Hospodársky denník
USD39,326 Sk
EUR41,454 Sk
CHF28,367 Sk
CZK1,301 Sk
  Utorok  14.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nákladná obalová legislatíva

Slovensko sa má čo poučiť zo situácie v iných štátoch

Výbor pre životné prostredie Európskej organizácie priemyslu nealkoholických nápojov (UNESDA/CISDA) sa nedávno zaoberal v Bruseli vývojom obalovej legislatívy v Nemecku. Ako nás informovali z Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd (AVNM) SR, viaceré závery sú však poučné aj pre Slovensko. V uvedenej členskej krajine EÚ sú uplatňované zálohy na vybrané druhy nápojových obalov. Táto regulácia spôsobí necitlivé zásahy do trhu nealkoholických nápojov. Tieto zásahy však neprinesú očakávaný environmentálny efekt. Ekológovia z niektorých hnutí podporujú svojimi aktivitami konkrétne podnikateľské zámery vybraných podnikateľských skupín. Napríklad zvyšujú rentu v podnikaní s automatmi zálohových systémov. Tieto podnikateľské skupiny, ako odznelo v Bruseli, úspešne parazitujú na nápojovom priemysle vo viacerých krajinách pod ochranou príslušnej legislatívy. Pritom pod pláštikom zavádzania ekologických zálohových systémov bránia systémovej recyklácii všetkých obalov. Lukratívnym vykupovaním troch - štyroch skupín obalov sa bráni systémovému separovanému zberu. Dôsledkom takejto politiky je, že v krajinách, kde sa celá pozornosť ekológov sústredila na zálohy na nápojové obaly (Dánsko) sa nedosahuje ekologický pokrok. Nie je možné systémovo riešiť hospodárenie so širšou skupinou obalov potravín a kozmetiky. Obaly, ktoré nespadajú do nápojového priemyslu, jednoducho ostávajú v spaľovniach. Separovaný zber takýchto obalov prestáva byť popri zálohovom systéme ekonomický. Podobný osud podľa Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku čaká aj nás, v prípade zavedenia vykupovania jednorazových nápojových obalov, ktoré je plánované od októbra 2003.

Nemecký nápojový priemysel kritizuje vládu za to, že zálohami na jednorazové obaly sa zrúti nemecký trh nealkoholických nápojov, ktorý je najrozsiahlejším v Európe. Reakcia obchodu na výrobky balené v jednorazových obaloch, napríklad plechovky, je logická, stráca o ne záujem. Výrobky, ktoré sú legislatívne nadmerne zaťažované, sa ku koncu roka 2002 masovo vyraďovali zo sortimentu nemeckého maloobchodu. Predpokladané dosahy zavedenia záloh na jednorazové obaly v Nemecku prinesú pokles zamestnanosti o 20-tisíc osôb. Pokles kvality pitného režimu je viac než pravdepodobný, pričom spotreba v Nemecku dosahuje najvyššie čísla v Európe. Je porovnateľná s celkovou spotrebou kandidátskych krajín. Takéto diskriminačné legislatívne opatrenie proti jednorazovým obalom nie je podložené logickými dôvodmi.

Európsky nealkoholický priemysel sa zaoberá vývojom implementácie obalovej legislatívy v kandidátskych krajinách. Expertka výboru pre životné prostredie UNESDA/CISDA Sabine Strnadová prezentovala v decembri porovnanie efektívnosti a nákladov pre občana a implementácie legislatívy o obaloch EÚ v kandidátskych krajinách. Obalová legislatíva zavádzaná na Slovensku bola v Bruseli hodnotená ako jeden z najnákladnejších systémov z hľadiska občana a výrobcov balených produktov. Expertka informovala o modeli zhodnotenia prínosov a nákladov využívania separovaného zberu v spolupráci priemyslu a obcí. Slovensku bolo odporučené aplikovať model prínosov a nákladov a využiť ho pri rozšírení separovaného zberu, ktorý je dosiaľ testovaný v spolupráci s obcami v štyroch regiónoch Slovenska. Cieľom je efektívne a účinné rozšírenie systému dosahovania cieľov obalovej smernice EÚ.

Vladimír Turanský

tabuľka:

Spotreba nealko nápojov v EÚ (v mil. litroch)

2001 2000

Sýtené nealkoholické nápoje 27,836 27,375

Iné nealko nápoje * 10,458 10,076

Balené vody 36,168 34,516

0vocné šťavy a nektáre 9,108 8,992

Európske štáty nečlenovia EÚ

2001 2000

Sýtené nealkoholické nápoje 5,990 5,918

Iné nealko nápoje* 2,777 2,779

Balené vody 4,860 4,689

Ovocné šťavy, nektáre 1,530 1,465

*nesýtené ovocné nápoje, ovocné koncentráty,

sirupy, ovocné prášky, ľadový čaj a káva,

športové a energetické nápoje.

Zdroj: AVNM SR

Počasie

Očakávame zvýšenú záťaž meteosenzitívnych ľudí. Prevládať môžu ťažkosti pri ochoreniach pohybového aparátu (najmä reumatické bolesti), srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Častejší môže byť výskyt nervozity, podráždenosti, únavy až depresie, bolesti hlavy, starších poranení a fantómových bolestí. Nižšia telesná a duševná výkonnosť, schopnosť sústredenia a pohotových reakcií môže zvýšiť riziko úrazov a nehôd.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím.Dnes bude prevažne zamračené. Na viacerých miestach občasné sneženie, na západe neskôr miestami dážď alebo dážď so snehom, pri ktorom sa ojedinele bude tvoriť poľadovica. Najvyššia teplota -3 až 2, na juhozápade okolo 4 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m sa zvýši na -2 stupne. Vietor západných smerov 3 až 7 m/s, na východe slabý južný vietor.n V stredu bude oblačno, cez deň postupne až polooblačno. Miestami slabý dážď, asi od 1200 m sneženie. Nočná teplota 0 až -4, v údoliach okolo -6 stupňov, denná 3 až 7, na severe a východe miestami okolo 0 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, asi od 800 m snehové. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách okolo -6 stupňov, denná 1 až 5 stupňov, na severe miestami slabý mráz.n Slnko vyjde zajtra o 7.38 a zapadne o 16.23.

Amsterdamdážď5
Atényoblačno15
Belehradpolooblačno-5
Berlíndážď6
Bratislavazamračené3
Bruselzamračené8
Budapešťsneženie-2
Bukurešťoblačno-4
Frankfurtzamračené5
Helsinkisneženie-1
Istanbulpolojasno8
Kodaňprehánky6
Kyjevzamračené-4
Lisabonslnečno10
Londýnoblačno7
Madridjasno5
Moskvapolojasno-10
Oslooblačno2
Parížoblačno4
Prahadážď6
Rímoblačno8
Sofiaoblačno-3
Štokholmoblačno4
Varšavadážď3
Viedeňdážď4
Záhrebzamračené-2
Ženevazamračené0

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.