Hospodársky denník
USD39,118 Sk
EUR41,667 Sk
CHF28,555 Sk
CZK1,326 Sk
  Pondelok  20.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Husajn vraj nechce do exilu

Iracký vedec popiera súvislosti s jadrovým programom

Bagdad považuje za hlúposti reči o možnom odchode irackého prezidenta Saddáma Husajna do exilu v úsilí predísť vojne v Perzskom zálive. „Sú to hlúposti, je to jeden z prostriedkov psychologickej vojny proti Iraku,“ vyhlásil bratranec Saddáma Husajna a člen Veliteľskej rady revolúcie Alí Hasan al-Madžíd. Irak bude hlavnou témou dnešného zasadnutia ministrov 15 členských krajín BR OSN v New Yorku.

Za čistú špekuláciu označila v sobotu nemecká vláda správu časopisu Der Spiegel o tom, že sa už rozhodla hlasovať proti prípadnej rezolúcii OSN povoľujúcej vojenský zásah proti Iraku. Šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer vyhlásil, že Nemecko už svoje stanovisko prezentovalo: „Odmietame vojenskú účasť. Žiadame dodržanie rezolúcie OSN č. 1441 bez použitia násilia, všetko ostatné sú špekulácie.“ Nemecký kancelár Gerhard Schröder opakovane vyhlásil, že jeho krajina sa nezúčastní na vojenskej intervencii v Iraku, odmietol však informácie o tom, že Berlín sa už rozhodol, ako bude v BR OSN hlasovať. Aj v prípade, žeby Nemecko hlasovalo proti rezolúcii, nemá právo veta, ktorým disponuje len päť stálych členov rady.

Dátum 27. január, keď majú zbrojní inšpektori odovzdať BR OSN správu o odzbrojení Iraku, nie je podľa riaditeľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Mohameda El Baradeia dňom ukončenia inšpekcií v Iraku. „Aby mohli inšpektori dobre splniť svoju misiu, potrebujú niekoľko mesiacov navyše, pričom konkrétny časový plán bude závisieť od ochoty Bagdadu spolupracovať,“ zdôraznil El Baradei. Prípravy USA na možný útok na Irak práci inšpektorov v žiadnom prípade nezabránia, dodal.

Pochod amerických jednotiek do Perzského zálivu je podľa náčelníka generálneho štábu americkej armády Richarda Myersa vždy možné zastaviť a nemusí tiež nevyhnutne viesť k vojne s Irakom. Vojna sa po štvrtkovom náleze 11 prázdnych chemických bojových hlavíc inšpektormi OSN nestala reálnejšou, dodal a zdôraznil, že je na postoji irackej strany, či ku konfliktu dôjde.

Iracký vedec Falih Hasan Hamza v sobotu „kategoricky“ dementoval akúkoľvek súvislosť medzi dokumentmi nájdenými v jeho dome a irackým jadrovým programom. „Inšpektori sa zmocnili osobných dokumentov, ktoré nemajú nič spoločné s bývalým jadrovým programom Iraku. Hasan vyhlásil, že dokumenty sú súčasťou jeho súkromného výskumu a študentských prác. Vedec obvinil inšpektorov z mafiánskych praktík a hoci priznal, že dokumenty obsahovali informácie o pokusoch s obohacovaním uránu z konca 80. rokov, vyhlásil, že nikdy pre iracký jadrový program nepracoval. Zbrojní inšpektori odhalili v jeho dome 3000 strán dokumentov, o ktorých sa Irak nezmienil vo svojej správe predloženej OSN. Nájdené písomnosti sa týkajú technológie obohacovania uránu. Šéf zbrojných inšpektorov OSN Hans Blix včera označil sobotňajší nález dokumentov za znepokojujúci. „Toto nie sú zbrane hromadného ničenia. Dokumenty nie sú zbrane hromadného ničenia. Nie sú to strely. Ale sú znamením, že nie všetko bolo priznané, a to je znepokojujúce,“ povedal Blix. Nájdenie neuvedených písomností o irackom jadrovom programe núti klásť otázky, či Irak nezatajil vo svojej obsiahlej správe predloženej OSN aj ďalšie dokumenty. Blix spolu s El Baradeiom pricestovali včera do Bagdadu na rokovania so Saddámom Husajnom. Ich snahou je v jednom z posledných kôl rokovaní prinútiť Irak k úplnej spolupráci s inšpektormi OSN, požiadať Bagdad o aktívnejšiu spoluprácu pri zbrojných inšpekciách a vyjasniť znepokojujúce zistenia inšpektorov z posledných dní. „Nemyslíme si, že vojna je nevyhnutná. Vieme, že inšpekčný proces je mierovou alternatívou, ale vyžaduje si aktívnu spoluprácu zo strany Iraku,“ uviedol po prílete do Bagdadu Hans Blix a dodal: „Budeme rokovať s našimi irackými kolegami o ďalšom zlepšení tohto procesu.“ Nové dokumenty a informácie z irackej strany by podľa Baradeiho pomohli inšpektorom pri zostavovaní ich správy o zbrojnej situácii v Iraku, ktorú musia predložiť BR OSN 27. januára.

Zbrojní inšpektori OSN pokračovali včera v Iraku s kontrolou objektov, v ktorých by mohli byť ukryté zbrane hromadného ničenia. Tímy expertov sa vydali najmenej do siedmich podozrivých objektov. V sobotu inšpektori navštívili sedem objektov a vrátili sa aj na miesto, kde vo štvrtok našli prázdne chemické bojové hlavice. Let helikoptérou do tzv. bezletovej zóny v severnom Iraku experti v sobotu zrušili, pretože irackí predstavitelia trvali na tom, že ich budú sprevádzať.

(TASR)

Snímka TASR/EPA

Počasie

Na viacerých miestach najmä v ranných hodinách zhoršenie podmienok pre rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší môžu podmieniť zvýšenie ťažkostí pri ochoreniach dýchacích ciest (astma, chronická bronchitída, nádcha), ako aj u pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím.Celkovo však prevládajú relatívne priaznivé účinky počasia na meteosenzitívnych ľudí, najmä na reumatikov a toleranciu telesnej a duševnej námahy - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Citlivé, vegetatívne labilné osoby s nízkym tlakom krvi majú sklon k migrénam a pocitom závratu. Je náchylnosť na vyššiu pulzovú frekvenciu. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť. Zajtra predpokladáme postupné zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

Dnes bude prevažne zamračené a hmlisto, ojedinele slabé sneženie alebo aj mrznúce mrholenie. Na horách a ojedinele prechodne aj v nižších polohách slnečno a pomerne teplo. Najvyššia denná teplota -7 až -3, pri slnečnom počasí do 2 stupňov. Teplota vo výške 1500 m napoludnie okolo 3 stupňov. Slabý vietor južných smerov. V utorok bude v nižších polohách zamračené a hmlisto, ojedinele slabé sneženie. Na horách prevažne jasno a cez deň teplo. Najnižšia nočná teplota -3 až -8, v údoliach a kotlinách najmä pri nočnom vyjasnení okolo -10, najvyššia denná teplota -5 až -1, na horách 2 až 5 stupňov. V stredu bude v nižších polohách naďalej zamračené a hmlisto, ojedinele slabé sneženie. Na horách jasno až polojasno, na západe neskôr oblačno. Najnižšia nočná teplota -3 až -8, v údoliach a kotlinách najmä pri nočnom vyjasnení okolo -10, najvyššia denná teplota -5 až -1, na horách 0 až 4 stupne. Slnko vyjde zajtra o 7.33 a zapadne o 16.33 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 16. 1. 2003: Bratislava 100,98, Sliač 98,67, Košice 99,66, Poprad 93,99, za 17. 1. 2003: Bratislava 101,37, Sliač 99,12, Košice 100,15, Poprad 94,46, za 18. 1. 2003: Bratislava 100,83, Sliač 98,69, Košice 99,76, Poprad 93,94.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamzamračené6
Atényprehánky10
Belehradhmlisto2
Berlínoblačno 4
Bratislavahmlisto-2
Bruselzamračené6
Budapešťhmlisto-1
Bukurešťdážď4
Frankfurtzamračené4
Helsinkisneženie2
Istanbulprehánky8
Kodaňoblačno5
Kyjevzamračené3
Lisabondážď10
Londýndážď9
Madridobčasný dážď7
Moskvazamračené0
Oslooblačno4
Parížzamračené7
Prahahmlisto -2
Rímprehánky9
Sofiaprehánky3
Štokholmdážď so snehom3
Varšavaoblačno1
Viedeňhmlisto-2
Záhrebzamračené-1
Ženevazamračené5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.