrúte, avšak dnes z neho zostal len „mŕtvy papier“. Aby mal vo svete „arabský hlas väčší vplyv“, mienia účastníci schôdzky v máji budúceho roka usporiadať v USA osobitnú konferenciu.

Arabskí politici zatiaľ na návrh nereagovali, keďže sa v prvom rade zameriavajú na najaktuálnejšiu globálnu otázku - možným útokom USA na Irak. Takáto akcia by podľa generálneho tajomníka Ligy arabských štátov (LAŠ) Amra Músu spôsobila na Blízkom východe peklo. „LAŠ bude pokračovať vo svojej práci s cieľom zabrániť vojenskej konfrontácii alebo akcii, ktorá by otvorila brány pekla na Blízkom východe,“ vyhlásil Músá po včerajšom stretnutí arabských ministrov zahraničných vecí v Káhire.

Rozhovory s Čínou

Ozývajú sa aj ďalšie krajiny. Čína, stály člen Bezpečnostnej rady OSN, diskutuje s USA o plánoch na útok proti Iraku, informovalo včera čínske ministerstvo zahraničných vecí. „Spojené štáty sa v tejto otázke skontaktovali s Čínou. Obe strany spolu diskutujú,“ uviedol hovorca ministerstva. Hovorca zopakoval oficiálne stanovisko, že Čína je proti použitiu sily voči Iraku, ale zároveň vyzýva Bagdad na obnovenie spolupráce so zbrojnými inšpektormi OSN. „Otázka Iraku by mala byť vyriešená politickou cestou v súlade s patričnými rezolúciami OSN,“ uviedol.

Austrália je tradične jednoznačnejšia. Spravodajské informácie dostatočne dokazujú, že Irak zhromažďuje zbrane hromadného ničenia, vyhlásil včera austrálsky premiér John Howard. Austrália je podľa neho ochotná pripojiť sa k USA pri vojenskom údere na irackého prezidenta Saddáma Husajna, ak bude potrebné pristúpiť k akcii. Howard sa však stále nevzdáva nádeje na diplomatické vyriešenie krízy.

Súhlas Kongresu

Na druhej strane prichádzajú aj zmierlivejšie hlasy. Čelný predstaviteľ vlády britského premiéra Tonyho Blaira, bývalý minister zahraničných vecí Robin Cook, včera povedal, že akcia proti Iraku bezprostredne nehrozí a nie je nevyhnutná, napriek narýchlo zvolanému víkendovému americko-britskému „vojnovému summitu“. Americký prezident George W. Bush pritom v stredu uviedol, že sa bude snažiť získať súhlas Kongresu na „čokoľvek potrebné“ proti irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi vrátane využitia vojnového zásahu. Predseda Snemovne reprezentantov Kongresu USA Dennis Hastert uviedol, že Kongres by mal ešte do novembrových volieb hlasovať o otázke Iraku. Zároveň dodal, že táto otázka sa stala takmer hlavnou témou kampane zameranej na získanie kontroly v Senáte a Snemovni reprezentantov.

Koniec diskusie

Analytici sa domnievajú, že prezident Bushtak sa po týždňoch verejných diskusií so svojimi najvyššími poradcami na tému ako konfrontovať Irak v otázke zbraní masového ničenia, rozhodol debatu uzavrieť. Ešte stále však nie je známe, ktorá strana vyhrala. Či jastraby na čele s viceprezidentom Dickom Cheneym a ministrom obrany Donaldom Rumsfeldom, ktorí presadzujú, že USA by do toho mali ísť aj samy, ak to bude nevyhnutné, a násilne zvrhnúť irackého prezidenta Saddáma Husajna, bez ohľadu na to, či USA budú alebo nebudú mať medzinárodnú podporu. Alebo či prevahu v diskusii získala umiernená strana pod vedením ministra zahraničných vecí Colina Powella a niekoľkých dôverníkov Busha seniora. Podľa nich by Spojené štáty mali získať podporu spojencov a dokonca aj OSN, ktorá dodá dôraz ich diplomatickému rokovaniu, skôr ako pristúpia k vojenskej akcii.

(TASR, by)

Počasie

Dnes bude veľká, vo východnej polovici Slovenska zmenšená oblačnosť. Početné prehánky a búrky, najmä na západe a severozápade Slovenska. Najvyššia denná teplota 22 až 26, na východe pri zmenšenej oblačnosti okolo 28 stupňov. Na severozápade Slovenska okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. Slabý premenlivý vietor, na západe neskôr severozápadný 3 až 6 m/s.V sobotu bude polooblačno až oblačno, miestami prehánky a búrky. Nočná teplota 15 až 10 stupňov, denná teplota 22 až 27, na severe miestami okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno, lokálne prehánky a búrky, na východe krajiny prevažne len malá oblačnosť. Nočná teplota 14 až 10 stupňov, denná teplota 22 až 27 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 19.19 hod.

Amsterdamoblačno19
Atényjasno28
Belehradoblačno23
Berlínbúrka24
Bratislavadážď21
Bruseloblačno20
Budapešťoblačno23
Bukurešť polooblačno25
Frankfurtoblačno22
Helsinkioblačno21
Istanbulpolooblačno24
Kodaňoblačno21
Kyjevoblačno23
Lisabonjasno25
Londýndážď18
Madridjasno28
Moskvaprehánky24
Oslodážď18
Parížpolooblačno19
Prahapolooblačno21
Rímdážď22
Sofiapolooblačno19
Štokholmpolooblačno22
Varšavadážď22
Viedeňdážď20
Záhrebdážď20
Ženevapolooblačno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.