Hospodársky denník
USD39,307 Sk
EUR41,339 Sk
CHF28,245 Sk
CZK1,299 Sk
  Štvrtok  16.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Blair verzus nespokojní ministri

Rusko do Perzského zálivu nevyšle lode, Austrália na strane USA

Bagdad/Moskva (TASR) - Zbrojní inšpektori OSN vstúpili včera do paláca prezidenta Saddáma Husajna v centre Bagdadu, aby v ňom hľadali zakázané zbrane hromadného ničenia. Ide o druhú návštevu niektorého z Husajnových palácov, odkedy sa inšpekcie v novembri začali. Husajn má v objekte hlavnú kanceláriu, nie je však známe, či bol v ňom aj v čase inšpekcie.

Námestník ministra zahraničných vecí Ruska Alexander Saltanov prichádza do Iraku, kde bude rokovať s tamojším vedením o možnostiach riešenia irackej krízy. Návšteva Saltanova je súčasťou „pokračujúcich konzultácií medzi Bagdadom a Moskvou“. Saltanov je popredným ruským expertom na Irak. Moskva sa domnieva, že by mohla zohrať dôležitú úlohu pri zmierňovaní napätia v irackej kríze, ktoré sa začína vymykať spod kontroly a hrozí vyústením do vojnového konfliktu. Ruské bojové lode nevyplávajú do Perzského zálivu monitorovať nasadzovanie amerických vojakov a zariadení v oblasti v súvislosti s hroziacou vojnou proti Iraku. Informovalo o tom včera ruské námorníctvo.

V radoch britskej vládnej Labouristickej strany vypukli „nepokoje“ kvôli prípadnej vojne proti Iraku, uviedli včera noviny Times a Guardian. Times zistili, že proti vojne s Irakom bez súhlasu OSN je už väčšina labouristov. Podľa Guardianu je proti vojne bez podpory OSN viac ako polovica britského kabinetu. Ministri majú údajne v otázke vojny jasno: musí ju schváliť OSN na základe dôveryhodných dôkazov, že Saddám Husajn ukrýva zbrane hromadného ničenia. Premiér Tony Blair, ktorý tvrdí, že na Irak možno zaútočiť aj bez súhlasu OSN, stojí pred ťažkými prekážkami. Blair je však presvedčený, že BR OSN schváli druhú rezolúciu povoľujúcu vojnu proti Iraku, ak sa Saddám Husajn bude vzpierať zbrojným inšpektorom. Včera poslancom v parlamente pripomenul, že by bolo veľkou chybou ukázať Husajnovi zaváhanie. Najvyšší predstavitelia britskej anglikánskej cirkvi včera tiež vyhlásili, že vojna proti Iraku by nebola správna bez dôkazu o tom, že Bagdad ohrozuje medzinárodnú bezpečnosť.

Austrália sa včera pevne postavila na stranu USA a Veľkej Británie a varovala Irak pred „tvrdšou a jasnejšou“ reakciou, ak režim prezidenta Saddáma Husajna nezodpovie uspokojivo na všetky otázky, týkajúce sa zbraní hromadného ničenia. Premiér John Howard minulý týždeň uviedol, že jeho krajina by mohla vyslať svojich vojakov na Blízky východ, ak by vypukla vojna.

Českí vojaci sa obávajú, že Saddám Husajn v prípade útoku spojencov na Irak použije v rámci odvety biologické zbrane. Husajn údajne disponuje okrem antraxu hlavne kiahňami, ktoré získal z bývalého ZSSR. Obavy z použitia biologických zbraní potvrdil aj minister obrany Jaroslav Tvrdík, ktorý uviedol, že USA sa zaujímali, či českí chemici pôsobiaci v Perzskom zálive nemajú záujem o očkovanie proti kiahňam. Irán včera varoval vojakov USA, aby v prípade vojny v Iraku boli pripravení na tvrdé podomové boje. Irán pozná bojaschopnosť Iraku z ťažkej osemročnej vojny, ktorú s ním viedol v rokoch 1980 - 1988 a počas ktorej prišlo o život milión ľudí.

Počasie

Na našom území očakávame relatívne pozitívny vplyv počasia na pacientov so srdcovo-cievnym postihnutím. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice. Je sklon k depresívnym stavom a k zvýšeniu krvného tlaku. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení.Zajtra predpokladáme ústup väčšiny zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)Dnes bude v nižších polohách zamračené a hmlisto, na horách a neskôr na západe aj v nižších polohách polooblačno. Na severe miestami snehové prehánky. Najvyššia teplota -3 až 1, na západe pri zmenšení oblačnosti okolo 3, na horách vo výške 1500 m -2 stupne. Slabý premenlivý, na juhozápade a v horských oblastiach postupne západný vietor 3 až 7 m/s.n V piatok bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách miestami okolo -7, denná teplota 2 až 6 stupňov, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo nuly. V sobotu bude jasno až polojasno, na severe časom oblačno a ojedinele prehánky. Ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Nočná teplota -3 až -7, v horských dolinách miestami okolo -9, denná teplota väčšinou 1 až 5 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.36 a zapadne o 16.26 hod.

Amsterdamoblačno7
Aténypolojasno15
Belehradprehánky5
Berlínoblačno5
Bratislavaoblačno4
Bruselpolojasno8
Budapešťoblačno2
Bukurešťprehánky-1
Frankfurtoblačno5
Helsinkisneženie-4
Istanbuloblačno7
Kodaňprehánky6
Kyjevprehánky-3
Lisabonslnečno10
Londýnprehánky7
Madridpolojasno7
Moskvasneženie-10
Oslosneženie3
Parížoblačno7
Prahapolojasno4
Rímslnečno13
Sofiaprehánky0
Štokholmsneženie4
Varšavaoblačno3
Viedeňoblačno5
Záhrebprehánky1
Ženevaprehánky2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.