Hospodársky denník
USD39,307 Sk
EUR41,339 Sk
CHF28,245 Sk
CZK1,299 Sk
  Štvrtok  16.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pohlcujú pôdy

Urbanizácia podľa amerických vedcov „požiera“ najúrodnejšie a najproduktívnejšie pôdy na zemeguli. Pokračujúci úbytok úrodnej pôdy sa prejavuje nielen na množstve oxidu uhličitého v atmosfére, ale ak sa bude prehlbovať aj v rozvojových krajinách, môže to mať vážny dosah na výrobu potravín. Marc Imhoff a jeho kolegovia z Goddardovho centra vesmírnych letov (GSFC) v štáte Maryland zisťovali úbytok pôdy rozširovaním amerických miest z fotografií meteorologickej družice. Pevninské územie USA s výnimkou Aljašky rozdelili do troch kategórií: mesto, okraj mesta a ostatné. Nakoniec zisťovali hustotu vegetácie a poveternostné podmienky (teplotu, zrážky) v jednotlivých regiónoch, čím získali ich čistú primárnu produkciu. Kalkulácie ukázali, že v polovici 90. rokov vyprodukovala urbanizácia v USA 40 miliónov ton uhlíka. Aj keď mestá pokrývajú iba tri percentá povrchu USA, toto číslo zodpovedá približne čistému množstvu uhlíka, ktorý je viazaný v rastlinách na 29 percentách pôdy využívaných na poľnohospodárske účely.

„To znamená, že najlepšie pôdy sú tie, na ktorých staviame mestá,“ povedal Imhoff pre britský časopis New Scientist. Podľa neho USA zmenšujú každý rok podiel suchej rastlinnej masy o 91 miliónov ton. Teoreticky to stačí na uživenie 450 miliónov ľudí.

„Väčšina tejto rastlinnej hmoty sa nedá konzumovať, ale človek má predstavu o biologickom význame (urbanizácie) pre potravinovú sieť,“ zdôraznil Imhoff. Zatiaľ čo USA majú dostatok pôdy na výživu obyvateľstva, neplatí to o rozvojových krajinách a ľudnatých štátoch, ako je Čína a India, ktoré by mali rozširovanie miest podrobne sledovať.

(hy)

Počasie

Na našom území očakávame relatívne pozitívny vplyv počasia na pacientov so srdcovo-cievnym postihnutím. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice. Je sklon k depresívnym stavom a k zvýšeniu krvného tlaku. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení.Zajtra predpokladáme ústup väčšiny zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)Dnes bude v nižších polohách zamračené a hmlisto, na horách a neskôr na západe aj v nižších polohách polooblačno. Na severe miestami snehové prehánky. Najvyššia teplota -3 až 1, na západe pri zmenšení oblačnosti okolo 3, na horách vo výške 1500 m -2 stupne. Slabý premenlivý, na juhozápade a v horských oblastiach postupne západný vietor 3 až 7 m/s.n V piatok bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách miestami okolo -7, denná teplota 2 až 6 stupňov, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo nuly. V sobotu bude jasno až polojasno, na severe časom oblačno a ojedinele prehánky. Ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Nočná teplota -3 až -7, v horských dolinách miestami okolo -9, denná teplota väčšinou 1 až 5 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.36 a zapadne o 16.26 hod.

Amsterdamoblačno7
Aténypolojasno15
Belehradprehánky5
Berlínoblačno5
Bratislavaoblačno4
Bruselpolojasno8
Budapešťoblačno2
Bukurešťprehánky-1
Frankfurtoblačno5
Helsinkisneženie-4
Istanbuloblačno7
Kodaňprehánky6
Kyjevprehánky-3
Lisabonslnečno10
Londýnprehánky7
Madridpolojasno7
Moskvasneženie-10
Oslosneženie3
Parížoblačno7
Prahapolojasno4
Rímslnečno13
Sofiaprehánky0
Štokholmsneženie4
Varšavaoblačno3
Viedeňoblačno5
Záhrebprehánky1
Ženevaprehánky2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.