Hospodársky denník
USD38,762 Sk
EUR42,163 Sk
CHF28,735 Sk
CZK1,342 Sk
  Utorok  28.Januára 2003

Kampaň, musí stáť za to

Hovoriť treba nielen o výhodách vstupu do Európskej únie

Slovenská ekonomika má v tomto roku dosť ambiciózne ciele. Vláda chce nielen udržať, ale aj zvýšiť hospodársky rast, chce zastaviť rast výdavkov štátu a súčasne zvýšiť príjmy do štátnej pokladnice. To sa však nezaobíde bez škrtov vo výdavkoch. Súčasne musí vláda vysvetliť občanom, prečo by mali v referende hlasovať za vstup do Európskej únie. Na našu ekonomiku pritom môže v tomto roku pôsobiť niekoľko faktorov, ktoré nemôže sama ovplyvniť, ale následky ktorých sa v slovenskom hospodárstve premietnu. Ide predovšetkým o to, ako sa bude vyvíjať situácia na Strednom východe, či dôjde k vojne s Irakom a ako dlho by trvala. Od toho sa bude odvíjať vývoj svetových cien ropy, ale i ďalších strategických surovín. Rozhodujúce pre výsledky slovenského hospodárstva bude aj to, či ekonomiky susedných európskych štátov zažijú rýchlejší rast než v minulom roku. Zatiaľ však podľa prognóz renomovaných zahraničných inštitúcií ekonomiku eurozóny búrlivý rast nečaká. Nemecká ekonomika, ktorá najviac ovplyvňuje slovenský export, by mala rásť iba o jedno percento, čo je pre výraznejší impulz slovenských exportérov málo.

Hľadať nové trhy však znamená prichádzať s novými, zaujímavými a lacnými výrobkami, teda zvýšiť konkurencieschopnosť. To však predpokladá investície. Slovenské firmy však zatiaľ skôr zrážajú svoje náklady, okrem iného aj tým, že prepúšťajú zamestnancov. Pokiaľ rast nezamestnanosti prevýši desať percent, výrazne to zvýši náklady štátu a súčasne zníži jeho príjmy z daní. Podstatne bude záležať na tom, či a ako bude pokračovať prílev zahraničných investícií. Prioritnou úlohou bude rozpočtová reforma. Zatiaľ, kým neschváli parlament zákony, ktoré budú obmedzovať rast najmä sociálnych výdavkov, sa bude zvyšovať zadlženie štátu a ekonomika sa môže v priebehu niekoľkých rokov dostať do problémov ako uhradiť bežné výdavky. Začali by sme veľmi rýchlo strácať svoj terajší priaznivý rating, čo by zastavilo záujem zahraničných investorov.

Viacerí analytici varujú, že ak parlament neschváli komplexný balík legislatívnych zmien obmedzujúcich oblasť sociálnych výdavkov, stratí vláda šancu ešte v tomto volebnom období s verejnými financiami čosi urobiť. Okrem toho, že vláda musí postupne svoje výdavky smerom k občanom obmedzovať, zvýšili sa viaceré ceny a popritom musí vláda presvedčiť občanov, že bude pre nich výhodné, keď sa v referende vyslovia za vstup Slovenskej republiky do Európskej únie. Opäť varovanie analytikov: Prípadný neúspech v referende pri úspechu v ostatných kandidátskych štátoch by bol i z hľadiska vývoja ekonomiky katastrofálnou situáciou. Ďalšou podmienkou je zlepšiť výber daní. Isto, doteraz túto úlohu definovala každá vláda. Teraz je však životne dôležité, aby sa ministerstvo financií nezameralo iba na nesprávne vyplnené daňové priznania, ale predovšetkým na úniky, ktoré predstavujú desiatky miliárd, z pašovania, zo sivej ekonomiky, z nezdanenej práce cudzincov a predaja falšovaného tovaru. Najlepším zvýšením daní je hospodársky rast. Aj preto vláda sľubuje, že bude ďalej podporovať zahraničné investície. Podpora však bude zameraná na také, ktoré budú rozširovať špecializované služby, výrobu s vysokou pridanou hodnotou. Reformou by mal prejsť aj doterajší systém podpôr domácich podnikateľov.

Eleonóra Bujačková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.