Hospodársky denník
USD38,997 Sk
EUR41,234 Sk
CHF28,186 Sk
CZK1,308 Sk
  Piatok  17.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rázny tón zdvihol ropu

Ceny ropy na svetových burzách včera v skorších hodinách prevalcovali rekordné hodnoty dosiahnuté len nedávno a vyšplhali sa na nové dvojročné maximum. Neskoršie obchodovanie vymazalo časť týchto ziskov. Hlavným faktorom rastu boli ostré vyhlásenia hlavného zbrojného inšpektora OSN Hansa Blixa. Šéf tímu inšpektorov vyslal vo štvrtok Iraku jasné signály o tom, že ak má záujem vyriešiť situáciu mierovou cestou, musí nevyhnutne začať výraznejšie spolupracovať. Blix označil situáciu za veľmi napätú a dôrazne požaduje od Iraku vierohodný dôkaz o tom, že odstránil programy na výrobu akéhokoľvek druhu zbraní hromadného ničenia. Irackí vedci musia byť podľa neho voľne k dispozícii na rozhovory v rámci krajiny, ako aj za jej hranicami. Situácia na trhu je veľmi napätá. Výpadok irackých dodávok v prípade začatia vojnového konfliktu by ešte umocnil nedostatok čierneho zlata na trhu, spôsobený 47-dňovou absenciou venezuelskej ropy.

Kriticky nízke

Zatiahnutie ropných kohútikov vo Venezuele v dôsledku vnútroštátnych nepokojov najvýraznejšie postihuje USA. Podľa najnovšej správy americkej Energetickej informačnej agentúry (EIA) stav zásob ropy v krajine v priebehu týždňa, končiaceho sa minulým piatkom, kriticky klesol. Ich pád o 6,4 mil. barelov posunul zásoby len necelé tri milióny od hranice „nižšej operačnej úrovne zásob“ (270 mil. barelov), pri ktorej môžu byť rafinérie nútené obmedziť prevádzku. Februárové ceny kontraktov na surovú ropu sa na parkete NYMEX v New Yorku obchodovali za 33,55 USD za barel po tom, čo si v priebehu dňa pripísali 34 centov. Iba o cent nižší nárast zaznamenali februárové kontrakty ropy typu Brent v Londýne, keď sa v závere dňa obchodovali po 31,55 USD za barel. Včerajším dňom sa tieto kontrakty skončili. Februárové ceny vykurovacieho oleja na NYMEX-e sa zmenili len nepatrne o 0,04 centa na 90,8 centa za galón. Benzín klesol o 0,33 centa a predával sa po 90,10 centa za galón.

Opäť hore

Zlato sa opäť chytilo šance, ktorú jej ponúkol klesajúci dolár. Zelená bankovka má za sebou ďalší zlý deň, naštartovaný negatívnou správou o vývoji indexu spotrebiteľských cien (CPI) v USA, ktorý v decembri stúpol o 0,1 %. Žltý kov sa stal opäť o niečo cenovo prístupnejším pre investorov na druhej strane oceánu a zaznamenal tak nárast po tom, čo v posledných dňoch klesol z dosiahnutého šesťročného maxima, keď obchodníci vyberali zisky. Okrem úrovne dolára pôsobí v prospech zlata aj vývoj na akciových trhoch. Ostré vyjadrenia Hansa Blixa a pokračujúca mobilizácia pred prípadným vojnovým konfliktom stupňujú záujem o držbu zlata. Žltý kov tradične predstavuje nadpriemernú investíciu v časoch otrasov na finančných trhoch. Očakáva sa, že všetky faktory tlačiace ceny zlata do výšin sú momentálne zahrnuté v jeho cene a akýkoľvek výskyt pozitívnej správy či rezolúcie bude pravdepodobne viesť k vyberaniu ziskov. Počas štvrtkovej seansy si zlato na newyorskom parkete COMEX pripísalo 1,8 USD a na konci obchodovacieho dňa sa kótovalo na úrovni 352,9 USD. Marcové ceny striebra ostali nezmenené na úrovni 4,78 USD. Aprílové kontrakty platiny na NYMEX-e sa posilnili o 2,4 USD na 612 USD.

(Ľ. Martauzová/REUTERS)

Počasie

Na našom území očakávame ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím, bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické bolesti. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa majú predsa len šetriť a vyhýbať sa väčšej námahe a stresovým situáciám. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi citliví na počasie môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a mierne pocity závratu. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Ráno miestami možnosť zvýšenia dýchacích ťažkostí.Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.Dnes bude jasno až polojasno. V nižších polohách na viacerých miestach hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Najvyššia teplota -2 až 2, pri dlhšie trvajúcom slnečnom svite až 5, na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. Južný vietor 2 až 5 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe časom až oblačno, ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách miestami okolo -7, denná 2 až 6, pri dlhšie trvajúcej hmle a na severe okolo 0 stupňov. V nedeľu bude zrána a predpoludním v nižších polohách na mnohých miestach hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Na ostatnom území polojasno, na severe časom oblačno. Ojedinele slabé zrážky, lokálne mrznúce. Nočná teplota -1 až -5 stupňov, v horských dolinách ojedinele aj chladnejšie. Denná teplota -1 až 3, za slnečného počasia až 6 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.36 a zapadne o 16.24.

Amsterdamoblačno7
Atényoblačno12
Belehradhmlisto2
Berlínoblačno5
Bratislavapolooblačno3
Bruselpolojasno7
Budapešťhmlisto3
Bukurešťoblačno5
Frankfurthmlisto4
Helsinkidážď so snehom-2
Istanbulprehánky7
Kodaňpolooblačno5
Kyjevoblačno3
Lisabonpolooblačno10
Londýnprehánky9
Madridslnečno10
Moskvazamračené-1
Osloprehánky2
Parížhmlisto5
Prahaoblačno3
Rímpolooblačno9
Sofiapolooblačno7
Štokholmoblačno4
Varšavapolojasno3
Viedeňpolojasno5
Záhrebslnečno3
Ženevahmlisto3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.