Hospodársky denník
USD39,178 Sk
EUR41,707 Sk
CHF28,538 Sk
CZK1,338 Sk
  Streda  22.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vzdelaný a moderný monarcha

Švédsky kráľ Carl XVI. Gustaf a jeho manželka Silvia na Slovensku

Na trojdňovú oficiálnu návštevu Slovenska pricestuje dnes švédsky kráľ Carl XVI. Gustaf s manželkou Silviou. Kráľ Carl XVI. Gustaf sa narodil 30. apríla 1946 ako najmladšie dieťa a jediný syn korunného princa Gustafa Adolfa a princeznej Sibylly zo Sachsen-Coburg-Gothy. Korunný princ Gustaf Adolf zahynul v roku 1947 pri leteckom nešťastí, takže súčasný švédsky panovník sa stal korunným princom už v čase, keď v roku 1950 nastúpil na trón jeho starý otec Gustaf VI. Adolf. Carl Gustaf navštevoval ako nástupník trónu internátnu školu v Sigtune neďaleko Štokholmu, kde v roku 1966 maturoval. Po maturite absolvoval dvaapolročnú vojenskú službu, ktorá pozostávala z výcviku v pozemných, námorných a leteckých silách. Sústredil sa najmä na námorný výcvik. Ďalší rok sa korunný princ vzdelával na univerzite v Uppsale, kde absolvoval kurzy v oblasti histórie, sociológie, politických vied, fiškálneho práva a ekonómie. V štúdiu štátnej ekonómie pokračoval na štokholmskej univerzite, vedomosti si dopĺňal prostredníctvom špeciálneho vzdelávacieho programu, ktorý mu mal poskytnúť rozsiahle znalosti o spravovaní krajiny a živote Švédov. Následník trónu získal skúsenosti aj štúdiom činnosti Stálej švédskej misie pri OSN v New Yorku, Švédskej organizácie pre medzinárodný rozvoj v Afrike, prax nadobudol aj v Hambro's Bank v Londýne a na tamojšom švédskom veľvyslanectve a v obchodnej komore.

Kráľovského trónu sa Carl Gustaf ujal v roku 1973 ako 27-ročný. V čase nástupu na švédsky trón bol o dve generácie mladší ako jeho predchodca a stal sa aj najmladším z bernadottovských monarchov. Podľa švédskej ústavy z roku 1975 je kráľ hlavou štátu, každoročne otvára zasadnutie Riksdagu (švédsky parlament) a predsedá pravidelným i mimoriadnym zasadnutiam kabinetu. Kráľ je tiež predsedom Poradného orgánu pre zahraničnú politiku a má najvyššiu vojenskú hodnosť, hoci ozbrojené sily sú podriadené rozhodovacej právomoci švédskej vlády. Kráľovi prislúchajú najmä povinnosti reprezentatívneho a ceremoniálneho charakteru. Na požiadanie vlády prijíma hlavy iných štátov a uskutočňuje zahraničné návštevy. Má povinnosť podávať priznanie svojich osobných príjmov a majetku a platiť dane v rovnakej výške ako všetci švédski občania.

Švédsky kráľ sa v roku 1976 oženil s o tri roky staršou Silviou Renate Sommerlathovou, ktorá sa stala švédskou kráľovnou. Dcéra západonemeckého obchodníka a Brazílčanky sa narodila v Heidelbergu, ale dlhé roky žila v Sao Paule, kde jej otec zastupoval švédsky podnik. Budúca švédska kráľovná študovala na Tlmočníckej škole v Mníchove, kde získala diplom tlmočníčky zo španielčiny. S dedičom švédskeho trónu sa spoznala počas letných olympijských hier v Mníchove v roku 1972, kde pôsobila ako hlavná hosteska organizačného výboru. V manželstve, ktoré uzavreli v júni 1976, sa im narodili tri deti: korunná princezná Viktória (1977), princ Karol Filip (1979) a princezná Madeleine (1982). Nový zákon o nástupníctve z roku 1980 zabezpečuje kráľovské žezlo najstaršej Viktórii. Dedičom trónu je totiž podľa neho najstarší potomok kráľa a kráľovnej bez ohľadu na pohlavie.

Rodina švédskeho kráľa žije v zámku Drottingholm, ležiacom mimo hlavného mesta. Kráľ Carl XVI. Gustaf obľubuje more a vodné športy, najmä športové potápanie a jazdu na lodi. Je aj fanúšikom zjazdového a bežeckého lyžovania, niekoľkokrát sa dokonca zúčastnil na Vasovom behu - známom švédskom cezpoľnom behu na lyžiach na 90 kilometrov. Kráľovná Silvia aktívne vystupuje na podporu fyzicky hendikepovaných ľudí a predsedá Svadobnému fondu kráľovského páru, ktorý podporuje výskum na poli športu a hier pre fyzicky hendikepovanú mládež.

(TASR)

Počasie

Očakávame zintenzívnenie nepriaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvýšené budú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zvyšuje sa záťaž u pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím a u ľudí s ochoreniami dýchacieho aj trávacieho systému. Nižšia môže byť telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Zvýšená je náchylnosť na nervozite, predráždenosť, depresiu a na celkové nepríjemné telesné a duševné pocity.Zajtra predpokladáme pozvoľný ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)Dnes bude prevažne zamračené a hmlisto. Spočiatku na juhozápade, popoludní a večer aj na ostatnom území dážď so snehom alebo dážď, pri ktorom sa bude miestami vytvárať poľadovica. Vo vysokých horských polohách sneženie. Najvyššia denná teplota 0 až 4, vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. Juhovýchodný vietor 3 až 6, na juhozápade okolo 8 m/s, popoludní zoslabne.n Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené, na mnohých miestach dážď alebo dážď so snehom, ojedinele mrznúce zrážky, od približne 1000 m sneženie. Veterno. Nočná teplota 1 až -3, v horských dolinách okolo -5, denná 0 až 4 stupne, na severe slabý mráz. V piatok bude premenlivá veľká, cez deň postupne od západu zmenšená oblačnosť. Početné snehové prehánky. Veterno. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách okolo -7 stupňov, denná -4 až 0, na juhozápade slabo nad nulou.n Slnko vyjde zajtra o 7.34 a zapadne o 16.34.

Amsterdamprehánky6
Aténypolooblačno15
Belehraddážď7
Berlínzamračené0
Bratislavadážď so snehom4
Bruselprehánky6
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno3
Frankfurtdážď5
Helsinkizamračené-1
Istanbuloblačno8
Kodaňoblačno1
Kyjevzamračené0
Lisabondážď11
Londýnzamračené6
Madriddážď9
Moskvazamračené-1
Oslodážď1
Parížzamračené7
Prahadážď so snehom2
Rímoblačno12
Sofiaoblačno2
Štokholmdážď2
Varšavadážď2
Viedeňdážď so snehom4
Záhrebdážď6
Ženevadážď6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.