Hospodársky denník
USD39,677 Sk
EUR42,643 Sk
CHF29,132 Sk
CZK1,346 Sk
  Piatok  24.Januára 2003

Pohľady zamerané na USA

V Davose sa začal výročný summit Svetového ekonomického fóra

Globálni lídri z oblasti obchodu a politiky, ktorí sa stretli na šesťdňovom výročnom summite Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose, čelia znepokojivému slabému celosvetovému hospodárskemu rastu, pričom celkové vyhliadky by mohla ešte viac zhoršiť vojna v Iraku. Na otváracom zasadaní ekonómovia varovali, že v súčasnom nepokojnom svete, keď v troch najsilnejších svetových ekonomikách došlo k zastaveniu rastu, USA predstavujú jedinú silu, ktorá môže dopredu posunúť globálne hospodárstvo. V súčasnosti, keď hrozí vojna v Perzskom zálive, vôbec nie je isté, či sa tento scenár aj splní. Podľa ekonómky z americkej Obchodnej rady Gail Foslerovej by po troch rokoch úpadku konečne mohlo dôjsť k zotaveniu objemu obchodných investícií v USA, čo by zabezpečilo priemerný rast ekonomiky o 3,5 percenta v roku 2003. Stačilo by to na vytlačenie globálneho rastu na úroveň dvoch percent. Foslerová, ktorá je na čele výskumnej skupiny financovanej 5000 spoločnosťami z celého sveta, upozorňuje, že sa nedá odhadnúť, aký môže mať dosah eventuálna vojna v Perzskom zálive na dôveru spotrebiteľov a investorov.

Stephen Roach, hlavný ekonóm Morgan Stanley v New Yorku, je ešte skeptickejší. Podľa neho sa americká ekonomika, motor svetového rastu, trápi a v posledných mesiacoch minulého roku sa pravdepodobne zastavila. V prípade intervencie v Iraku by sa dal očakávať pokles o jedno až dve percentá. „Ak udriete pri nulovej miere rastu, môžete očakávať recesiu,“ tvrdí Roach a dodáva: „Vojensky sme veľmi dobre pripravení na vojnu, ale nie sme pripravení

Vyhliadky nie sú ružové ani pre Európu, ani pre Japonsko. Nemecké hospodárstvo, ktoré tvorí tretinu ekonomiky eurozóny, je v útlme. Jürgen von Hagen, profesor ekonómie na univerzite v Bonne neverí, že jeho krajina prijme štrukturálne reformy trhu práce a sociálnej sféry, ktoré sú nevyhnutné, aby sa miera európskeho rastu znova priblížila k hranici dvoch percent. Haruo Shimada, poradca japonského premiéra Koizumiho, uviedol, že mnohí odborníci označujú vládny odhad o 0,6-percentnom raste na tento rok za príliš optimistický, no podľa neho všetko bude závisieť od výkonu americkej ekonomiky.

Na včerajšom otváracom zasadaní účastníkov zrejme najprestížnejšieho svetového podujatia tohto druhu privítal švajčiarsky prezident Pascal Couchepin a prezident WEF Klaus Schwab. Asi 2300 delegátov zo 104 krajín, ktorí sa zúčastnia na tohtoročnom summite, sa môžu spoliehať na rekordné bezpečnostné opatrenia. Celkové výdavky na tento účel dosiahli 10 mil. USD a predstavujú takmer 5000 USD na delegáta. Mottom podujatia je Building Trust (Vytvoriť dôveru). Ohlásený je aj príchod amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella a nového brazílskeho prezidenta Luiza Inácia da Silvu. Powell vystúpi v nedeľu, iba deň pred tým, ako zbrojní inšpektori OSN predložia Bezpečnostnej rade správu o svojej doterajšej činnosti v Iraku.

(REUTERS, by)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.