Hospodársky denník
USD39,261 Sk
EUR41,589 Sk
CHF28,428 Sk
CZK1,309 Sk
  Streda  15.Januára 2003

Podniky na prahu reforiem

Súčasné spoločnosti čelia viacerým zásadným výzvam

Januárový výročný summit Svetového ekonomického fóra (WEF) sa okrem iného bude podrobne venovať aj výzvam, ktorým v súčasnosti čelia podniky a korporácie. Situácia je pritom viac ako zložitá. Ako zdôrazňuje WEF, pokles globálnej ekonomiky sa podpísal pod výrazný pád firemných ziskov. Akciové trhy v priemyselných krajinách v období medzi marcom a septembrom 2002 stratili celú pätinu svojich hodnôt. Celkovej klíme neprospeli ani krachy niekoľkých amerických gigantov. Dodatočný tlak vytvára meniace sa politické a sociálne prostredie, v ktorom podniky pôsobia.

Podľa WEF je jednou z najväčších výziev transformácia riadenia podnikov. Hoci sa väčšina veľkých krachov spoločností v roku 2002 odohrala v USA, podniky na celom svete bojujú o znovuzískanie dôvery investorov. Dôraz sa pritom kladie na zefektívnenie pravidiel riadenia a správania sa podnikov. Keďže ide o mimoriadne závažnú a hlavne nedopovedanú tému, globálni, finanční, hospodárski, politickí a akademickí lídri sa na summite WEF určite budú snažiť ponúknuť originálne riešenia a východiská.

Ďalšou dôležitou výzvou je útlm, s ktorým sa stretávajú jednotlivé priemyselné sektory, pričom tento v súčasnosti často súvisí s prebytočnou produkciou. Vari najlepším príkladom je automobilový priemysel, zmietajúci sa čoraz viac v dlhoch. Prebytok, ktorý je v tomto prípade spôsobený boomom v 90. rokoch, sa odhaduje na 20 až 30 percent. Ďalšie odhady hovoria, že registrácia áut klesla v roku 2002 v Európe o 5 percent. V USA výrobcovia síce udržali dopyt na dostatočnej úrovni, no len za cenu rôznych úľav a zvýhodnení pri predaji. Štatistici pritom zaznamenávajú pokles ziskovosti tak u producentov, ako aj u predajcov áut.

Za ďalšiu vážnu prekážku, ktorej podľa WEF v súčasnosti podniky čelia, sú finančné straty súvisiace s nedostatočnou ochranou intelektuálneho vlastníctva. Odhaduje sa, že na falšovania a pirátstvo pripadá 5 až 7 percent celkového svetového obchodu. V rámci EÚ falšované a pirátske výrobky tvoria až 39 percent v sektore softvéru, 15 percent vo fonografickom sektore, medzi 10 a 16 percent v textilnom odvetví a medzi 5 a 10 percent v odvetví súčiastok na autá.

No a nakoniec podľa zdrojov Svetového ekonomického fóra je tu čoraz väčší tlak na podniky, aby presadzovali správne hodnoty a riadili sa nimi. Jednak navonok v rámci prostredia a komunity, v ktorej pôsobia, a jednak dovnútra, smerom k vlastným zamestnancom.

(Hd, by)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.