Hospodársky denník
USD39,469 Sk
EUR41,5 Sk
CHF28,423 Sk
CZK1,313 Sk
  Pondelok  13.Januára 2003

KĽDR prekvapila svet

Tri piliere riešenia krízy

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) v piatok prekvapila celý svet, keď vyhlásila, že odstupuje od zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT), ale nemá v úmysle vyvíjať jadrové zbrane či iné nukleárne aktivity a obmedzí sa iba na mierové využívanie atómovej technológie, ako je napríklad výroba elektriny. Severná Kórea je prvou krajinou, ktorá odstúpila od globálnej zmluvy o nešírení jadrových zbraní a vyvolala tak horúčkovitú diplomatickú aktivitu. Od tohto dňa sa KĽDR považuje za oslobodenú od záväzných inšpekcií Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Tento krok, ktorý znepokojil celú medzinárodnú verejnosť, prišiel po tom, ako MAAE pred týždňom vyzvala KĽDR, aby znovu prijala inšpektorov, ktorých vypovedala v decembri. V sobotu sa vyše milión ľudí zúčastnilo na demonštrácii v Pchjongjangu, aby tak vyjadrili podporu svojej komunistickej vláde o NPT. Demonštranti sú odhodlaní využiť všetky prostriedky a bojovať do posledného dychu proti tým, ktorí by chceli narušiť suverenitu KĽDR.

Severná Kórea v sobotu obvinila USA, že sú príčinou jej odstúpenia od NPT a dodala, že jej jadrové ambície závisia od toho, či Washington podnikne kroky na urovnanie napätej situácie. Severokórejský vyslanec v Číne Čchö Čin-su v Pekingu vyhlásil, že Pchjongjang má v úmysle využívať svoj jadrový program na mierové účely aj po dostúpení od NPT. „Ale to, čo urobíme v budúcnosti, závisí od USA. Ak Spojené štáty nezmenia svoj prístup, tento problém sa môže skomplikovať,“ uviedol a dodal, že jadrovú krízu vyprovokovali USA, pretože hrozili KĽDR preventívnymi útokmi a zároveň žiada, aby obe strany pristúpili k rozhovorom. Podľa neho má Pchjongjang právo „vlastniť zariadenia, ktoré ho ochránia pred americkým útokom jadrovými zbraňami“. Po odstúpení od zmluvy môže KĽDR obnoviť raketové testy, pretože dohody medzi KĽDR a Washingtonom sú už neplatné. USA však v sobotu varovali severnú Kóreu, že ukončenie moratória na skúšky rakiet by pchjongjanský režim uvrhlo do ešte väčšej medzinárodnej izolácie.

Ruská diplomacia odštartovala iniciatívu na vyriešenie najnovšieho konfliktu okolo znovuoživeného severokórejského atómového programu. Prvé detaily balíka riešení už prerokoval minister zahraničných vecí Igor Ivanov s rezortnými partnermi v USA, vo Francúzsku, v Číne a v Kórejskej republike, informoval včera hovorca rezortu ruskej diplomacie A. Jakovenko. Podľa návrhu sa predovšetkým musí zachovať bezjadrový status Kórejského polostrova pri prísnom dodržaní všetkých zodpovedajúcich medzinárodných dohôd. Druhá časť balíka predpokladá bilaterálny a multilaterálny dialóg medzi všetkými zainteresovanými stranami. Na opačnom póle musia byť dané bezpečnostné záruky pre KĽDR. Tretí pilier sa skladá z obnovenia humanitárneho a hospodárskeho programu pomoci regiónu.

KĽDR nemá v úmysle vyrábať jadrové zbrane. Po tri dni trvajúcich neoficiálnych rokovaniach v Novom Mexiku so zástupcami Severokórejčanov to v sobotu vyhlásil niekdajší diplomat USA Bill Richardson, ktorého si za rokovacieho partnera zvolili Severokórejčania.

(TASR, jnk)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.