Hospodársky denník
USD39,326 Sk
EUR41,454 Sk
CHF28,367 Sk
CZK1,301 Sk
  Utorok  14.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Svetové plusy a mínusy

Vývojových rizík je viac ako dosť

Svetové ekonomické fórum (WEF) na svojom výročnom summite už tradične bude venovať veľkú pozornosť perspektívam globálnej ekonomiky. Minuloročný vývoj pritom napovedá dosť o tom, aká vážna je situácia v tomto smere. Veď najsilnejšie ekonomiky sveta vlani zaznamenávali útlm alebo len minimálny rast, Latinská Amerika prežívala bolestivú krízu, pokračoval africký tanec beznádeje. Keď k tomu pridáme aktuálne riziká deflácie či vojny v Iraku, je jasné, že lídri globálnej ekonomiky budú mať čo robiť, aby ju v roku 2003 úspešne „ukočírovali“.

Americké hospodárstvo, spoľahlivý motor globálneho rastu v 90. rokoch, zaznamenalo ďalší nevýrazný rok. A hoci sa pesimistické predpovede o „dvojitej recesii“ nepotvrdili, nedošlo ani k výraznejšiemu rastu, ktorý predpovedali optimisti. Až 4-percentný rast hospodárstva v treťom štvrťroku je pritom určite povzbudivým javom, no analytici sa domnievajú, že na začiatku roku 2003 znovu klesne k nižším hodnotám. Vysvetľujú to krehkosťou spotrebiteľskej dôvery, tradičnej hnacej sily americkej ekonomiky.

Európska centrálna banka (ECB) v decembri zredukovala rastové vyhliadky na rok 2003 z pôvodných 2,1 až 3,1 percenta na 1,1 až 2,1. ECB sa pritom odvolala na nestabilitu finančných trhov či hrozbu vojenského zásahu v Iraku. Okrem toho najnovšie zhodnotenie eura by mohlo vyvolať deflačné tlaky v niektorých členských krajinách eurozóny, hlavne v Nemecku. Podľa zdrojov WEF temné ekonomické predpovede, a najmä slabé krátkodobé perspektívy pre Nemecko jasne naznačujú, že európska ekonomika potrebuje zásadnú štrukturálnu reformu.

Ázijské krajiny si na prelome rokov za hlavný cieľ stanovujú ďalšie ekonomické zbližovanie, či už v rámci skupiny ASEAN alebo medzi členmi ASEAN a najväčšími kontinentálnymi ekonomikami - Čínou, Japonskom a Kórejskou republikou. Inak v súčasnej situácii, keď Japonsko bojuje s recesiou, sa Čína objavuje ako hnací motor ekonomického rozvoja kontinentu. Najmä o vstupe najľudnatejšie krajiny do WTO a po novembrových zmenách vo vláde badať zvýšený záujem o investície na čínskom trhu.

Kým rozvinuté krajiny bojovali s hospodárskym útlmom, Latinská Amerika na čele s Argentínou prežívali hotovú agóniu. Stačí uviesť, že HDP na obyvateľa kontinentu klesol zo 4400 USD v roku 2001 na 3500 USD v roku 2002. V extrémnej biede stagnovala aj Afrika. Podľa zdrojov WEF to najmä platí pre subsaharskú časť čierneho kontinentu, kde asi 40 percent z celkovo 659 miliónov ľudí žije pod medzinárodne stanovenou hranicou chudoby, čo je jeden americký dolár na deň. Podiel Afriky na svetovom obchode naďalej klesá a v súčasnosti sa pohybuje pod úrovňou 2 percent z celkového svetového obchodu.

Čiže vývojových rizík je viac ako dosť, najmä v situácii, keď hrozí vojna v regióne bohatom na ropu. Podľa odhadov, ktoré uvádza WEF, si vojenský zásah v Iraku vyžiada náklady vo výške 55 až 120 miliárd USD. No tie najhoršie scenáre hovoria až o 1,6 bilióna. WEF pritom zdôrazňuje, že je nevyhnutné zamerať sa viac na podporu ekonomického rastu v arabskom svete. Ten v rokoch 1975 až 1998 rástol v priemere o 0,5 percenta, čo je v porovnaní s globálnym priemerom o 1,3 percenta veľmi skromný výsledok.

(Hd, by)

Počasie

Očakávame zvýšenú záťaž meteosenzitívnych ľudí. Prevládať môžu ťažkosti pri ochoreniach pohybového aparátu (najmä reumatické bolesti), srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Častejší môže byť výskyt nervozity, podráždenosti, únavy až depresie, bolesti hlavy, starších poranení a fantómových bolestí. Nižšia telesná a duševná výkonnosť, schopnosť sústredenia a pohotových reakcií môže zvýšiť riziko úrazov a nehôd.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím.Dnes bude prevažne zamračené. Na viacerých miestach občasné sneženie, na západe neskôr miestami dážď alebo dážď so snehom, pri ktorom sa ojedinele bude tvoriť poľadovica. Najvyššia teplota -3 až 2, na juhozápade okolo 4 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m sa zvýši na -2 stupne. Vietor západných smerov 3 až 7 m/s, na východe slabý južný vietor.n V stredu bude oblačno, cez deň postupne až polooblačno. Miestami slabý dážď, asi od 1200 m sneženie. Nočná teplota 0 až -4, v údoliach okolo -6 stupňov, denná 3 až 7, na severe a východe miestami okolo 0 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, asi od 800 m snehové. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách okolo -6 stupňov, denná 1 až 5 stupňov, na severe miestami slabý mráz.n Slnko vyjde zajtra o 7.38 a zapadne o 16.23.

Amsterdamdážď5
Atényoblačno15
Belehradpolooblačno-5
Berlíndážď6
Bratislavazamračené3
Bruselzamračené8
Budapešťsneženie-2
Bukurešťoblačno-4
Frankfurtzamračené5
Helsinkisneženie-1
Istanbulpolojasno8
Kodaňprehánky6
Kyjevzamračené-4
Lisabonslnečno10
Londýnoblačno7
Madridjasno5
Moskvapolojasno-10
Oslooblačno2
Parížoblačno4
Prahadážď6
Rímoblačno8
Sofiaoblačno-3
Štokholmoblačno4
Varšavadážď3
Viedeňdážď4
Záhrebzamračené-2
Ženevazamračené0

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.