Hospodársky denník
USD39,677 Sk
EUR42,643 Sk
CHF29,132 Sk
CZK1,346 Sk
  Piatok  24.Januára 2003

Po dobrom biznise

Slovenská mena sa oproti referenčnému euru za posledný týždeň oslabila takmer o 3 %. Aj keď istý dôvod môžeme hľadať na vnútornej politickej scéne, hlavná príčina je mimo Slovenska. Analytici a obchodníci sa zhodnú v tom, že za všetkým je odlev špekulatívneho (krátkodobého) kapitálu z celého regiónu strednej a východnej Európy. Oslabuje sa tak nielen slovenská mena, ale aj koruna našich západných susedov a hlavne maďarský forint.

V posledných mesiacoch sme boli svedkami špekulatívneho ťaženia kapitálu cez devízový a peňažný trh okolitých štátov. Scenár bol vo všetkých prípadoch rovnaký a konečným dôsledkom boli nižšie úrokové sadzby. V Česku dokonca klesli na nižšiu úroveň ako v eurozóne. Aj keď centrálne banky nateraz vyhrali bitku so špekulatívnym kapitálom, vojna sa ešte vôbec neskončila. Podľa guvernéra NBS Mariána Juska centrálne banky strednej Európy budú pravdepodobne čeliť podobným útokom špekulantov až do ich prijatia spoločnej európskej meny. Rozhovor s ním v utorok priniesla agentúra REUTERS.

Špekulatívny kapitál odchádza z regiónu, pretože preň skončil veľmi výhodný biznis. Zahraniční investori v posledných mesiacoch ťažili z relatívne vysokých úrokových sadzieb v regióne a z postupného posilňovania stredoeurópskych mien. Obchodník jednoducho nakúpil forinty alebo koruny a vzápätí ich krátkodobo uložil na účtoch v centrálnej banke. Po čase uložené forinty a koruny vybral a zmenil ich výhodne na devízovom trhu, pretože domáca mena sa zatiaľ za ten čas posilnila. Zisk tak plynul aj z vysokých úrokových sadzieb, aj z posilňovania meny.

Prvou menou, ktorá podobný špekulatívny útok skúsila, bola česká koruna. Tá sa presne pred rokom posilňovala a spôsobovala problémy niektorým exportérom vrátane automobilky Škoda. Situácia zašla až tak ďaleko, že centrálna banka musela niekoľkokrát intervenovať proti domácej mene. Priame zásahy však trhom príliš nepohli a nakoniec ČNB znižovala úrokové sadzby o 2 percentuálne body až na úroveň 2,75 %. To nakoniec odlákalo špekulatívny kapitál, ktorý sa z českého trhu presunul na slovenský.

Situácia na Slovensku bola iná ako v Česku. Domáca mena sa najprv oslabovala, pretože trh napäto vnímal situáciu pred parlamentnými voľbami. Nečakané výsledky a zostavenie stredopravej vlády bolo povzbudením pre slovenskú korunu až do takej miery, že centrálna banka musela v novembri na trhu intervenovať proti korune a nakoniec znížiť úrokové sadzby jednorazovo až o 1,5-percentuálneho bodu na úroveň 6,5 %. Úprava sadzieb bola nečakaná, ale zrejme nevyhnutná. Časť špekulantov zostala a časť odišla inam.

Lukratívnym miestom sa už dlhší čas zdalo byť Maďarsko. Úrokové sadzby dosahovali 8,5 % a mena sa postupne posilňovala v dôsledku snáh vlády vstúpiť čoskoro do EÚ a EMÚ. Výhodný „Klondike východu“ sa skončil vo chvíli, keď sa maďarský forint posilnil a prekonal 30-percentnú úroveň stanovenú centrálnou bankou (MNB). Pohár trpezlivosti sa prelial a centrálna banka minulý týždeň intervenovala proti forintu. Zároveň dvakrát za sebou znížila úrokovú sadzbu o 100 bázických bodov z úrovne 8,5 % na 6,5 %. MNB tak uzavrela ziskový kanál a horúci špekulatívny kapitál odchádza z trhu.

Keďže v regióne už nie je príliš možností na investovanie, kapitál odišiel tak z Maďarska, ako aj zo Slovenska. Preto sa oslabili všetky meny - forint aj obe koruny. Otázne však je, či sa špekulatívni hráči po istom čase na trh opäť nevrátia. Vylúčené to nie je, pretože oživenie vo vyspelom svete nie je také významné a úrokové sadzby v stredoeurópskom regióne môžu byť za nejaký čas opäť lukratívne.

Marcel Laznia

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.