Hospodársky denník
USD39,261 Sk
EUR41,589 Sk
CHF28,428 Sk
CZK1,309 Sk
  Streda  15.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dá sa zabrániť vojne?

Nemecko a Francúzsko požadujú novú rezolúciu o Iraku

Tvrdenia denníka Washington Post, podľa ktorých americký prezident George W. Bush už šesť dní po útokoch na WTC a Pentagón prikázal vypracovať plán na zvrhnutie Saddáma Husajna, by mohli vrhnúť nové svetlo na súčasnú irackú krízu. Ak by sa ukázali správnymi, znamenalo by to, že Bagdad, a vlastne aj celý svet, je postavený pred hotovú vec. O vojne je rozhodnuté už dávno a všetky inšpekcie, iniciatívy či intenzívne komunikácie sú potom len divadielkom, ktoré má upútať pozornosť sveta, kým vojenskí stratégovia neurobia svoju prácu.

Pochybnosti o úmysloch Washingtonu pretrváva aj medzi viacerými spojencami, o čom jasne svedčí debata o potrebe súhlasu OSN s útokom na Irak. Európsky komisár pre vonkajšie vzťahy Chris Patten včera napríklad varoval, že bude veľmi ťažké presvedčiť členské krajiny EÚ, aby poskytli peniaze na obnovu Iraku, ak USA začnú vojenskú operáciu proti tejto krajine bez mandátu OSN. EÚ je najväčším poskytovateľom pomoci vo svete a v súčasnosti prispieva miliardami eur na obnovu Afganistanu, tam však vojenský zásah všetci podporovali. „(V prípade Iraku) bude však oveľa ťažšie dostať súhlas členských krajín a Európskeho parlamentu, ak vojenská operácia, ktorá vyvolá potrebu rozvojovej pomoci, nebude mať mandát OSN,“ cituje Pattenove slová pre britský denník Guardian internetový magazín EU Observer.

V celej debate je dôležité, čo sa chápe pod mandátom OSN. Podľa českého premiéra Vladimíra Špidlu by tak k „požehnaniu“ vojny stačilo aj súhlasné stanovisko generálneho tajomníka OSN. Väčšina európskych krajín sa na vec pozerá omnoho konzervatívnejšie. Nemecký kancelár Gerhard Schröder včera vyhlásil, že je za prijatie novej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o Iraku. Schröderovo vyhlásenie je tak v rozpore s vyjadreniami niektorých nemeckých diplomatov, ktorí sa domnievajú, že nová rezolúcia nie je potrebná. „Je pravdepodobné, že európski partneri a ďalší sa budú usilovať o prijatie druhého rozhodnutia, pričom aj ja si myslím, že by to bolo rozumné,“ povedal nemecký líder. Schröder stále tvrdí, že jeho krajina sa nezúčastní na žiadnej vojenskej akcii proti Iraku, ale zatiaľ necháva nezodpovedanou otázku, ako by Berlín hlasoval na pôde BR OSN v prípade rozhodovania o možnosti použitia sily proti režimu prezidenta Saddáma Husajna.

Aj francúzsky prezident Jacques Chirac sa domnieva, že na použitie sily proti Iraku bude nevyhnutná nová rezolúcia. Francúzsky premiér Jean-Pierre Raffarin pritom včera na pôde Národného zhromaždenia v Paríži pritvrdil rétoriku, keď uviedol, že krajina galského kohúta má v úmysle zachovať si slobodu rozhodovania a „nedovolí, aby naňho niekto tlačil“. Stanovisko Paríža ku konfliktu s Bagdadom bolo a zostáva podľa neho „absolútne jasné: je proti vojne“, dodal.

Na druhej strane si Veľká Británia vyhradzuje právo podniknúť vojenský zásah proti Iraku bez ďalšej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN. Uviedol to včera v Londýne britský minister zahraničných vecí Jack Straw. Podľa šéfa britskej diplomacie v prípade, že iracký prezident Saddám Husajn bude ignorovať existujúcu rezolúciu BR OSN o odzbrojení, Británia uprednostní ďalšiu rezolúciu povoľujúcu vojenský zásah. Ak sa tak nestane, Londýn si vyhradzuje právo konať aj bez rezolúcie.

Pritom by nebolo problémom nájsť zámienku na útok. Zbrojní inšpektori OSN napríklad v Iraku včera oznámili, že odhalili pašovanie zbraní. „Odhalili sme niekoľko prípadov, keď Irak jasne doviezol zbrojný materiál, čo je porušenie zákazu Bezpečnostnej rady OSN,“ povedal šéf inšpektorov Hans Blix. „Došlo k značnému množstvu dovozu v oblasti zbraní, čo je jednoznačne pašovanie a porušenie, pričom ide o veľké množstvá,“ dodal Blix. Stále však zostáva určiť, či sa tovar týkal zbraní hromadného ničenia.

Proti postupom Washingtonu čoraz častejšie protestujú aj organizácie na ochranu ľudských práv. Americká administratíva v rámci svojej globálnej kampane proti terorizmu zatvára oči pred porušovaním ľudských práv, uvádza sa vo včera zverejnenej výročnej správe organizácie monitorujúcej stav ľudských práv vo svete - Human Rights Watch.

Počasie

Zvýšená intenzita dráždivosti počasia na severnom Slovensku môže spôsobiť u osôb s poruchami krvného obehu zvýšenie zdravotných ťažkostí. Reakčný čas je predĺžený - znížená je schopnosť rýchlych a správnych reakcií. Nižšia môže byť tolerancia telesnej a duševnej námahy a koncentrácia. Mrzutosť, únava až depresia sa vyskytujú vo zvýšenej miere. Zvyšuje sa riziko úrazov a nehôd, preto je potrebná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. Častejší môže byť výskyt astmatických záchvatov. Na ostatnom území bude prevládať relatívne priaznivý vplyv počasia najmä na výkonnosť a schopnosť sústredenia.Zajtra na celom území predpokladáme pretrvávanie bolestí hlavy, zhoršenie anginóznych bolestí, sklon k reumatických ťažkostiam.Dnes bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť. Na severe a východe miestami dážď alebo dážď so snehom. Na horách postupné zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia teplota 2 až 7, v južnej polovici stredného Slovenska a na východe prevažne -4 až 1, na horách vo výške 1500 m 1 stupeň. Vietor západných smerov 3 až 7 m/s, na východe slabý premenlivý vietor. Na horách západný až severozápadný vietor okolo 15 m/s, popoludní zoslabne.n Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno, miestami prehánky, asi od 700 m snehové. Nočná teplota 0 až -4, v údoliach najmä na východe okolo -6, denná 1 až 5 stupňov, na severe a východe miestami slabý mráz. V piatok bude oblačno a miestami občasný dážď, asi od 800 m sneženie. Cez deň ubúdanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách miestami okolo -6, denná väčšinou 0 až 4 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.37 a zapadne o 16.25.

Amsterdamprehánky6
Atényjasno15
Belehradjasno2
Berlínpolojasno6
Bratislavaoblačno5
Bruselpolojasno8
Budapešťjasno3
Bukurešťoblačno-1
Frankfurtoblačno5
Helsinkisneženie-2
Istanbuldážď8
Kodaňprehánky6
Kyjevprehánky-3
Lisabonslnečno10
Londýnoblačno7
Madridjasno6
Moskvaoblačno-10
Oslosneženie1
Parížjasno6
Prahaslnečno6
Rímslnečno8
Sofiaoblačno0
Štokholmsneženie2
Varšavapolojasno3
Viedeňoblačno5
Záhrebpolojasno1
Ženevapolojasno2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.