Hospodársky denník
USD39,677 Sk
EUR42,643 Sk
CHF29,132 Sk
CZK1,346 Sk
  Piatok  24.Januára 2003

Téma: kódex práce

Aký smer zvolí tripartita?

Návrh novely Zákonníka práce, ktorú v posledných dňoch zviditeľnili v bratislavských uliciach protesty odborárov, je kľúčovou témou dnešného rokovania Rady hospodárskej a sociálnej dohody (RHSD). Začiatkom týždňa, keď odborári prijali návrh predkladateľa novely ministra Ľ. Kaníka na vecné rokovanie o ich pripomienkach k jednotlivým zmenám, sa ešte zdalo, že po takomto „predžutí“ bude stretnutie na tripartitnej pôde jednoduchšie. Predvčerom podvečer však došlo k prerušeniu týchto rokovaní. Protestujúci baníci a energetici neudržali na uzde svoje vášne, čo predstavitelia Konfederácie odborových zväzov (KOZ) „odmietli vysvetliť a ospravedlniť sa za vulgárne a agresívne správanie svojich členov“. Je zrejmé, že z troch strán tripartity má každá na novelu iný pohľad. Názor zamestnávateľov je blízky stanovisku ministerstva - Asociácia zamestnávateľských zväzov (AZZZ) súhlasí s filozofiou prezentovaného návrhu, dokonca je podľa nej ešte príliš opatrná a mohla by ísť aj ďalej. Svoju podporu ministrovi v presadzovaní novely vyjadrili predstavitelia zamestnávateľov pred budovou ministerstva s tým, že novelizáciu potrebuje nielen väčšina zamestnávateľov, ale aj zamestnancov. Deklarovali tiež pripravenosť ďalej vyjednávať s odborármi, pripomenuli však, že to nie je možné za zvuku sirén a pri prekrikovaní sa.

Aj keď na doterajších rokovaniach bolo niekoľko pripomienok odborárov akceptovaných úplne alebo čiastkovo, odborári vyčítajú ministerskému návrhu predovšetkým jeho filozofiu. Ako pre Hd povedal prezident KOZ Ivan Saktor, v skutočnosti nejde o novelu, ale o nový zákon. Nevidí dôvod ustúpiť od súčasného Zákonníka práce platného od 1. apríla 2002 - veď vznikol na princípe dohody medzi zamestnancami a zamestnávateľmi. Domnieva sa, že novela výrazne ohrozuje postavenie zamestnancov a obmedzuje ich práva. Dokonca sa podľa neho míňa účinkom, keď síce deklaruje potrebu mobility pracovnej sily, no v skutočnosti ju brzdí. „Presťahovali by ste sa z Košíc do Bratislavy za prácou so všetkým, čo k tomu patrí, teda predaj domu, kúpa druhého atď., keby ste nemali definitívu?“ pýta sa. Dodáva tiež, že dumpingová cena práce môže byť len dočasnou výhodou v hospodárskej súťaži.

Hoci novelu predkladá ministerstvo, vzhľadom na to, že ide o najdôležitejší rámec pre úpravu pracovnoprávnych vzťahov, vhodné by bolo, keby, čo sa týka Zákonníka práce, došlo ku konsenzu v rámci sociálneho dialógu. Určite je možné vzájomne sa počúvať a nájsť také znenie paragrafov, aby na jednej strane neblokovali pružnosť trhu práce a na druhej neznižovali úroveň života ľudí, ktorí sa živia prácou svojho umu a rúk. Chce to však stanoviť si základný princíp, povedať si, že sa chceme dohodnúť. Dnešné rokovanie RHSD ukáže, akým smerom sa bude uberať sociálny dialóg, ktorého dôležitosť vyzdvihujú odborári aj zamestnávatelia.

Zuzana Krútka

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.