Hospodársky denník
USD39,469 Sk
EUR41,5 Sk
CHF28,423 Sk
CZK1,313 Sk
  Pondelok  13.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Lekárska vstupná prehliadka

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Pri prijímaní zamestnancov do pracovného pomeru sme ich posielali na vstupné lekárske prehliadky. Od 1. apríla 2002, teda od účinnosti nového Zákonníka práce sa nám viackrát stalo, že noví zamestnanci sa odmietli vstupnej lekárskej prehliadky zúčastniť s odvolaním sa na jeho znenie. Je takýto postup správny?

- Vzhľadom na to, že neuvádzate, aký druh práce sa vykonáva vo vašej organizácii, moja odpoveď môže byť len všeobecná. V prípade, ak sa na výkon práce vyžaduje zdravotná alebo psychická spôsobilosť na prácu alebo iný predpoklad podľa osobitného zákona, zamestnávateľ môže uzatvoriť pracovnú zmluvu len s fyzickou osobou zdravotne alebo psychicky spôsobilou na túto prácu alebo s fyzickou osobou, ktorá spĺňa iný predpoklad podľa osobitného zákona (§ 41 ods. 2 ZP). Z uvedeného vyplýva, že ak sa na výkon práce nevyžaduje osobitná zdravotná alebo psychická spôsobilosť na prácu, prípadne osobitný predpis neexistuje, zamestnávateľ nie je oprávnený požadovať od uchádzača o prácu informácie týkajúce sa týchto skutočností, teda zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti na prácu.

Zamestnávateľ pri prijímacom pohovore (čiže v predzmluvných vzťahoch) môže od fyzickej osoby, ktorá sa uchádza o zamestnanie, požadovať iba informácie týkajúce sa priamo práce, ktorú má vykonávať. Informácie, ktoré zamestnávateľ nesmie požadovať, sú taxatívne uvedené v § 41 ods. 6 ZP. Ide napríklad o informácie týkajúce sa tehotenstva, rodinných pomerov, politickej príslušnosti atď. V uvedenom ustanovení § 41 ods. 6 ZP nie sú vymedzené informácie týkajúce sa zdravotného stavu zamestnanca, ktoré zamestnávateľ nesmie od fyzickej osoby vyžadovať. Vzhľadom na túto skutočnosť zamestnávateľ môže vyžadovať iba informácie, ktoré sa týkajú práce, ktoré má zamestnanec vykonávať a ktoré sa vzťahujú k jeho odborným schopnostiam, skúsenostiam a znalostiam.

Záverom možno konštatovať, že zamestnávateľ môže pri prijímaní fyzickej osoby do zamestnania požadovať, aby sa podrobila lekárskej vstupnej prehliadke, len ak to vyžaduje osobitný predpis, prípadne zdravotná alebo psychická spôsobilosť na prácu. V prípade, ak to osobitný predpis nevyžaduje, ani zdravotná alebo psychická spôsobilosť na prácu, zamestnávateľ nie je oprávnený žiadať od zamestnanca, aby sa lekárskej vstupnej prehliadky zúčastnil.

Aká mzda má byť vyplatená za čerpanie riadnej dovolenky počas letných prázdnin učiteľom? Vzťahuje sa na nich v tomto prípade § 116 Zákonníka práce alebo platí iný zákon?

- Pracovnoprávne vzťahy zamestnancov pri výkone verejnej služby sa spravujú Zákonníkom práce, pokiaľ osobitný predpis, teda zákon č. 313/2001 Z. z. o verejnej službe neustanovuje inak (§ 3 ZP). Na základe uvedeného platí, že v prípade zamestnancov verejnej služby, medzi ktorých patria aj učitelia, platí tzv. subsidiárna pôsobnosť Zákonníka práce. To znamená, že Zákonník práce možno aplikovať iba podporne, ak osobitné predpisy, čiže zákon č. 313/2001 Z. z. neobsahuje odlišnú právnu úpravu, teda pokiaľ určitý problém nie je upravený inak. Vo veci dovolenky pre zamestnancov verejnej služby platí Zákonník práce. Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je osem týždňov v kalendárnom (§ 103 ods. 3 ZP). Zamestnancovi za vyčerpanú dovolenku patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku (§ 116 ods. 1 ZP).

Priemerným zárobkom podľa § 47 ods. 2 zákona č. 313/2001 Z. z. o verejnej službe sa rozumie funkčný plat podľa § 15 ods. 4 alebo odseku 5 alebo funkčný plat podľa § 55 ods. 8 a 9 tohto zákona priznaný zamestnancovi v čase, keď vznikol dôvod na jeho použitie. Funkčný plat predstavuje súčet tarifného platu alebo osobného platu, zvýšenia tarifného platu podľa § 19 ods. 12 až 15 a príplatkov určených mesačnou sumou podľa § 15 ods. 1 písm. c) až i) zákona č. 313/2001 Z. z. o verejnej službe. Funkčným platom sa rozumie aj plat pri vykonávaní inej práce alebo funkčný plat poskytovaný podľa § 55 ods. 8 a 9 tohto zákona. Vzhľadom na uvedené možno konštatovať, že učiteľom za vyčerpanú dovolenku patrí náhrada mzdy v sume ich priemerného zárobku, teda funkčného platu podľa uvedených ustanovení zákona č. 313/2001 Z. z. o verejnej službe.

Pracujem v organizácii, kde je pracovný čas rozvrhnutý od 7.30 h do 16.00 h. Mám otca (vdovca), ktorý je ťažko zdravotne postihnutý a býva blízko môjho pracoviska. V prípade, ak požiadam zamestnávateľa o zmenu pracovného času (od 7.00 h do 11.30 h a od 13.00 h. do 17.00 h) tak, aby som mohla otcovi podať obed v čase od 11.30 h do 13.00 h, je zamestnávateľ povinný mojej žiadosti vyhovieť?

- V prípade, ak zamestnanec, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je prevažne alebo úplne bezvládna a neposkytuje sa jej starostlivosť v zariadení sociálnych služieb alebo ústavná starostlivosť v zdravotníckom zariadení, požiada o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody (§ 165 a § 164 ods. 2 ZP). Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ by vami navrhované rozvrhnutie pracovného času zamestnávateľovi nespôsobovalo žiadne prevádzkové problémy, zamestnávateľ má povinnosť vašej žiadosti vyhovieť.

JUDr. Z. Macková, PhD.

Počasie

Na našom území očakávame prevládanie nepriaznivého vplyvu počasia miernej intenzity. Častejší je pocit nespokojnosti, nervozity, malátnosti až depresie, môže dôjsť k narušeniu koncentrácie. Pri telesnej a duševnej námahe nastáva rýchlejšie únava. Vyššia môže byť záťaž srdcovo-cievneho systému, predpokladáme intenzívnejšie reumatické ťažkosti, bolesti hlavy, starších poranení a výskyt fantómových bolestí. Zhoršený môže byť priebeh ochorení dýchacieho, prípadne zažívacieho systému.Zajtra možnosť pretrvávania zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude polojasno až oblačno, popoludní od severozápadu postupne až zamračené a neskôr na západe miestami sneženie. Najvyššia teplota -11 až -6, miestami okolo -13 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -7 stupňov. Vietor západných smerov 2 až 6, na východe južný 3 až 7 m/s.V utorok bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach sneženie, ktoré prejde cez deň do dažďa so snehom alebo dažďa v polohách asi do 800 m. Nočná teplota -11 až -6, miestami okolo -13 stupňov. Denná teplota 0 až 4, na východnom Slovensku a juhu stredného Slovenska miestami okolo -2 stupňov. V stredu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky, najmä na severe. Na horách asi od 1300 m snehové zrážky. Nočná teplota 2 až -3, na východnom Slovensku a juhu stredného Slovenska miestami okolo -5 stupňov. Denná teplota 3 až 9, na východnom Slovensku a juhu stredného Slovenska miestami okolo 1 stupňa.n Slnko vyjde zajtra o 7.40 a zapadne o 16.21 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamdážď5
Atényoblačno12
Belehradpolooblačno-4
Berlíndážď2
Bratislavapolooblačno-2
Bruseldážď3
Budapešťpolooblačno-4
Bukurešťoblačno-3
Frankfurtsneženie0
Helsinkisneženie-1
Istanbuloblačno4
Kodaňoblačno4
Kyjevzamračené-2
Lisabonslnečno11
Londýnoblačno7
Madridjasno7
Milánopolooblačno2
Moskvaslnečno-18
Oslooblačno-2
Parížoblačno1
Prahadážď0
Rímoblačno8
Sofiaoblačno-4
Štokholmoblačno1
Varšavazamračené-1
Viedeňpolooblačno-2
Záhrebslnečno-3
Ženevazamračené0

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.