Hospodársky denník
USD39,469 Sk
EUR41,5 Sk
CHF28,423 Sk
CZK1,313 Sk
  Pondelok  13.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dôchodok a pokles zárobku

Môj manžel poberá čiastočný invalidný dôchodok od roku 1993, keď mu vypočítali, koľko môže zarábať, aby plnil podmienky na výplatu (poberanie) čiastočného invalidného dôchodku. Tohto roku mu druhýkrát zastavili poberanie dôchodku na celý rok. Mohol zarobiť len 4408 Sk. V podniku, kde pracuje, je však platený hodinovou mzdou a príjmy zamestnancov sa zvyšovali. Manžela zaradili o triedu nižšie, avšak podmienky na výplatu čiastočného invalidného dôchodku nespĺňa. Ako má manžel postupovať, ak chce poberať dôchodok? Nemôže sa základ, z ktorého mu bol vypočítaný čiastočný invalidný dôchodok, zvýšiť?

- Občan, ktorý je uznaný za čiastočne invalidného, a občan, ktorý má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav podstatne obmedzenú možnosť sústavnej prípravy na povolanie na účely zákona NR SR č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení neskorších predpisov, sa považuje za občana so zmenenou pracovnou schopnosťou (§ 31 ods. 1 zákona NR SR č. 387/1996 Z. z. v znení neskorších predpisov). Svoju zmenenú pracovnú schopnosť preukazuje rozhodnutím alebo posudkom Sociálnej poisťovne o čiastočnej invalidite. Zákon č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov upravuje tri druhy čiastočnej invalidity. V týchto prípadoch sa predpokladá najmä zhoršenie zdravotného stavu. Hovoríme o tzv. zdravotnej podmienke.

V prípade čiastočne invalidného občana sa vždy predpokladá aj ďalšia pracovná činnosť. Z toho dôvodu má čiastočný invalidný dôchodok charakter doplňujúceho plnenia k podstatne zníženému zárobku občana, ktorý sa stal pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav čiastočne invalidným.

Čiastočný invalidný dôchodok zaraďujeme z hľadiska jeho výpočtu medzi tzv. odvodené dôchodky.

Nárok na čiastočný invalidný dôchodok má iba občan, ktorý:

1. sa stal čiastočne invalidným a splnil potrebnú dobu zamestnania alebo

2. sa stal čiastočne invalidným následkom pracovného úrazu (v tomto prípade sa získanie potrebnej doby zamestnania nevyžaduje).

Prvou podmienkou na priznanie čiastočného invalidného dôchodku je čiastočná invalidita.

Čiastočne invalidným je občan, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav ( § 37 ods. 3 zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov):

a) jeho telesné alebo duševné schopnosti dosahujú polovicu schopnosti na výkon sústavného zamestnania u zdravých občanov,

b) je schopný vykonávať doterajšie alebo iné sústavné zamestnanie len za osobitne uľahčených pracovných podmienok. Iným sústavným zamestnaním sa rozumie zamestnanie, na ktoré občanovi stačia jeho telesné a duševné schopnosti, ale ktoré v porovnaní s doterajším zamestnaním kladie na neho menšie požiadavky, pokiaľ ide o jeho telesnú silu, zručnosť, vedomosti, schopnosti a skúsenosti. Osobitne uľahčené pracovné podmienky spočívajú najmä v podstatných pracovných úľavách, napríklad v osobitnej úprave pracovného času, kratší pracovný čas, predĺženie a rozmnoženie pracovných prestávok a pod.,

c) má značne sťažené všeobecné životné podmienky. Čo sa považuje za zdravotné postihnutia značne sťažujúce všeobecné životné podmienky, upravuje príloha č. 2 vyhlášky, ktorou sa vykonáva zákon o sociálnom zabezpečení.

Druhou podmienkou na priznanie čiastočne invalidného dôchodku je doba zamestnania, ktorá sa hodnotí rovnako ako pri invalidnom dôchodku.

Dĺžka potrebnej doby zamestnania je odstupňovaná podľa veku občana takto:

V prípade občana vo veku: Doba zamestnania:

do 20 rokov kratšia ako 1 rok

nad 20 rokov do 22 rokov aspoň 1 rok

nad 22 rokov do 24 rokov 2 roky

nad 24 rokov do 26 rokov 3 roky

nad 26 rokov do 28 rokov 4 roky

nad 28 rokov 5 rokov

Iba po splnení týchto dvoch podmienok má občan nárok na výplatu čiastočného invalidného dôchodku po dobu 12 kalendárnych mesiacov od priznania čiastočného invalidného dôchodku, čiže bez skúmania splnenia osobitnej podmienky - poklesu zárobku.

Príklad: Občanovi bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok od 4. mája 2002. Nárok na jeho výplatu má do 3. mája 2003.

V prípade, ak je občan uznaný za čiastočne invalidného, ale nespĺňa podmienku doby zamestnania, nárok na výplatu čiastočne invalidného dôchodku mu nevzniká.

Po uplynutí tejto doby (teda 12 kalendárnych mesiacov) má občan nárok na čiastočný invalidný dôchodok, len ak spĺňa podmienku poklesu zárobku. Táto podmienka sa neskúma v prípade čiastočnej invalidity uvedenej pod písmenom c). Hovoríme o tzv. ekonomickej podmienke čiastočnej invalidity.

Podmienka poklesu zárobku - tzv. ekonomická podmienka pre nárok na výplatu čiastočného invalidného dôchodku občana sa považuje za splnenú, ak mesačný priemer jeho hrubých zárobkov zistený za dobu trvania nároku na výplatu čiastočného invalidného dôchodku je najmenej o tretinu nižší ako porovnateľný zárobok.

Porovnateľný zárobok je priemerný mesačný zárobok, z ktorého bol vypočítaný čiastočný invalidný dôchodok neobmedzený podľa § l2 ods. 6 zákona č. 100/1988 Zb. v znení neskorších predpisov a zvýšený o prepočítavací koeficient takto:

- za každý kalendárny rok nasledujúci po poslednom kalendárnom roku rozhodného obdobia na určenie tohto zárobku do 31. decembra 1989 o 2 %,

- za rok 1990 sa zvyšuje o 4 %,

- za rok 1991 sa zvyšuje o 16,5 %,

- za rok 1992 sa zvyšuje o 21,2 %,

- za rok 1993 sa zvyšuje o 18,4 %,

- za rok 1994 sa zvyšuje o 17 %,

- za rok 1995 sa zvyšuje o 14,3 %,

- za rok 1996 sa zvyšuje o 13,3 %

a za každý ďalší kalendárny rok nasledujúci po roku 1996 sa zvyšuje o 12 %.

Podmienka poklesu zárobku sa považuje za splnenú aj vtedy, ak mesačný priemer hrubých zárobkov občana v období, za ktoré sa sleduje splnenie podmienky podstatného poklesu zárobku, nie je vyšší ako suma minimálnej mzdy podľa zákona NR SR č. 90/1996 Z. z. o minimálnej mzde v znení neskorších predpisov platná pre zamestnancov, ktorí sú poberateľmi čiastočného invalidného dôchodku ku dňu, ku ktorému sa rozhoduje o nároku na výplatu čiastočného invalidného dôchodku. Znamená to, že občan bude mať naďalej nárok na výplatu čiastočného invalidného dôchodku, teda aj po uplynutí 12 kalendárnych mesiacov, ak bude mať napríklad iba minimálnu mzdu, čiže 4178 Sk mesačne (od 1. 10. 2002).

Príklad: Občan bol uznaný za čiastočne invalidného od 1. 11. 2002 a od tohto dňa mu bol priznaný aj čiastočne invalidný dôchodok, ktorý sa mu bude vyplácať do 31. 10. 2003. K 1. 11. 2003 Sociálna poisťovňa bude zisťovať, či občan spĺňa podmienku poklesu zárobku. V prípade, ak občan bude zarábať iba minimálnu mzdu, teda od 1. 11. 2002 do 31. 10. 2003 bude mať mzdu naďalej iba vo výške minimálnej mzdy, ktorá je od 1. 10. 2002 v sume 4178 Sk mesačne (teda pokiaľ nedôjde k zmene výšky minimálnej mzdy), od 1. 11. 2003 sa mu bude čiastočne invalidný dôchodok vyplácať naďalej, pretože bude spĺňať podmienku poklesu zárobku.

Hrubým zárobkom občana na účely zistenia poklesu zárobku je hrubý zárobok uvedený v § 12 ods. 2 zákona o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov neobmedzený podľa osobitného predpisu, čiže vymeriavací základ na určenie poistného na dôchodkové zabezpečenie podľa § 16 zákona NR SR č. 274/1994 Z. z. o Sociálnej poisťovni v znení neskorších predpisov, z ktorého sa platilo poistné na dôchodkové zabezpečenie. Odmena za prácu vykonávanú na základe dohody o pracovnej činnosti sa započítava do hrubého zárobku, aj keď činnosť vykonávaná na základe tejto dohody účasť na dôchodkovom zabezpečení nezakladá.

Výmera čiastočného invalidného dôchodku je jedna polovica invalidného dôchodku. K tejto sume sa pripočítavajú aj valorizačné zvýšenia.

Na základe uvedeného možno konštatovať, že vášmu manželovi môže zostať zachovaný nárok na ďalšiu výplatu čiastočného invalidného dôchodku iba v prípade splnenia podmienky poklesu zárobku (čo však, ako sama uvádzate, vzhľadom na rast miezd nespĺňa) alebo iba vtedy, ak by jeho mzda za vykonanú prácu nebola vyššia, ako je výška minimálnej mzdy pre poberateľov čiastočného invalidného dôchodku (čiže od 1. 10. 2002 by nebola vyššia ako 4178 Sk mesačne).

Na záver musím s poľutovaním uviesť, že porovnateľný zárobok (podľa vášho vyjadrenia základ pre výpočet čiastočného invalidného dôchodku), ktorým sa rozumie priemerný mesačný zárobok, z ktorého bol vypočítaný čiastočný invalidný dôchodok neobmedzený podľa § l2 ods. 6 zákona č. 100/1988 Zb. v znení neskorších predpisov, sa už zvýšil uvedeným spôsobom o prepočítavacie koeficienty a vzhľadom na túto skutočnosť nie je možné ho zvyšovať s každoročným zvyšovaním zárobku v práci.

JUDr. Zuzana Macková, PhD.

Počasie

Na našom území očakávame prevládanie nepriaznivého vplyvu počasia miernej intenzity. Častejší je pocit nespokojnosti, nervozity, malátnosti až depresie, môže dôjsť k narušeniu koncentrácie. Pri telesnej a duševnej námahe nastáva rýchlejšie únava. Vyššia môže byť záťaž srdcovo-cievneho systému, predpokladáme intenzívnejšie reumatické ťažkosti, bolesti hlavy, starších poranení a výskyt fantómových bolestí. Zhoršený môže byť priebeh ochorení dýchacieho, prípadne zažívacieho systému.Zajtra možnosť pretrvávania zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude polojasno až oblačno, popoludní od severozápadu postupne až zamračené a neskôr na západe miestami sneženie. Najvyššia teplota -11 až -6, miestami okolo -13 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -7 stupňov. Vietor západných smerov 2 až 6, na východe južný 3 až 7 m/s.V utorok bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach sneženie, ktoré prejde cez deň do dažďa so snehom alebo dažďa v polohách asi do 800 m. Nočná teplota -11 až -6, miestami okolo -13 stupňov. Denná teplota 0 až 4, na východnom Slovensku a juhu stredného Slovenska miestami okolo -2 stupňov. V stredu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky, najmä na severe. Na horách asi od 1300 m snehové zrážky. Nočná teplota 2 až -3, na východnom Slovensku a juhu stredného Slovenska miestami okolo -5 stupňov. Denná teplota 3 až 9, na východnom Slovensku a juhu stredného Slovenska miestami okolo 1 stupňa.n Slnko vyjde zajtra o 7.40 a zapadne o 16.21 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamdážď5
Atényoblačno12
Belehradpolooblačno-4
Berlíndážď2
Bratislavapolooblačno-2
Bruseldážď3
Budapešťpolooblačno-4
Bukurešťoblačno-3
Frankfurtsneženie0
Helsinkisneženie-1
Istanbuloblačno4
Kodaňoblačno4
Kyjevzamračené-2
Lisabonslnečno11
Londýnoblačno7
Madridjasno7
Milánopolooblačno2
Moskvaslnečno-18
Oslooblačno-2
Parížoblačno1
Prahadážď0
Rímoblačno8
Sofiaoblačno-4
Štokholmoblačno1
Varšavazamračené-1
Viedeňpolooblačno-2
Záhrebslnečno-3
Ženevazamračené0

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.