Hospodársky denník
USD38,997 Sk
EUR41,234 Sk
CHF28,186 Sk
CZK1,308 Sk
  Piatok  17.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vyvlastňovanie, a čo zákon?

Komentuje Jozef Kunik

Poslanci v utorok postúpili do ďalšieho legislatívneho procesu novelu zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku, tzv. stavebný zákon. Z okresných úradov na obce prejde po jej prijatí pôsobnosť stavebného úradu. Novela zákona v princípe súvisí so zmenami v kompetencii ústredných orgánov štátnej správy. Ich podstatou je, že kompetencie v oblasti územného plánovania, okrem ekologických aspektov a stavebného poriadku, by mali prejsť z ministerstva životného prostredia na ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. Ministerstvo životného prostredia navrhlo, aby na obce prešla kompetencia v oblasti vyvlastňovania. V tom prípade by rozhodnutie o vyvlastnení súkromného majetku občanov a právnických osôb vo verejnom záujme a pre potreby investorov podpisoval starosta, prípadne primátor. Tu však narazila kosa na tvrdý úradnícky kameň. Úradníci z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja s takýmto riešením nesúhlasia a tvrdia, že prechod vyvlastňovania z okresných úradov na obce nie je v celospoločenskom záujme. Dôvod? Obce v prípade nevyhnutnosti vyvlastňovať pre akcie presahujúce ich hranice nedisponujú dostatočnými personálnymi či inými kapacitami.

Preto je podľa uvedeného rezortu nevyhnutné, aby tieto aktivity zabezpečovali okresné úrady. Zrejme preto, aby úradníci na okresných úradoch, ktoré sa majú aj tak rušiť, mali čo robiť. Novela zákona rieši aj činnosť odvolacieho orgánu proti rozhodnutiam obce na úseku územného konania i stavebného poriadku. Doteraz mali obce len malú časť rozhodovacích právomocí, a preto počet odvolaní voči ich rozhodnutiam nebol veľký. Návrh zákona určuje krajský úrad ako odvolací orgán vo veciach, v ktorých v správnom konaní v prvom stupni koná obec ako stavebný úrad. Krajské úrady aj pred 1. januárom vykonávali túto činnosť a sú na to personálne, odborne aj materiálno-technicky vybavené. Prakticky sa teda v znení stavebného zákona okrem ekologických otázok nič nemení.

Najspornejšia otázka - vyvlastňovanie majetkov súkromných občanov, ostáva na ľubovôli všemocného úradníka. Pritom u nás sa stále majetok, napríklad pozemky a domy, vyvlastňujú za socialistické ceny. Navyše je celý proces v porovnaní so socializmom ešte jednoduchší. Stačí rozhodnutie, že budúca stavba, napríklad diaľnica je vo verejnom záujme a o vyvlastnení môže rozhodnúť jediný úradník. Proti vyvlastňovaciemu rozhodnutiu sa pritom nedá bojovať. Veľmi dobre to vedia napríklad občania, ktorých „chytilo“ vyvlastňovanie pozemkov a domov v priestore diaľničného privádzača v Prešove či v iných mestách a obciach. Hodnota majetku sa počíta z výmeru z roku 1991 a na trhovú cenu sa neprihliada. A tak sa stáva, že občanovi doslova násilne vyvlastnia dom a pozemok a cena, ktorú za vyvlastnenie dostane, nestačí ani na kúpu panelového bytu. Vo vyvlastňovaní nastal skutočne čas na zmenu. To priznáva aj minister životného prostredia L. Miklós. To však bude už v rukách ministra výstavby a regionálneho rozvoja L. Gyurovszkého, pretože agenda stavebného zákona od apríla prechádza do kompetencie jeho ministerstva. Skončí sa u nás socializmus vo vyvlastňovaní?

Počasie

Na našom území očakávame ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím, bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické bolesti. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa majú predsa len šetriť a vyhýbať sa väčšej námahe a stresovým situáciám. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi citliví na počasie môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a mierne pocity závratu. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Ráno miestami možnosť zvýšenia dýchacích ťažkostí.Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.Dnes bude jasno až polojasno. V nižších polohách na viacerých miestach hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Najvyššia teplota -2 až 2, pri dlhšie trvajúcom slnečnom svite až 5, na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. Južný vietor 2 až 5 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe časom až oblačno, ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách miestami okolo -7, denná 2 až 6, pri dlhšie trvajúcej hmle a na severe okolo 0 stupňov. V nedeľu bude zrána a predpoludním v nižších polohách na mnohých miestach hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Na ostatnom území polojasno, na severe časom oblačno. Ojedinele slabé zrážky, lokálne mrznúce. Nočná teplota -1 až -5 stupňov, v horských dolinách ojedinele aj chladnejšie. Denná teplota -1 až 3, za slnečného počasia až 6 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.36 a zapadne o 16.24.

Amsterdamoblačno7
Atényoblačno12
Belehradhmlisto2
Berlínoblačno5
Bratislavapolooblačno3
Bruselpolojasno7
Budapešťhmlisto3
Bukurešťoblačno5
Frankfurthmlisto4
Helsinkidážď so snehom-2
Istanbulprehánky7
Kodaňpolooblačno5
Kyjevoblačno3
Lisabonpolooblačno10
Londýnprehánky9
Madridslnečno10
Moskvazamračené-1
Osloprehánky2
Parížhmlisto5
Prahaoblačno3
Rímpolooblačno9
Sofiapolooblačno7
Štokholmoblačno4
Varšavapolojasno3
Viedeňpolojasno5
Záhrebslnečno3
Ženevahmlisto3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.