Hospodársky denník
USD39,307 Sk
EUR41,339 Sk
CHF28,245 Sk
CZK1,299 Sk
  Štvrtok  16.Januára 2003

Ako „ukočírovať“ planétu?

Sľubná spolupráca súkromného a verejného sektora

Vlády nedokážu samy vyriešiť celý rad problémov, začnúc chudobou cez šírenie aids až po devastovanie životného prostredia, ktorým čelí súčasný svet. Ukázalo sa, že legitimita a poznatky mimovládnych organizácií skombinované so zdrojmi a podnikavosťou biznis komunity môžu v tomto smere dosiahnuť pozoruhodné výsledky. Najmä vlaňajší Svetový summit pre udržateľný rozvoj v Johannesburgu jasne naznačil, že partnerstvo verejného a súkromného sektora, ktoré zahŕňa vlády, mimovládne organizácie a svet biznisu, je najschodnejšou cestou pri hľadaní odpovedí na globálne výzvy. Tvrdí sa to v materiáli, ktorý by mal byť jedným z podkladov pre rokovania na výročnom stretnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) 23. až 28. januára v Davose.

Chudoba aj napriek určitým pokrokom, ku ktorým došlo v posledných rokoch, predstavuje naďalej jeden z najboľavejších bodov našej planéty, tvrdia zdroje WEF. Percentuálne totiž dochádza k poklesu počtu ľudí žijúcich v extrémnej chudobe. Zatiaľ čo v roku 1990 až 29 percent populácie muselo vyžiť z menej ako jedného amerického dolára denne, v roku 1999 to už bolo iba 23 percent. Bohužiaľ, tento pokles je skôr výsledkom zvyšovania počtu obyvateľov našej planéty ako reálneho zníženia počtu najchudobnejších, ktorý v spomínanom období stagnoval na úrovni 1,2 miliardy ľudí. Aj preto sa ako ambiciózny javí plán OSN znížiť toto číslo o polovicu do roku 2015. Na jeho splnenie by podľa WEF bolo potrebné dosiahnuť ročný rast na obyvateľa vo výške 3,6 percenta, čo je takmer dvojnásobok rastu dosiahnutého v minulom desaťročí.

Osobitným fenoménom je migrácia. Na jednej strane je určite znepokojujúce, že až tri percentá populácie, čiže 175 miliónov ľudí, žije mimo hraníc krajiny pôvodu. Na druhej strane peniaze, ktoré emigranti posielajú domov, sú často významnými injekciami pre tieto ekonomiky. Odhaduje sa, že táto výpomoc v celosvetovom meradle ročne dosahuje 100 miliárd USD. V prípade Nikaraguy tvorí takmer štvrtinu HDP, pokiaľ ide o Indiu, je to pätina. Suma, ktorú domov posielajú Turci pracujúci v zahraničí, prevyšuje celkové priame zahraničné investície v krajine. Okrem toho pre rozvinuté krajiny je zamestnávanie imigrantov jedným z možných spôsobom, ako sa vyrovnať s problémami súvisiacimi so starnutím ich obyvateľstva.

WEF sa na svojom výročnom summite bude zaoberať aj problematikou aids, ako aj globálneho otepľovania. V prvom prípade je alarmujúce, že v súčasnosti je na svete 42 miliónov HIV-pozitívnych ľudí a toto číslo každým dňom vzrastá. Pokiaľ ide o znižovanie emisií skleníkových plynov, by podľa WEF mohlo pozoruhodné výsledky priniesť obchodovanie s emisiami. Už doteraz sa vo svete uskutočnili takéto obchody v celkovej hodnote 350 až 500 mil. USD.

(Hd, by)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.