Hospodársky denník
USD38,997 Sk
EUR41,234 Sk
CHF28,186 Sk
CZK1,308 Sk
  Piatok  17.Januára 2003

Ostrejšie slová inšpektorov OSN

Irak musí urobiť viac, ako urobil doteraz, aby sa vyhol vojne, vyhlásil to včera v Bruseli šéf zbrojných inšpektorov OSN Hans Blix, podľa ktorého je situácia „napätá a nebezpečná“. Podľa neho musí byť režim irackého prezidenta Saddáma Husajna aktívnejší, aby presvedčil Bezpečnostnú radu OSN, že nemá zbrane hromadného ničenia a vyhol sa tak vojenskému zásahu. Blix navštívil Brusel, aby o doterajších zisteniach informoval predstaviteľov EÚ. Medzinárodné spoločenstvo si podľa Hansa Blixa želá „overené a dôveryhodné“ odzbrojenie Iraku, k čomu vedú dve cesty: na pôde OSN prostredníctvom inšpekcií alebo pomocou vojenského zásahu.

V rovnakom čase je Rusko znepokojené „rastúcim tlakom určitých amerických kruhov“ na zbrojných inšpektorov, ktorí v Iraku hľadajú zbrane hromadného ničenia. Podľa ruského ministra zahraničných vecí Igora Ivanova je americký nátlak v rozpore s rezolúciou OSN.

NATO sa zatiaľ nerozhodlo, či pomôže USA v prípade útoku na Irak. Americkú žiadosť o pomoc aliancia preskúma podľa bežných procedúr, vyhlásil včera v Aténach generálny tajomník NATO George Robertson. USA v stredu oficiálne požiadali spojencov z NATO o pomoc a podporu v prípade vojenskej operácie proti Iraku. Podľa nemenovaného predstaviteľa NATO Američania požiadali o šesť rôznych druhov podpory, z ktorých žiadna neobsahuje priame vojenské zapojenie NATO do prípadného útoku na Irak.

Americká armáda pokračuje v sťahovaní do oblasti Zálivu. Viac ako desať amerických bojových lietadiel odletelo včera z americkej leteckej základne Spangdahlem v centrálnom Nemecku na Blízky východ. Podľa plukovníka Stephena Muellera, veliteľa 52. stíhacej letky, sa stíhačky typu F-16 zúčastnia na bojovom výcviku.

Americké ministerstvo obrany plánuje umožniť reportérom, aby sa pridali k frontovým jednotkám počas prípadnej vojny v Iraku. Obe strany však stále znepokojuje otázka, či si môžu navzájom dôverovať. Pentagón organizuje štyri mediálne „výcvikové tábory“ na prípravu asi 240 novinárov - reportérov z tlače, fotografov a televízne štáby - na to, s čím sa môžu stretnúť, ak budú sprevádzať amerických vojakov pri vpáde do Iraku. Pripojenie reportérov k frontovým jednotkám je obratom v prístupe ministerstva obrany, ktoré v uplynulých desaťročiach zastávalo názor, že prítomnosť novinárov by mohla narušiť vojenské operácie.

K medzinárodnému úsiliu o mierové riešenie irackej krízy sa včera pripojil aj tibetský dalajláma. Najvyšší duchovný a svetský predstaviteľ Tibetu varoval, že akákoľvek vojna ublíži aj ostatným krajinám a povedie „k ceste deštrukcie“.

(TASR, by)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.