Hospodársky denník
USD38,843 Sk
EUR41,931 Sk
CHF28,537 Sk
CZK1,341 Sk
  Streda  29.Januára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Clona slovenskej high society

Komentuje Eleonóra Bujačková

V poslednom čase sa objavujú v médiách rôzne rebríčky slovenských majetných. Odkiaľ prišli novodobí kapitalisti? Pravdou je, že ešte stále pojem kapitalizmus má u nás skôr pejoratívny nádych. Prispieva k tomu fakt, že novodobí kapitalisti sú príliš „noví“, niektorí z nich sa vynorili „bohvieodkiaľ“ a sprevádza ich priveľa podozrivých afér. Vstupný kapitál na Slovensku bol z veľkej časti tvorený za minulého režimu. Sivá zóna si vytvárala predovšetkým finančné zdroje, pretože v hmotnej podobe by boli príliš nápadné. Oficiálne platy (okrem zárobkov v zahraničí) boli príliš malé aj u spoločenských a politických špičiek, než by niečo také umožnili. Zložito preveriteľné, ale pravdepodobne najvýznamnejšie je totiž „vytunelovanie“ štátneho, družstevného, straníckeho, odborárskeho i mládežníckeho majetku. V rokoch tesne po novembri 1989 ležali takrečeno „peniaze na ulici“ a zobrať ich mohli poctiví aj nepoctiví. Ďalšou šancou bola privatizácia, opäť pre obe skupiny ľudí. Prirátajme k tomu vtedajšiu ľahkú prístupnosť bankových úverov a je teda celkom možné, že mnohí dnešní milionári a miliardári začínali takmer od nuly.

Márne sú však snahy preveriť slovenskú high society. Až na niekoľko výnimiek nikto z oslovených súkromných podnikateľov nie je ochotný uviesť presnú hodnotu svojho majetku. Slovenská ekonomická moc, ak nehovoríme o podnikoch so štátnou kontrolou či predstaviteľoch multinacionálnych koncernov u nás, sa však nespráva tak sofistikovane, ako jej kolegovia v krajinách Európskej únie. Vyhovára sa nielen na krátky čas kapitalizmu, ale i na to, že majetky nevznikali z veľkoburžoáznych koreňov. Predstavitelia slovenskej majetnej vrstvy sa neriadia praktikami „protestantskej etiky“ Maxa Webera, a tak málo šetria a málo investujú.

Pravdou je, že dnešní slovenskí magnáti si už môžu dovoliť z času na čas kritizovať vládu, pretože dobre vedia, že osud ich podniku, ktorý zamestnáva stovky ľudí, je do značnej miery spojený s osudom ktorejkoľvek vládnucej politickej garnitúry. Na druhej strane zostať v čele podniku sa často podarí iba so súhlasom či s podporou vládnych politikov. Veľká časť slovenského trhu je administratívna: je možné získať lacno majetok (za „lacné“, bankou úverované privatizácie do rúk manažérov), nehnuteľnosti, dôverné informácie z kapitálového trhu či verejné zákazky. Bohužiaľ, takmer každý doterajší vládny kabinet núti kapitánov priemyslu, ktorí s snažia o čo najväčšiu nezávislosť, so zaťatými zubami rešpektovať neraz nekoncepčné rozhodnutia vládnych úradníkov. Z jednotlivých káuz, ktorých sme si za desať rokov zažili až-až, sa dá predpokladať, že sa významní slovenskí podnikatelia nemôžu dostať do pozícií, z ktorých by mohli vláde diktovať. Aj preto sa im tak ťažko presadzujú niektoré, pre rast ekonomiky nevyhnutné návrhy. Aj keby boli akokoľvek rozumné, inde priechodné či dokonca geniálne.

Táto spoločnosť nemá problémy s kapitalizmom. Tu totiž žiadny kapitalizmus nie je. Tu sa ostrovčeky slušných podnikateľov musia ruvať na jednej strane o prežitie s molochom úradníckeho aparátu moci a na druhej strane o vlastnú česť s gaunermi, ktorí štát vykrádajú a za kapitalistov sa iba vydávajú.

Počasie

Dnes očakávame u meteosenzitívnych ľudí pretrvávanie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, jaziev, prípadne fantómové bolesti. Znížená je tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie. Vyššia je náchylnosť na nervozitu, podráždenosť, depresívne stavy, únavu. Zvýšiť sa môžu zdravotné ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (anginózne bolesti, dýchavičnosť, astmatické záchvaty). Väčší je sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a kolík (žlčníkové, obličkové).Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených ťažkostí.

n Dnes bude polooblačno až oblačno. Na severe miestami, inde len ojedinele snehové prehánky. Najvyššia denná teplota 0 až 4 stupne. Západný až juhozápadný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupne.n Vo štvrtok bude prevažne oblačno, miestami snehové prehánky. Nočná teplota -3 až -7, denná -3 až 1 stupeň. V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a miestami snehové prehánky alebo občasné sneženie. Nočná teplota -4 až -8, v horských dolinách a v kotlinách -9 až -14, denná -6 až -1 stupeň.n Slnko zajtra vyjde o 7.27 a zapadne o 16.44 hod.

Amsterdamoblačno2
Atényoblačno17
Belehradoblačno6
Berlínprehánky1
Bratislavaprehánky3
Bruseloblačno3
Budapešťzamračené3
Bukurešťoblačno7
Frankfurtoblačno2
Helsinkisneženie-4
Istanbuloblačno7
Kodaňoblačno-1
Kyjevsneženie-1
Lisabonprehánky9
Londýnpolooblačno5
Madridoblačno7
Moskvasneženie-3
Oslooblačno-2
Parížoblačno4
Prahasneženie0
Rímpolojasno10
Sofiazamračené4
Štokholmprehánky-3
Varšavasneženie0
Viedeňoblačno0
Záhrebdážď5
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.