Hospodársky denník
USD38,997 Sk
EUR41,234 Sk
CHF28,186 Sk
CZK1,308 Sk
  Piatok  17.Januára 2003

Kodanské bublinky

Čakajú nás nové podmienky

Obraz podmienok pre poľnohospodárstvo budúcich a terajších členov po kodanskom summite pripomína obraz krištáľovo čistého mora, ale s veľmi hlbokým dnom. Všetko sa krúti len okolo toho, čo získame, koľko dostaneme, čo nám patrí, ako to môže byť na strane príjmov, ale chýba to základné: čo to bude stáť, či zostanú rovnaké dane (najmä DPH), ceny vstupov, či bude aj naďalej tzv. červená nafta, ako budeme podporovať export, nákup zastaranej techniky a mechanizácie a pod. O tom sa veľmi, či skôr vôbec, nehovorí. Akoby doterajšie analýzy a prognózy nášho poľnohospodárstva a o vplyvoch vstupu do EÚ boli len skeptickou fantáziou odborníkov.

Nepovažujem sa však za skeptika. Z doterajšej svojej praxe viem, že každá minca má dve strany, a ten, kto chce hospodáriť, a pritom byť efektívny, tak nemôže hľadieť len na to, čo od koho dostane, ale aj na to, čo bude stáť hospodárenie v nových podmienkach. Podnikanie vo veľkej Európe prinesie popri väčších peniazoch aj väčšie podnikateľské starosti. Kvotácia výroby či predaja na trhu automaticky neznamená, že sa predá za toľko, za čo sa vyrobilo, alebo že sa predá s takým ziskom, ktorý pokryje vyššie náklady na život, alebo taký životný štandard, po ktorom túžime a chceme mať, aby sme mohli kupovať tovar alebo potreby za vyššie ceny.

Vstupom do EÚ sa v žiadnom prípade hneď nezbavíme svojich národných problémov, ani ich neprenesieme na chrbty farmárov v susedných krajinách. Preto si myslím, že je najvyšší čas po eufórii a vyprchaní bubliniek z kodanského šampanského, začať prípravu na využitie daných šancí. Rezort by mal pripraviť komplexný materiál nielen na vládnu diskusiu alebo na rokovanie v NR SR, ale aj na diskusiu v poľnohospodárskych samosprávach, ba možno aj na celom vidieku. Nestačí len niekoľko expertíznych článkov v dennej tlači. Nepostačí ani niekoľko výziev či rezolúcií protestujúcich alebo inak rozmýšľajúcich politikov. Každý, kto bude a je odhodlaný v poľnohospodárstve podnikať (veď ide aj o lesníctvo, potravinárstvo, služby a ďalšie), by mal prísť teraz so svojím pohľadom. Ak nevzíde nová rezortná koncepcia, tak treba zrevidovať tú, ktorá platí, ak ju chce súčasná vláda plniť. To, že treba prerobiť mnohé administratívne či výkonné štátne štruktúry, je samozrejmosť, ale ako sa má pretvoriť nový ekonomický stimul v podnikaní, to je mnohým našim poľnohospodárskym manažérom dosť nejasné.

Stojíme v našom poľnohospodárstve nie na rázcestí, ako sa hovorievalo v 90. rokoch, ale na novej ceste, ktorú si musíme sami postaviť tak, aby sa dalo po nej nielen chodiť, ale aj jazdiť. Vlaňajšia jeseň nebola mimoriadne priaznivá, nezostalo toľko obilia ako malo, niektoré plodiny sa zberali s vysokými stratami (zemiaky, cukrová repa, kukurica). Sú problémy s odbytom ošípaných, niet peňazí na pokrytie zásob. Takpovediac východiskové straty pre novú agrárnu koncepciu nie sú práve najlepšie napriek tomu, že poľnohospodárstvo nebolo vlani v červených číslach. Väčšmi preto musíme zostať na zemi a začať s prípravou na nové podmienky nielen zodpovedne, ale už dnes.

MVDr. Gabriel Karlin

poslanec NR SR

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.