Hospodársky denník
USD39,118 Sk
EUR41,667 Sk
CHF28,555 Sk
CZK1,326 Sk
  Pondelok  20.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Veľké výbuchy nie sú časté

Asi každých desať rokov dôjde vo vrchných vrstvách atmosféry k výbuchu so silou trikrát väčšou ako mala atómová bomba zvrhnutá na Hirošimu. Tieto detonácie spôsobujú bolidy - meteory s priemerom niekoľkých desiatok metrov, ktorých prelet sprevádza ohlušujúci rachot. Vedci z Kanady a USA zverejnili v časopise Nature článok o frekvencii takýchto explózií.

Väčšina bolidov je taká malá, že v atmosfére úplne zhoria a na zemi nezanechajú žiadny kráter. Ich ničivá sila však môže mať aj nedozerné následky.

Učebnicovým príkladom takéhoto účinku je sibírsky región Tunguzka, nad ktorým v roku 1908 explodoval asi 50-metrový bolid. Tlaková vlna pováľala v okruhu stoviek kilometrov všetky stromy a vymrštila do vzduchu aj zvieratá. Len vďaka odľahlosti regiónu neboli ľudské obete. Podľa výpočtov vedcov mala tunguzská explózia silu najmenej desať megaton TNT, čo zodpovedá ničivej sile najväčších vodíkových bômb z arzenálu studenej vojny.

Doterajšie výpočty uvádzali, že s takouto udalosťou možno rátať každých 200 - 300 rokov. Tento odhad teraz poopravil Peter Brown z University of Western Ontario, ktorý s americkými kolegami z Los Alamos National Laboratory vyhodnocoval údaje amerických vojenských družíc. Analýza ukázala, že Zem, videné štatisticky, je aspoň v najbližších storočiach v bezpečí. Explózia porovnateľná s tou v Tunguzke sa totiž stáva približne každých tisíc rokov.

Potrebné údaje získali vedci zo satelitov, ktorými armáda USA monitoruje ilegálne jadrové skúšky. Ich detektory registrujú záblesky v atmosfére, ktoré sú aj sprievodným javom bolidov. Z intenzity týchto bleskov vypočítal Brown silu príslušnej explózie. V období od roku 1994 do septembra 2002 identifikovali celkom 300 výbuchov spôsobených bolidmi. Ich sila sa pohybovala od desatiny kilotony po niekoľko desiatok kiloton TNT. Z toho vyplýva, že detonácie spôsobili bolidy s priemerom do desať metrov.

Na základe týchto údajov vedci vypočítali, že k explóziám v oblasti jednej megatony TNT, ktoré by mali značný dosah aj na zemský povrch, dochádza asi každých 130 rokov. Menšie výbuchy sú častejšie: Udalosť, porovnateľná s explóziou bolidu vlani v júni nad Stredozemným morom, by sa mohla zopakovať každé tri roky. Intenzita explózie bolidu dosiahla vtedy viac ako 20 kiloton TNT. Podľa názoru americkej armády by to stačilo na to, aby to jadrové mocnosti ako India alebo Pakistan mohli mylne pochopiť ako nukleárny útok.

(hy)

Počasie

Na viacerých miestach najmä v ranných hodinách zhoršenie podmienok pre rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší môžu podmieniť zvýšenie ťažkostí pri ochoreniach dýchacích ciest (astma, chronická bronchitída, nádcha), ako aj u pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím.Celkovo však prevládajú relatívne priaznivé účinky počasia na meteosenzitívnych ľudí, najmä na reumatikov a toleranciu telesnej a duševnej námahy - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Citlivé, vegetatívne labilné osoby s nízkym tlakom krvi majú sklon k migrénam a pocitom závratu. Je náchylnosť na vyššiu pulzovú frekvenciu. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť. Zajtra predpokladáme postupné zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

Dnes bude prevažne zamračené a hmlisto, ojedinele slabé sneženie alebo aj mrznúce mrholenie. Na horách a ojedinele prechodne aj v nižších polohách slnečno a pomerne teplo. Najvyššia denná teplota -7 až -3, pri slnečnom počasí do 2 stupňov. Teplota vo výške 1500 m napoludnie okolo 3 stupňov. Slabý vietor južných smerov. V utorok bude v nižších polohách zamračené a hmlisto, ojedinele slabé sneženie. Na horách prevažne jasno a cez deň teplo. Najnižšia nočná teplota -3 až -8, v údoliach a kotlinách najmä pri nočnom vyjasnení okolo -10, najvyššia denná teplota -5 až -1, na horách 2 až 5 stupňov. V stredu bude v nižších polohách naďalej zamračené a hmlisto, ojedinele slabé sneženie. Na horách jasno až polojasno, na západe neskôr oblačno. Najnižšia nočná teplota -3 až -8, v údoliach a kotlinách najmä pri nočnom vyjasnení okolo -10, najvyššia denná teplota -5 až -1, na horách 0 až 4 stupne. Slnko vyjde zajtra o 7.33 a zapadne o 16.33 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 16. 1. 2003: Bratislava 100,98, Sliač 98,67, Košice 99,66, Poprad 93,99, za 17. 1. 2003: Bratislava 101,37, Sliač 99,12, Košice 100,15, Poprad 94,46, za 18. 1. 2003: Bratislava 100,83, Sliač 98,69, Košice 99,76, Poprad 93,94.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamzamračené6
Atényprehánky10
Belehradhmlisto2
Berlínoblačno 4
Bratislavahmlisto-2
Bruselzamračené6
Budapešťhmlisto-1
Bukurešťdážď4
Frankfurtzamračené4
Helsinkisneženie2
Istanbulprehánky8
Kodaňoblačno5
Kyjevzamračené3
Lisabondážď10
Londýndážď9
Madridobčasný dážď7
Moskvazamračené0
Oslooblačno4
Parížzamračené7
Prahahmlisto -2
Rímprehánky9
Sofiaprehánky3
Štokholmdážď so snehom3
Varšavaoblačno1
Viedeňhmlisto-2
Záhrebzamračené-1
Ženevazamračené5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.