Hospodársky denník
USD39,227 Sk
EUR42,238 Sk
CHF28,813 Sk
CZK1,344 Sk
  Pondelok  27.Januára 2003

PRESVEDČÍ G. W. B. AMERIKU?

Americký prezident George W. Bush v utorkovom prejave o stave únie neohlási začiatok vojny v Iraku, využije ho skôr, aby sa pokúsil znovu získať pozíciu jasného lídra všetkých Američanov. Vyplýva to z pasáží vyše 50-minútového prejavu, ktoré sa dostali na verejnosť, ako aj z vyhlásení prezidentových poradcov a straníckych kolegov.

Prvý muž USA sa v tradičnom vystúpení v Kongrese podľa denníka New York Times zameria na tri hlavné okruhy tém: boj proti terorizmu a irackú krízu, pripravovaný program krátenia daní a na reformu systému zdravotnej starostlivosti Medicare. Zaviaže sa tak ochrániť Ameriku pred „teroristickými skupinami a nezákonnými režimami“. Nemá však úmysle predložiť žiadny rozhodujúci dôkaz, ktorý by odhalil „dymiacu zbraň“ v rukách Iraku a otvoril tak cestu k americkým útokom. Bush bude v utorok tiež obhajovať svoj navrhovaný daňový balíček v hodnote 670 miliárd USD. Ten by mal podľa neho rozhýbať stagnujúcu ekonomiku a vytvoriť nové pracovné miesta. Pokiaľ ide o zdravotnú starostlivosť, Bush využije plánované zavedenie lacnejšieho prístupu k liekom pre chudobných a starých občanov, aby poukázal na potrebu súcitu.

Bushov tábor však v prvom rade dúfa, že prejav o stave únie by mal prezidenta vrátiť do pozície nekompromisného a nespochybniteľného lídra. „Povie: viem, čo treba, aby sa urobilo, a urobím to,“ tvrdí popredný republikán Dick Armey. Počas posledných niekoľko mesiacov Bushova popularita totiž klesla z rekordných na bežné hodnoty. Pod vývoj sa podpísala agresívna kampaň proti Iraku, ako aj ekonomické ťažkosti krajiny. Voliči nie sú presvedčení o nutnosti okamžitého zásahu proti Iraku bez jasných dôkazov zo strany inšpektorov OSN, v čom ich len ubezpečuje silnejúce protivojnové hnutie doma a váhanie najbližších spojencov v zahraničí. Bushovi určite neprospievajú ani špekulácie americkej tlače o priebehu eventuálneho vojenského zásahu. Los Angeles Times napríklad vo včerajšom vydaní uviedli, že Pentagón zvažuje nasadenie jadrových zbraní v Perzskom zálive.

Svoju šancu zacítili aj demokrati, ktorí sa snažia čím skôr spamätať z posledných volebných porážok. Ich stratégovia tvrdia, že sa prezident bude musieť zamerať najmä na dve veci: presvedčiť Američanov, že v prípade Iraku ide o jasnú záležitosť, podporenú dôkazmi, takže je nevyhnutné opustiť diplomaciu a konať vojensky a vyvrátiť podozrenia, že jeho administratíva zneužíva ekonomické ťažkosti krajiny , aby ospravedlnila zníženie daní bohatým republikánskym sponzorom. „Neviem, čo povie,“ hovorí senátor Tom Dashle, jeden z demokratických lídrov, „ale ako cestujem po krajine a počúvam ľudí s najrozličnejším zázemím a presvedčeniami, počujem len jednu vec: obavy. Súčasný stav našej únie je znepokojujúci.“

Republikáni sú však presvedčení, že prejav o stave únie ponúka prezidentovi viac príležitostí, aby posilnil svoje pozície. „Minulý rok hovoril o osi zla“, pripomína Bushov politický poradca Karl Rove pomenovanie, ktorým Bush označil Irán, Irak a KĽDR. „To je šanca preňho, aby ukázal, aká politika sa uplatňovala voči týmto trom krajinám minulý rok a aká sa bude uplatňovať v najbližších mesiacoch.“

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.