Hospodársky denník
USD38,997 Sk
EUR41,234 Sk
CHF28,186 Sk
CZK1,308 Sk
  Piatok  17.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













EÚ hľadá svoju budúcu tvár

Stop harmonizácii zákonov v členských krajinách únie?

Nie vždy platí pravidlo „viac hláv - viac rozumu“. V prípade diskusií o budúcnosti Európskej únie skôr platí zásada „viac hláv - viac názorov“... EÚ stojí pred svojím najhistorickejším rozšírením a takisto pred nevyhnutnou reformou európskych inštitúcií. EÚ hľadá svoju budúcu tvár. Týmto neľahkým procesom sa intenzívne zaoberá 105-členné fórum, tzv. Konvent o budúcnosti Európy, ktorému šéfuje Valéry Giscard d´Estaign, bývalý francúzsky prezident. Giscardov tím okrem iného pripravuje verziu budúcej ústavy únie. A do nej - ako včera uviedol britský denník Financial Times - sa Giscard snaží prepašovať znenia, ktoré by prinútili EÚ odovzdať časť právomocí národným vládam. Podľa predbežnej verzie budúcej ústavy by najvyššia zákonná norma mala únii zakázať harmonizáciu zákonov členských krajín vo viacerých oblastiach, od priemyslu po zamestnávanie. Ak by sa to stalo pravdou, bolo by to dosť čudné z hľadiska nových členov (terajších kandidátov), ktorí v posledných rokoch nerobia nič iné, iba harmonizujú svoje zákony s legislatívou EÚ. Konvent má návrh Ústavy EÚ vypracovať do júna tohto roka.

Riadiace prezídium Konventu o článkoch ústavy rokovalo včera. V čase našej uzávierky neboli ešte známe výsledky týchto rozhovorov, predpokladá sa však, že Giscardov návrh vyvolá odmietavú reakciu väčšiny členov Konventu. Toto fórum totiž už vlani negatívne prijalo myšlienky na obmedzenie právomocí EÚ. Najmä zástupcovia menších krajín totiž majú obavy, že únia by sa tak dostala pod vplyv veľkých členských krajín únie.

Giscardov najnovší počin určite nie je náhodná sólo akcia. Prichádza podozrivo rýchlo po utorkovej francúzsko-nemeckej iniciatíve na vytvorenie funkcie nového predsedu Európskej rady, fóra lídrov členských krajín EÚ. Vytvorenie postu predsedu Európskej rady pritom nie je nič iné len pokus o oslabenie nezávislej (menej ovplyvniteľnej) Európskej komisie (EK), považovanej za akýsi vládny kabinet únie. Nemecký kancelár Gerhard Schröder a francúzsky prezident Jacques Chirac sa zhodli v názore, že reformované predsedníctvo EÚ by sa malo skladať nielen z predsedu EK, ktorého by mal podľa nich voliť Európsky parlament, ale - a to je nóvum - aj z predsedu Európskej rady, voleného na niekoľko rokov z premiérov členských krajín únie. Novovytvorené predsedníctvo Európskej rady by malo nahradiť súčasné polročné rotujúce predsedníctvo.

Francúzko-nemecký projekt vyhovuje najmä väčším štátom únie - Veľkej Británii, Španielsku, Taliansku -, ktoré tak budú mať viac šancí presadzovať svoje záujmy, čo, pravdaže, menšie národy vnímajú s nedôverou. Podľa nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung „dvojpredsedníctvo“ EÚ pomôže presvetliť džungľu bruselských inštitúcií a zjednoduší spoluprácu medzi nimi. Na druhej strane však stoja názory, že v Bruseli takýmto spôsobom vznikne zdroj konfliktov a vzájomnej konkurencie. Prezident EK a prezident Európskej rady budú tvoriť akýsi dvojitý vrchol riadenia. K tomu ešte prirátajme snahy únie o vytvorenie funkcie spoločného európskeho ministra zahraničných vecí a džungľa nie je vôbec prehľadnejšia...

Ústava EÚ sa ľahko rodiť nebude. Už teraz únia - iba s pätnástimi členmi - dokazuje, že jej akcieschopnosť, najmä v oblastiach bezpečnosti a vonkajšej politiky, nie je dostatočná. Po rozšírení EÚ na 25 členov a neskôr aj viac ako 30, čo prinesie zatiaľ ťažko predvídané problémy a zmeny bude nevyhnutné, aby sa zvýšila jej rozhodovacia a operatívna schopnosť tak, aby vedela účinne presadzovať svoje vlastné hodnoty a záujmy, pre ktoré vznikla. Kým menšie národy vrátane terajších kandidátov dúfajú, že jednotná Európa bude viac o solidarite ako o egoizme, veľké štáty sa svojej váhy ovplyvňovania budú vzdávať len veľmi ťažko.

Iaromír Novák

Počasie

Na našom území očakávame ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím, bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické bolesti. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa majú predsa len šetriť a vyhýbať sa väčšej námahe a stresovým situáciám. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi citliví na počasie môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a mierne pocity závratu. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Ráno miestami možnosť zvýšenia dýchacích ťažkostí.Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.Dnes bude jasno až polojasno. V nižších polohách na viacerých miestach hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Najvyššia teplota -2 až 2, pri dlhšie trvajúcom slnečnom svite až 5, na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. Južný vietor 2 až 5 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe časom až oblačno, ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách miestami okolo -7, denná 2 až 6, pri dlhšie trvajúcej hmle a na severe okolo 0 stupňov. V nedeľu bude zrána a predpoludním v nižších polohách na mnohých miestach hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Na ostatnom území polojasno, na severe časom oblačno. Ojedinele slabé zrážky, lokálne mrznúce. Nočná teplota -1 až -5 stupňov, v horských dolinách ojedinele aj chladnejšie. Denná teplota -1 až 3, za slnečného počasia až 6 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.36 a zapadne o 16.24.

Amsterdamoblačno7
Atényoblačno12
Belehradhmlisto2
Berlínoblačno5
Bratislavapolooblačno3
Bruselpolojasno7
Budapešťhmlisto3
Bukurešťoblačno5
Frankfurthmlisto4
Helsinkidážď so snehom-2
Istanbulprehánky7
Kodaňpolooblačno5
Kyjevoblačno3
Lisabonpolooblačno10
Londýnprehánky9
Madridslnečno10
Moskvazamračené-1
Osloprehánky2
Parížhmlisto5
Prahaoblačno3
Rímpolooblačno9
Sofiapolooblačno7
Štokholmoblačno4
Varšavapolojasno3
Viedeňpolojasno5
Záhrebslnečno3
Ženevahmlisto3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.