Hospodársky denník
USD39,227 Sk
EUR42,238 Sk
CHF28,813 Sk
CZK1,344 Sk
  Pondelok  27.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vedia viac, ako si myslíme

Vzťahom mozgu a vedomia sa donedávna zaoberali teológovia, filozofi a psychológovia. V posledných desiatich rokoch sa stal predmetom intenzívneho záujmu neurovedcov. Jeden z modelov je skúmanie vedomia zvierat. Téma zaujímala odborníkov azda už od čias, keď v 16. storočí dospel René Descartes k presvedčeniu, že zvieratá sú niečo ako roboty, ktoré nemajú dušu. To sa takmer 400 rokov niektorým vedcom páčilo, iným ani trochu. Odvtedy veda pokročila a dnes platí, že niektoré druhy zvierat toho naozaj vedia viac, ako by sme boli ochotní pripustiť. Prišli na to šikovnými experimentmi. Napríklad tými, ktoré skúmajú jav známy pod anglickým označením blindsight, doslovne videnie slepých. Pri obojstrannom poškodení tých častí zrakovej mozgovej kôry, kam zraková informácia vstupuje najskôr, ľudia nevidia. Ak im však do slepej časti zorného uhla dáte nejaký predmet, napr. šálku, siahnu po nej, ako by ju videli – nasmerujú ruku tak, aby ju mohli uchopiť. Ako je to možné? Činnosť zrakového systému, ktorý zaberá objemom viac ako tretinu mozgu, pripomína ľadovec. Zrakové vedomie je jeho špičkou. Väčšina jeho činnosti je pod hladinou vedomia, je nevedomá. Časť zrakových informácií sa do zrakových oblastí mozgovej kôry dostane u poškodených ľudí tak, že obíde zničenú časť kôry a informácie odovzdá priamo do oblasti mozgovej kôry, ktoré kontrolujú hybnosť. To si poškodený človek neuvedomuje – zraková neuronálna mašinéria ide mimo jeho zrakového vedomia. Práve ten kúsok mozgovej kôry, ktorý by mal zrakovú informáciu do vedomia odovzdať, chýba. Zistilo sa, že pri pokusných opičkách možno vytvoriť celkom rovnaký stav.

Veľký záujem vyvolal ďalší pokus. Krysy mali hľadať potravu v bludisku. Súčasne im bola snímaná činnosť nervových buniek časti mozgu, ktorá sa podieľa na riešení priestorových úloh. Táto časť mozgu svojou činnosťou doslova preveruje pohyb zvieraťa bludiskom. Spánok krysy, podobne ako ďalších cicavcov, prebieha v rovnakých fázach ako spánok ľudí. Jedna spánková fáza sa označuje REM, podľa rýchlosti pohybu očí pod viečkami. Ľudia v nej majú búrlivé, halucinačné sny. Hoci je mozog v tejto spánkovej fáze doslova oddelený od sveta, nesmierne sa namáha. Len čo krysy zaspali, objavila sa v REM fáze ich spánku činnosť práve tých nervových buniek, ktoré svojou aktivitou mapovali pohyb v bludisku. Krysy v sne zrejme bežali v bludisku rovnakou cestou ako v bdelom stave. Inými slovami – mozog práve intenzívne pracoval s priestorovou pamäťou. Opäť nepriamo z toho vyplýva, že aspoň jeden druh vedomia majú pokusné krysy spoločný s ľuďmi.

(hdc)

Počasie

Dnes budú v predpoludňajších hodinách ešte prevládať vcelku priaznivé účinky počasia. Dobrá je tolerancia telesnej aj duševnej námahy, ako aj neschopnosť koncentrácie. Popoludní a intenzívnejšie v nočných hodinách očakávame u meteosenzitívnych ľudí postupné mierne zvyšovanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Zosilňujú sa reumatické ťažkosti, bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zvyšuje sa záťaž srdcovo-cievneho, dýchacieho aj zažívacieho systému. Znižuje sa výkonnosť a koncentrácia, preto je potrebná zvýšená opatrnosť najmä v rizikových prevádzkach a v doprave.Zajtra pretrvávanie uvedených nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude väčšinou zamračené nízkou oblačnosťou a hmly, na horách a ojedinele aj v nižších polohách polojasno. V priebehu dňa od západu ďalšie pribúdanie oblačnosti a k večeru na západnom Slovensku miestami dážď. Najvyššia denná teplota -2 až 2, na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Slabý vietor.n V utorok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach zrážky, na juhozápade dážď alebo dážď so snehom, inde zrážky snehové, neskôr miestami miešané alebo dažďové. Pri tekutých zrážkach sa ojedinele môže vytvárať poľadovica. Nočná teplota 0 až -4, na východe do -6, denná -1 až 4 stupne. V stredu bude premenlivá oblačnosť a na horách početné, inde iba ojedinelé snehové prehánky. Nočná teplota 0 až -4, denná -3 až 1 stupeň, pri zmenšenej oblačnosti ojedinele teplejšie.n Slnko vyjde zajtra o 7.28 a zapadne o 16.42 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdampolooblačno8
Atényoblačno15
Belehradhmla4
Berlíndážď4
Bratislavaoblačno3
Bruselpolooblačno8
Budapešťzamračené3
Bukurešťoblačno5
Frankfurtdážď6
Helsinkizamračené0
Istanbulzamračené6
Kodaňzamračené6
Kyjevpolooblačno0
Lisabonslnečno18
Londýnpolooblačno12
Madridslnečno16
Milánooblačno12
Moskvazamračené-2
Oslooblačno2
Parížoblačno8
Prahadážď2
Rímpolooblačno14
Sofiazamračené4
Štokholmdážď3
Varšavazamračené1
Viedeňzamračené3
Záhrebhmla3
Ženevadážď6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.